Dzisiaj jest: 27 sierpień 2014
 • Będą szkolić rolników
  Dodano: 26/08/2014

  Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza rolników
  do udziału w projekcie szkoleniowym pt. „Stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony”.

  Czytaj więcej
 • Więcej środków pieniężnych na Modernizację Gospodarstw Rolnych PROW 2007-2013
  Dodano: 26/08/2014

  Komisja Europejska zaakceptowała przesunięcie środków finansowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) w celu zwiększenia budżetu działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" o 200 mln euro.

  Czytaj więcej
 • Instrukcja dla grup producentów - jak przekazać warzywa i owoce do Banków Żywności
  Dodano: 25/08/2014

  Instrukcja dla grup producentów - jak przekazać warzywa i owoce do Banków Żywności
  Grupy Producentów i ich  zrzeszenia oraz rolnicy indywidualni, w sytuacji kryzysowej mogą korzystać z europejskiego mechanizmu wycofywania warzyw i owoców, do czego zachęca również  Komisja Europejska. Jak przekazać produkty do Banków Żywności - skrótowa instrukcja. Instrukcja dla rolników indywidualnych jest w przygotowaniu ARR.

  Czytaj więcej
 • O Ś W I A D C Z E N I E ZWIĄZKU SADOWNIKÓW RP
  Dodano: 25/08/2014

  Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wyraża oburzenie przedstawionymi w miniony piątek (22 sierpnia) przez Komisję Europejską propozycjami wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską.

  Czytaj więcej
 • Szkolenia dla rolników - Integrowana produkcja roślin
  Dodano: 23/08/2014

  Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu wspólnie ze wszystkimi  Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Instytutem Ochrony Roślin PIB w Poznaniu oraz Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach działającymi w Konsorcjum zaprasza rolników do udziału w szkoleniach ‘Integrowana Produkcja Roślin.”

  Czytaj więcej
 • Ostrzeżenie przed naciągaczami
  Dodano: 23/08/2014

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przestrzega przed nieuczciwymi osobami, które podając się za pracowników urzędów gmin bądź jednostek KRUS, proponują w domu u klienta darmowy masaż leczniczy oraz kupno sprzętu rehabilitacyjnego, po podpisaniu umowy.

  Czytaj więcej
 • UE – spadek ceny wieprzowiny
  Dodano: 22/08/2014

  W lipcu br. nie utrzymała się wzrostowa tendencja cen wieprzowiny na rynku Wspólnoty, trwająca od maja. Średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Wspólnoty kształtowała się w tym okresie na poziomie 167,72 EUR/100 kg, tj. była o 2,4% niższa niż w czerwcu br.

  Czytaj więcej
 • Żywność objęta rosyjskim embargiem trafi do potrzebujących
  Dodano: 22/08/2014

  Minister rolnictwa spotkał się z największymi organizacjami charytatywnymi w kraju. Przekazywanie produktów rozpocznie się w poniedziałek.
  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przypomniał, że wciąż czekamy decyzje Unii Europejskiej (UE) w tej sprawie. Już teraz rozpoczęły się jednak teraz przygotowania się do przekazywania żywności. Akcja rusza od poniedziałku

  Czytaj więcej
 • Agencja Rynku Rolnego przyjmuje powiadomienia
  Dodano: 21/08/2014

  Agencja Rynku Rolnego przyjmuje powiadomienia od rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga przez federację Rosyjską.

  Czytaj więcej
 • Rolnicy dostaną wsparcie z UE
  Dodano: 20/08/2014

  Europejscy producenci niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw otrzymają wsparcie z unijnych środków. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek z ograniczeniami nałożonymi przez Rosję na import produktów rolnych z UE. – Do ubiegania się o pomoc będą uprawnieni wszyscy producenci tych produktów rolnych – bez względu na to, czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich, czy nie – mówi komisarz Dacian Cioloș. Środki te będą obowiązywać do końca listopada br., a ich budżet przewidziano na 125 milionów euro.   

