Dzisiaj jest: 7 lipiec 2015

KOMUNIKAT W SPRAWIE WYNIKÓW WYBORÓW DO RAD POWIATOWYCH POMORSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

 • Uwaga na Barszcz Sosnowskiego
  Dodano: 07/07/2015

  Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo niebezpieczna roślina. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego może powodować bolesne oparzenia. Dodatkowo, ta inwazyjna roślina jest bardzo trudna do zwalczania, łatwo się rozprzestrzenia i powoduje degradację środowiska przyrodniczego.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczne żniwa, bezpieczne dzieci
  Dodano: 07/07/2015

  Obrazkiem, który na stałe wpisał się w rzeczywistość polskiej wsi są dzieci pomagające w gospodarstwach rolnych, właśnie przy żniwach. I być może nie byłoby w tym nic złego, gdyby opiekunowie dopełnili wszelkich starań, żeby ta pomoc nie stanowiła zagrożenia dla ich pociech. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać ze względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny samodzielnie obsługiwać ciągników, kombajnu i innych maszyn rolniczych, dźwigać ciężarów i pracować na wysokościach.

  Czytaj więcej
 • Kary za kwoty mleczne na raty - w formie pomocy de minimis
  Dodano: 06/07/2015

  W resorcie rolnictwa dobiegają końca prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rozłożenia na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych i pokrycia kosztów odsetek z budżetu państwa. W opinii samorządu rolniczego, dot. ww. projektu, w przedstawionym projekcie nie dokonano oceny skutków wprowadzanej regulacji, jak również nie określono postępowania w przypadku przekroczenia przez beneficjenta kwoty pomocy de minimis.

  Czytaj więcej
 • Informacja o formach pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy i obszarach zagrożonych suszą rolniczą
  Dodano: 05/07/2015

  I. Formy pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy
  Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów o:

  Czytaj więcej
 • Siedem banków podpisało z ARiMR umowy o udzielaniu rolnikom kredytów preferencyjnych
  Dodano: 05/07/2015

  Do Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.; SGB-Banku S.A.; Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.; Banku Pekao S.A; BNP Paribas S.A. i Krakowskiego Banku Spółdzielczego, które w marcu, kwietniu i maju podpisały z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy o udzielaniu rolnikom preferencyjnych kredytów, dołączył Raiffeisen Bank Polska S.A.

  Czytaj więcej
 • KRIR w sprawie klęski suszy
  Dodano: 02/07/2015

  W związku z sytuacją atmosferyczną spowodowaną brakiem opadów w miesiącach IV-VI, a także opracowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach raport dotyczący wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz aktualnego stanu zagrożenia suszą rolniczą dla wielu upraw, w tym: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, 30 czerwca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wystąpienie do Wojewodów, aby rozważyli sytuację w ich rejonie włącznie z ogłoszeniem stanu klęski suszy, w celu jak najszybszego powołania komisji szacujących straty.

  Czytaj więcej
 • Termin składania wniosów o wypłatę pomocy z sześciu działań inwestycyjnych PROW 2007-2013 wydłużony do 30 września 2015 roku
  Dodano: 01/07/2015

  Beneficjenci sześciu działań inwestycyjnych finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, mogą nawet o trzy miesiące wydłużyć termin na złożenie wniosków o wypłatę pomocy.

  Czytaj więcej
 • Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym
  Dodano: 01/07/2015

  W dniach od 16 do 30 lipca 2015 r. na terenie całej Polski ankieterzy przeprowadzać będą badanie statystyczne z zakresu rolnictwa: Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (formularz AK-R)

  Czytaj więcej
 • Copa i Cogeca ostrzegają Komisję Europejską przed niezmiernie trudną sytuacją na rynku mleka UE i wzywają do działania
  Dodano: 30/06/2015

  Copa i Cogeca ostrzegały na dzisiejszym posiedzeniu obserwatorium rynku mleka przed niezwykle trudną sytuacją, z jaką zmagają się producenci mleka i nawoływały do działania.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 29/06/2015

  W ostatnią środę (24.06.br.) notowania świń rzeźnych w Niemczech runęły o 9 eurocentów w dół. Była to pierwsza tak gwałtowna obniżka w tym roku, a ostatni tak spektakularny spadek obserwowaliśmy 17 września 2014 roku, kiedy cena poleciała aż o 10 centów, z 1,50 do 1,40 euro/kg za E na wbc.

