Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2014
 • Prezentacja PROW 2014-2020
  Dodano: 23/04/2014

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zaprezentował 23 kwietnia podczas konferencji prasowej w Sejmie RP główne założenia nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

  Czytaj więcej
 • Inwestycja w bezpieczeństwo upraw
  Dodano: 23/04/2014

  Od 2005 r. w Polsce obowiązuje ustawa o ubezpieczeniach upraw i zwierząt, która nakłada na producentów korzystających z dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw. W tym roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy w sprawie dopłat do składek z trzema towarzystwami ubezpieczeniowymi. Co warto wiedzieć, by jak najlepiej wybrać? Czy inwestycja w ubezpieczenie jest tak samo ważna jak zabiegi agrotechniczne, zapewniające bezpieczeństwo upraw?

  Czytaj więcej
 • Złóż wniosek do ARiMR przez Internet
  Dodano: 22/04/2014

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca rolników do składania wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 22/04/2014

  Ceny skupu tucznika uzyskane we wtorek 22.04.2014 z ubojni, zakładów mięsnych oraz innych źródeł krajowych wahają się w granicach: od 4,20 do maksymalnie 5,50 zł/kg (netto), a na wbc w klasie E: 5,75-6,60 zł/kg.

  Czytaj więcej
 • Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego w Sopocie
  Dodano: 21/04/2014

  Na hipodromie w Sopocie od 25 do 27 kwietnia 2014 r. będzie rozgrywany Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. W programie próby ujeżdżenia i terenowa oraz skoki przez przeszkody. Wstęp – wolny.

  Czytaj więcej
 • Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o izbach rolniczych
  Dodano: 20/04/2014

  Nowelizacja przedłuża na 2014 r. obowiązywanie dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na składki dla organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych w ponadnarodowych organizacjach wobec instytucji UE. Dotacja ma dotyczyć kosztów poniesionych od 1 stycznia 2014 r.

  Czytaj więcej
 • Wsparcie dla młodych rolników – nabór wniosków od 15 maja
  Dodano: 18/04/2014

  Około 7 800 młodych rolników z całego kraju będzie mogło uzyskać premie.
  W związku z kończącym się okresem programowania dokonywane są przesunięcia środków w celu ich pełnego i efektywnego wykorzystania. Dzięki temu zwiększono budżet działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” o 189 mln euro.

  Czytaj więcej
 • Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej
  Dodano: 17/04/2014

  Wieloletni dzierżawca gruntów rolnych, innych niż będące własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, ma prawo przed wszystkimi innymi je kupić na zasadzie prawa pierwokupu. Dotyczy to obrotu ziemią pomiędzy osobami prywatnymi lub zakupu od jednostek samorządu terytorialnego. Aby z tego prawa skorzystać trzeba spełnić ściśle określone warunki.

  Czytaj więcej
 • Wielki Tydzień na Kaszubach
  Dodano: 17/04/2014

  Święta Wielkanocne, zwane po kaszubsku „jastrë", niosą ze sobą duży zespół zwyczajów i obrzędów ściśle związanych z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Etnografowie odnotowali na Pomorzu bardzo bogatą oprawę zabiegów obrzędowo - magicznych, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj oraz ochronę przed wszelkimi nieszczęściami.

  Czytaj więcej
 • Siew buraka cukrowego
  Dodano: 16/04/2014

  Prawidłowy siew buraków cukrowych to: odpowiednio przygotowane pole, stan techniczny siewnika, optymalny termin siewu, jakość materiału siewnego, precyzyjny siew, norma wysiewu.
  Termin siewu to jeden z głównych czynników agrotechnicznych determinujących plon buraka cukrowego. Teoretycznie najwcześniej siewy rozpoczynają Plantatorzy w południowo – zachodniej Polsce (przełom marca i kwietnia), następnie w centrum kraju (pierwsza połowa kwietnia) i najpóźniej siejemy buraki w północnej części Polski (druga połowa kwietnia).

  Czytaj więcej
 • Wiosenne Targi Ogrodnicze
  Dodano: 23/04/2014

  Wiosna to najlepsza pora na urządzanie i upiększanie ogrodów. Z myślą o tym, po raz piąty, organizujemy w dniach 26 – 27 kwietnia 2014 roku Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu.