  Czytaj więcej
 • Skup mleka w Polsce w okresie IV - VII 2014
  Dodano: 26/08/2014

  W miesiącach kwiecień – lipiec 2014 do podmiotów skupujących dostarczono ok. 3,68 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (wg danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 26.08.2014 r.).

  Czytaj więcej
 • Szkolenia i warsztaty - Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego
  Dodano: 25/08/2014

  Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w konsorcjum z Krajową Radą Izb Rolniczych rozpoczyna od 11 września 2014 roku realizację projektu „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych (zboże, owoce, mięso, mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej” w ramach działania Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 25/08/2014

  Ceny skupu tucznika uzyskane w poniedziałek 25.08.2014 z ubojni, zakładów mięsnych oraz innych źródeł krajowych wahają się w granicach: od 4,30 do maksymalnie 5,40 zł/kg (netto), a na wbc w klasie E: 5,95-6,60 zł/kg.

  Czytaj więcej
 • Dożynki Prezydenckie 2014
  Dodano: 24/08/2014

  Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych.

  Czytaj więcej
 • Stanowisko ministra w sprawie brukselskich propozycji
  Dodano: 23/08/2014

  Przebywający na terenie powiatu nowotarskiego w województwie wielkopolskim  minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się do propozycji przedstawionych w Brukseli podczas posiedzenia Grupy Roboczej.
  – Zapowiadane od kilku dni, a teraz przedstawione propozycje rekompensat są dla nas niekorzystne – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

  Czytaj więcej
 • Nowy kształt dopłat bezpośrednich od 2015 roku
  Dodano: 23/08/2014

  W 2014 roku po raz ostatni będą obowiązywały stare zasady  przyznawania  płatności  bezpośrednich. Unia Europejska w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej zmodyfikowała system płatności bezpośrednich przyznawanych  rolnikom z państw UE. Niektóre rozwiązania są obligatoryjne dla wszystkich krajów Wspólnoty, pozostałe są opracowywane we własnym zakresie przez poszczególne państwa członkowskie.

  Czytaj więcej
 • Wybory samorządowe 16 listopada 2014
  Dodano: 22/08/2014

  Premier Donald Tusk podpisał w czwartek rozporządzenie w sprawie wyborów samorządowych. Odbędą się one 16 listopada, a ewentualna druga tura - 30 listopada.

  Czytaj więcej
 • Dorsz królem gniewskiego zamku
  Dodano: 21/08/2014

  Nadszedł czas na kolejną odsłonę sławnych pomorskich Dorszowych Żniw. Osiem zespołów kucharzy najwyższej klasy stanie do walki o tytuł mistrza rybich dań. W tym roku kulinarne boje toczyć będą się w Gniewie, 22 i 23 sierpnia 2014 r.

  Czytaj więcej
 • ANR informuje
  Dodano: 21/08/2014

  odstawowe zasady przeprowadzania przetargów ograniczonych ofert pisemnych na sprzedaż organizowanych dla rolników indywidualnych zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne. Uwzględniają one postulaty przedstawicieli środowisk rolniczych, w tym izb rolniczych.
  Zgodnie z nowymi zasadami decyzję w zakresie organizowania przetargów ofert pisemnych podejmuje dyrektor oddziału terenowego lub z-ca dyrektora kierujący filią. Nie jest wymagane uzyskanie zgody Prezesa Agencji w tym zakresie.

  Czytaj więcej
 • AKUMULATOR SPOŁECZNY- konkurs grantowy skierowany do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu województwa pomorskiego
  Dodano: 20/08/2014

  Zachęcamy do udziału w pierwszym konkursie grantowym Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach P FIO. Konkurs skierowany jest do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu województwa pomorskiego; aktywnych grup mieszkańców, chcących działać na rzecz dobra wspólnego. Nabór wniosków trwa do 11 września 2014.
  Działasz lub chcesz działać na rzecz swojej społeczności? Wiesz jak, ale nie wiesz skąd wziąć fundusze? Masz pomysł, ale nie wiesz gdzie się zwrócić i w jaki sposób zacząć? AKUMULATOR SPOŁECZNY jest dla Ciebie!

  Czytaj więcej