Dzisiaj jest: 18 kwiecień 2015

WYBORY DO IZB ROLNICZYCH 2015

 • „Wilkowyjce” po raz czwarty
  Dodano: 16/04/2015

  Festiwal Piosenki Ranczerskiej w 2015 roku odbędzie się w znacznie poszerzonej formule. Organizatorzy zapraszają do udziału w festiwalu aż cztery kategorie wiekowe uczestników: dzieci młodzież, dorosłych i seniorów. Festiwalowe konkurencje odbędą się aż w dziewięciu kategoriach tematycznych.  

  Czytaj więcej
 • NIK o dopłatach do sadowniczych upraw ekologicznych
  Dodano: 16/04/2015

  Mimo iż przez dziesięć lat na dopłaty do ekologicznych upraw sadowniczych i jagodowych wydano ponad 708 mln zł produkcja owoców nie wzrosła. Wręcz przeciwnie: wydajność upraw spadła z 15 do 1 t owoców na hektar. Za to aż ośmiokrotnie wzrosła powierzchnia upraw – najczęściej nieowocujących, bo dopłaty przyznawano do plantacji bez wymogu uzyskania plonów. Rolnicy sadzili więc drzewa po to, aby zdobyć fundusze, a nie zebrać plony.

  Czytaj więcej
 • Roszady na eksportowym rynku zbóż
  Dodano: 15/04/2015

  Rosyjscy producenci ziarna już nie rozdają kart. Po tym, jak rząd wprowadził cła wywozowe, wysyłki pszenicy zmalały więcej niż o połowę, a kontrakty Rosjan, przejęli europejscy eksporterzy.

  Czytaj więcej
 • STOP wypalaniu traw na wiosnę!
  Dodano: 14/04/2015

  ARiMR po raz kolejny prowadzi ogólnopolską kampanię wymierzoną przeciwko wypalaniu suchych traw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do mieszkańców obszarów wiejskich, ale i także do całej opinii publicznej o zaprzestanie tego zabójczego procederu. Niestety co roku pojawiają się podpalacze,  którzy robią to dla  "żartu" lub chwilowej radości z wzniecenia ognia.

  Czytaj więcej
 • Zboże
  Dodano: 13/04/2015

  Po bardzo długiej przerwie pojawiły się oferty skupu ziarna z nowych zbiorów. Głównie żyta, pszenżyta i jęczmienia w portach. Rolnicy na to czekali z niecierpliwością. Zainteresowanie jest bardzo duże.
   

  Czytaj więcej
 • Wieści z Sejmowej Komisji Rolnictwa
  Dodano: 12/04/2015

  Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  9 kwietnia  przeprowadziła pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej (druk nr 3231). Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Leszek Korzeniowski (PO).

  Czytaj więcej
 • Rzepak
  Dodano: 12/04/2015

  To trudny czas na światowym rynku rzepaku. Transakcji praktycznie brak. Pomiędzy stronami handlu trwa wyczekiwanie kto złamie się pierwszy i ustąpi choćby o kilka euro. Na razie odważnych nie ma, co rynkowi dobrze nie wróży.
   

  Czytaj więcej
 • Soja
  Dodano: 09/04/2015

  Rynek doszedł do wniosku, że nie oczekiwania się liczą, a fakty. A te są takie, że zarówno areał upraw jak i zapasy końcowe soi będą w tym sezonie sporo wyższe niż rok temu. Efektem jest spadkowy początek miesiąca.

  Czytaj więcej
 • Ceny skupu tuczników i macior - po świętach firmy ostrożnie ustalają cenniki
  Dodano: 08/04/2015

  W pierwszym dniu po świętach jak zwykle dominują ostrożność i niezdecydowanie w ustalaniu cenników skupu. Część firm obniżyła swoje cenniki, część podwyższyła, a niektórzy pozostawili je bez zmian. Mimo osłabienia się średnich cen skupu w porównaniu do tygodnia przedświątecznego, wydaje się, że mamy szansę obserwować wzrosty.

  Czytaj więcej
 • Dopłaty do materiału siewnego
  Dodano: 08/04/2015

  Agencja Rynku Rolnego informuje, że w dniu 7 kwietnia 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. 2015 r., poz. 485).

  Czytaj więcej
 • Która wieś najpiękniejsza?
  Dodano: 16/04/2015

  Rozpoczyna się już 22. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska 2015. Tegoroczne zmagania odbędą się w dwóch kategoriach: Wieś i Zagroda, w trzech etapach – gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

  Czytaj więcej
 • Projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej
  Dodano: 15/04/2015

  Rada Ministrów przyjęła 14 kwietnia projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

  Czytaj więcej
 • Cukier
  Dodano: 15/04/2015

  Definitywny koniec przecen czy chwilowe odbicie? Analitycy podzielni w opiniach, a pewne jest tylko to, że notowania cukru jednym skokiem wróciły do poziomów sprzed miesiąca.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 13/04/2015

  Przewidywane podwyżki cen tucznika stały się faktem, chociaż bardzo silna złotówka względem euro (4,0198 zł) nie sprzyja istniejącej sytuacji. Bardziej opłacalny stał się bowiem import wieprzowiny z zachodu.

  Czytaj więcej
 • Chów ślimaków jako przykład przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym – bezpłatne szkolenie
  Dodano: 13/04/2015

  Informujemy, że w ramach projektu "Innowacyjny gospodarz” realizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA zostały jeszcze wolne miejsca na szkolenie "Chów ślimaków jako przykład przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym”.

  Czytaj więcej
 • Prawo wreszcie przetworzone
  Dodano: 12/04/2015

  Nieprzetworzone owoce można sprzedawać w dowolnej ilości, ale gdy się zrobi z nich dżemy lub soki trzeba otworzyć zakład. Prace nad zmianą przepisów w tej sprawie trwają od dawna. Pierwszy poważny krok zrobiono jednak dopiero  9 kwietnia 2015 roku - sejm przyjął ustawę o podatku dochodowym.

  Czytaj więcej
 • Zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych
  Dodano: 09/04/2015

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich został skierowany przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi do drugiego czytania.

  Czytaj więcej
 • Wieści z Sejmu RP
  Dodano: 09/04/2015

  Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  8 kwietnia przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3203).
  Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Mirosław Maliszewski (PSL).

  Czytaj więcej
 • Unia Europejska: nowe zasady znakowania świeżego mięsa krajem pochodzenia
  Dodano: 08/04/2015

  Od 1 kwietnia 2015 roku obowiązują nowe zasady znakowania świeżego, schłodzonego czy mrożonego mięsa (owiec, kóz, świń i drobiu).
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mięso musi zostać oznakowane krajem, gdzie zwierzęta zostały odchowane i ubite.

  Czytaj więcej
 • Zmiana przepisów dotyczących kwalifikowalności zwierząt do płatności związanych z produkcją
  Dodano: 07/04/2015

  W wyniku zabiegów podjętych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z grupą ministrów rolnictwa z innych państw członkowskich Komisja Europejska podjęła inicjatywę legislacyjną i przygotowała projekt rozporządzenia, który, zgodnie z postulatami państw członkowskich, ma na celu ograniczenie restrykcyjnego charakteru przepisów dotyczących zasad kwalifikowalności zwierząt do płatności związanych z produkcją w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.

  Czytaj więcej