Dzisiaj jest: 1 listopad 2014
 • II Pomorskie Forum Trzodziarskie
  Dodano: 31/10/2014

  Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza do udziału w II Pomorskim Forum Trzodziarskim. Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2014 r. w Łęgowie.

  Czytaj więcej
 • 309 mln zł do państwowej kasy
  Dodano: 30/10/2014

  W czwartek 30 października br. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała do budżetu państwa i  na Fundusz Rekompensacyjny  309 mln zł.

  Czytaj więcej
 • Wsparcie dla producentów owoców i warzyw
  Dodano: 30/10/2014

  Producenci owoców i warzyw, którzy chcą skorzystać z kolejnego nadzwyczajnego wsparcia, mogą od 29 października składać powiadomienia do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta, Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego.

  Czytaj więcej
 • Kukurydza
  Dodano: 29/10/2014

  Zbiory kukurydzy na ziarno powoli zbliżają się do końca. Ale podczas gdy podaż rośnie, popyt wyraźnie spada. Bo o ile ze sprzedażą mokrego ziarna nie ma problemu, to znaleźć nabywców na suchą kukurydzę jest znacznie trudniej.

  Czytaj więcej
 • Nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania
  Dodano: 28/10/2014

  W najbliższych dniach ukaże się ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" PROW 2007-2013 w ramach kolejnego, już siódmego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego działania.

  Czytaj więcej
 • Działania resortu rolnictwa mają ułatwić rolnikom nabywanie ziemi
  Dodano: 28/10/2014

  Ziemia rolna w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat zdrożała ponad czterdziestokrotnie. Mimo to ceny gruntów są bardzo atrakcyjne dla cudzoziemców. Po 2016 roku tracą moc przepisy przejściowe dla Polski i każdy obywatel UE będzie mógł kupić dowolną ilość ziemi.  Do tego czasu Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, która jest właścicielem blisko 2 mln hektarów, chce jak najwięcej swoich zasobów sprzedać polskim rolnikom. Przedstawiciele środowiska apelują o to, by trafiała przede wszystkim do młodych rolników.

  Czytaj więcej
 • Studia dla animatorów wiejskich EMRA
  Dodano: 27/10/2014

  Instytut Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu w Walencji zaprasza na międzynarodowe studia magisterskie organizowane w ramach współpracy czterech uniwersytetów europejskich.

  Czytaj więcej
 • Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego
  Dodano: 27/10/2014

  W dniu 21 października  w Urzędzie Gminy Koczała odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego. Posiedzenie otworzył przewodniczący Leszek Łozowicki przywitał przybyłych gości  pana Jerzego Romanowskiego z ANR OT Gdańsk, panią Joannę Baszanowską  z ANR SGZ Bytów,

  Czytaj więcej
 • „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna”
  Dodano: 25/10/2014

  Jakie są obowiązki gminy w kreowaniu lokalnej polityki energetycznej? Czy biogazownia może być jej elementem? Czym jest i jak działa instalacja biogazowa? Jakie korzyści może przynieść lokalnej społeczności a jakie samorządowi? Jaka jest rola gminy w procesie inwestycyjnym związanym z biogazownią? Odpowiedzią na te pytania jest projekt „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” (www.gmina.bio-gazownie.edu.pl) realizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa  i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej.
   

  Czytaj więcej
 • Ekonomiści i prawnicy o gospodarstwach rodzinnych
  Dodano: 25/10/2014

  W dniach 23-24 października 2014 roku w Warszawie w Sali Kryształowej SGGW odbyła się, pod patronatem Prezydenta RP, międzynarodowa konferencja naukowa „Ekonomiczne i prawne mechanizmy wspierania i ochrony rolnictwa rodzinnego w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej".

  Czytaj więcej
 • Wykorzystanie OZE w gospodarstwach rolnych
  Dodano: 30/10/2014

  Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza 4 listopada 2014 r. do Lubania k. Kościerzyny na konferencję „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym”. Spotkanie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o możliwościach zastosowania OZE i oszczędnościach z tego wynikających.