  Czytaj więcej
 • Tylko do 10 lipca można składać w ARiMR wnioski o przyznanie płatności obszarowych
  Dodano: 07/07/2015

  Kto nie zdążył złożyć wniosku o przyznanie płatności obszarowych do 15 czerwca, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Wnioski i uzupełnienia złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane. Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. jest przewidziane  3,5 mld euro. Dotychczas w Biurach Powiatowych ARiMR (w aplikacji RED) zarejestrowano 1,35 mln wniosków o przyznanie płatności na rok 2015, w tym 7,99 tys. producentów złożyło wnioski przez aplikację e-Wniosek.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 06/07/2015

  Dzisiejsze notowania przyniosły podwyżki cen trzody chlewnej. Kiedy jednak spojrzymy, jak sytuacja na rynku wyglądała 12 miesięcy temu, nikogo nie powinno dziwić, że nastroje polskich hodowców nie są najlepsze. Rok temu, wg danych portalu CenyRolnicze.pl, żywiec był droższy średnio o + 1,16 zł/kg, natomiast średnia cena w klasie E na wbc była wyższa o, bagatela, + 1,52 zł/kg. U naszych sąsiadów zza Odry ceny oscylowały kilkadziesiąt groszy powyżej 7 zł. Dziś hodowców cieszy każdy wzrost cen, tym bardziej, że tydzień temu informowaliśmy o przesadnie dużych przecenach.

  Czytaj więcej
 • Uwaga Rolnicy
  Dodano: 06/07/2015

  Zwracamy  uwagę rolników na zapisy, jakie pojawiają się w niektórych umowach (kontraktach) na sprzedaż produktów rolnych. Chodzi o zapis o treści:  „umowę nie odesłaną w ciągu kolejnego dnia roboczego od daty wysłania uznaje się za zawartą (podpisaną)”. 

  Czytaj więcej
 • Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w III kwartale 2015 roku
  Dodano: 05/07/2015

  Uchwałą nr 7 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z 26 maja 2015 r., miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2015 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegająca temu ubezpieczeniu. Osoby objęte wymienionym ubezpieczeniem na wniosek w ograniczonym zakresie opłacają 1/3 pełnej składki, tj. 14 zł.

  Czytaj więcej
 • Urząd Marszałkowski zaprasza na szkolenia o funduszach europejskich
  Dodano: 02/07/2015

  W imieniu marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka zapraszamy Państwa na szkolenia poświęcone możliwościom finansowania projektów z funduszy europejskich w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

  Czytaj więcej
 • Termin składania wniosków
  Dodano: 02/07/2015

  Ważna informacja dla producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium RP, przeznaczone do wprowadzenia do obrotu.
   

  Czytaj więcej
 • Mobilne Punkty Informacyjne na Pomorzu - LIPIEC 2015
  Dodano: 01/07/2015

  Serdecznie zapraszamy do skorzystania z działań Mobilnych Punktów Informacyjnych na Pomorzu. Specjaliści ds. Funduszy Europejskich, w ramach prowadzonych działań, odwiedzą gminy województwa pomorskiego i w każdej z nich, jednego dnia będą dostępni dla osób zainteresowanych Funduszami Europejskimi. 

  Czytaj więcej
 • Ponad 600 mln złotych do budżetu
  Dodano: 30/06/2015

  We wtorek 30 czerwca br. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała do budżetu państwa 602,4 mln zł. Łącznie suma wpłat Agencji do budżetu państwa za rok 2014 wyniosła 2.103,4 mln zł.

  Czytaj więcej
 • Federacja Rosyjska przedłużyła termin obowiązywania zakazu wwozu wybranych produktów rolno-spożywczych
  Dodano: 30/06/2015

  Ministerstwo Gospodarki informuje, że do 6 sierpnia 2016 r. został przedłużony termin obowiązywania czasowego zakazu wwozu do Federacji Rosyjskiej wybranych produktów rolno-spożywczych m.in. z krajów Unii Europejskiej.

  Czytaj więcej
 • Pracujemy nad zwiększeniem dochodowości polskich gospodarstw
  Dodano: 29/06/2015

  Według resortu rolnictwa rozwiązaniem, które może zwiększyć dochodowość gospodarstw rolnych, ma być umożliwienie im prowadzenia sprzedaży bezpośredniej. Istotne jest również usprawnienie łańcucha dostaw żywnościowych, a także konsolidacja  sektora przetwórczego i handlowego w eksporcie.

  Czytaj więcej