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na debatę
  Dodano: 23/04/2014

  Wzorem lat ubiegłych, Pomorska Izba Rolnicza organizuje cykl spotkań Pana Kazimierza Plocke - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z rolnikami Województwa Pomorskiego, w każdym z szesnastu jego powiatów.

  Czytaj więcej
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje
  Dodano: 22/04/2014

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, iż dobiega końca proces legislacyjny projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rolniciwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którego celem jest umożliwienie przeprowadzenia w roku 2014 naboru wniosków w ramach przedmiotowego działania w takim terminie, by bez ryzyka dla budżetu krajowego, możliwe było rozlicznie wydatków działania w okresie kwalifikowałności Programu, tj. do końca 2015 r. Zmieniane rozporządzenie wprowadza nowy termin przeprowadzenia naboru.

  Czytaj więcej
 • Już od 15 maja
  Dodano: 21/04/2014

  Od 15 maja do 21 czerwca 2014 r. Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Wsparcie to jest  finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. W zbliżającym się naborze ARiMR ma do rozdzielenia 796,47 mln zł.

  Czytaj więcej
 • Pogłowie po głowie
  Dodano: 21/04/2014

  Za dwa lata Polska będzie miała 5 milionów sztuk świń. Takie wyliczenia przedstawili sami hodowcy, którzy ostrzegają, że czarny scenariusz redukcji pogłowia tuczników właśnie się pogłębił. To proces, który trudno jest zatrzymać, szczególnie bez rynków zbytu na wieprzowinę.

  Czytaj więcej
 • Targi Dobrego Smaku i Specjałów Regionalnych „Slow Food”
  Dodano: 19/04/2014

  Województwo pomorskie po raz pierwszy uczestniczyło w odbywających się w dniach 10-13 kwietnia 2014 r. w Stuttgarcie Targach Dobrego Smaku i Specjałów Regionalnych „Slow Food”. Udział w tym przedsięwzięciu stanowi realizację zapisów porozumienia zawartego pomiędzy województwami: warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, 5 sierpnia 2013 r. w Olsztynie w zakresie rolnictwa lokalnego, żywności tradycyjnej i turystyki.

  Czytaj więcej
 • NOWA PERSPEKTYWA FINANSOWANIA W RELACJI WICEMINISTRA ROLNICTWA
  Dodano: 18/04/2014

  Dnia 7 kwietnia br. w Słupsku i Bytowie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Kazimierz Plocke spotkał się z rolnikami, przedstawicielami samorządu i instytucjami współpracującymi z rolnictwem. Tematem spotkań organizowanych cyklicznie przez Pomorską Izbę Rolniczą jest nowa siedmioletnia

  Czytaj więcej
 • Gryf Gospodarczy
  Dodano: 17/04/2014

  Właśnie ruszył konkurs o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy”. Przedsiębiorstwa, oprócz prestiżu, mogą otrzymać nagrody specjalne. Zgłoszenia można składać do 30 kwietnia 2014 r.
   

  Czytaj więcej
 • Kryzys na unijnym rynku wołowiny
  Dodano: 16/04/2014

  Nowe dane, omówione przez Copa-Cogeca w tym tygodniu ukazały trudną sytuację na unijnym rynku wołowiny.
  Rolnicy zmagają się z nagłym spadkiem cen wołowiny w UE i wzrostem kosztów produkcji.
  Ceny wołowiny w UE spadły średnio o 5% od początku roku w stosunku
  do roku ubiegłego, a koszty środków produkcji, zwłaszcza pasz, szybko idą w górę. „Nawet jeśli w perspektywie krótkoterminowej europejska produkcja wołowiny ma nieznacznie wzrosnąć,perspektywy długoterminowe obejmujące produkcję i konsumpcję są raczej negatywne.

  Czytaj więcej
 • O polskim rolnictwie na Pomorzu…
  Dodano: 16/04/2014

  28 kwietnia w Gniewinie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkanie Polskiego Kongresu Rolnictwa pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego. 

  Czytaj więcej