  Czytaj więcej
 • Posiedzenie Rady Powiatowej Powiatu Tczewskiego
  Dodano: 30/10/2014

  W dniu 20 października br. w Subkowach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Powiatu Tczewskiego. Przy licznym udziale rolników  przedstawiciele Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówili nowy system dopłat bezpośrednich.

  Czytaj więcej
 • Śruta sojowa
  Dodano: 29/10/2014

  Im bliżej końca roku, tym szybciej giełdowi gracze wyprzedają kontrakty Masowy wykup surowców z rynku przy niskich cenach, nie może pozostać bez echa. To nie cieszy kupujących - śruta sojowa bije rekordy wzrostów.

  Czytaj więcej
 • Więcej kur i indyków na polskich talerzach
  Dodano: 29/10/2014

  Polski rynek drobiu cały czas się rozwija, choć powoli. W zeszłym roku przeciętny Polak zjadł ponad 27 kg białego mięsa. W tym – według szacunków Polskiej Rady Drobiarskiej – jest szansa na wzrost do 30 kg. To więcej niż średnia unijna. Wciąż niewielki odsetek stanowią mięso kacze i gęsina.
  – Średnia europejska to 23 kg drobiu, więc już jesteśmy ponad średnią – mówi agencji informacyjnej Newseria Jacek Lewicki, prezes zarządu Grupy Drosed. – Są kraje w Europie, które konsumują więcej, chociażby Portugalia. Amerykanie konsumują ponad 40 kg, Arabowie, którzy nie jedzą wieprzowiny, konsumują ponad 50 kg drobiu per capita. Dlatego wydaje się, że dynamika w Polsce nie będzie aż tak duża, bo i tak znajdujemy się na wysokim poziomie konsumpcji mięsa drobiowego.

  Czytaj więcej
 • Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie
  Dodano: 28/10/2014

  28 października 2014 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2014 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej (Dz. U. poz. 1468).

  Czytaj więcej
 • Skup mleka w Polsce w okresie IV - IX 2014
  Dodano: 27/10/2014

  W miesiącach kwiecień – wrzesień 2014 do podmiotów skupujących dostarczono ok. 5,47 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (wg danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 27.10.2014 r.). Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 6 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 55,71%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 55,19%.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 27/10/2014

  Ceny skupu tucznika uzyskane w poniedziałek 27.10.2014 z ubojni, zakładów mięsnych oraz innych źródeł krajowych wahają się w granicach: od 3,90 do maksymalnie 4,70 zł/kg (netto), a na wbc w klasie E: 5,25-6,10 zł/kg.

  Czytaj więcej
 • Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu chojnickiego
  Dodano: 27/10/2014

  W dniu 20.10.2014 r. w Ośrodku Kultury w Rytlu (gmina Czersk) odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu chojnickiego . Przewodniczący Dariusz Dąbrowski przywitał przybyłych gości: Członka Zarządu PIR – Ewelinę Wikę Czarnowską, Andrzeja Dolnego – Kierownika PODR Chojnice,

  Czytaj więcej
 • Nawet 100 mln zł krajowego wsparcia dla rolników dotkniętych embargiem. Resort rolnictwa szuka też nowych rynków
  Dodano: 25/10/2014

  Nawet 100 mln zł może wynieść kolejna transza krajowego wsparcia dla polskich rolników eksportujących jabłka, warzywa kapustne i cebulę. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szuka też nowych rynków zbytu dla producentów dotkniętych rosyjskim embargiem. Mleczarze już mają dostęp do rynku chińskiego, a minister Sawicki planuje rozmowy także z krajami Kaukazu, Iranu i Kazachstanu.

  Czytaj więcej
 • Nie jesteśmy frajerami!
  Dodano: 25/10/2014

  Zawsze polscy sadownicy uważani byli za ludzi dobrze przygotowanych do konkurencji i wolnego rynku. Tak było w poprzednim systemie gospodarczym i tak jest obecnie. Świadczą o tym choćby wyniki naszej produkcji i eksportu. Szybciej niż inni wdrażaliśmy nowinki technologiczne, sięgaliśmy po krajowe i unijne środki pomocowe, organizowaliśmy się społecznie i gospodarczo. To świadczy, że umiemy liczyć i racjonalnie się zachowywać na rynku i w naszej branży.

  Czytaj więcej