Dzisiaj jest: 4 maj 2016

Zarząd i Komisje Problemowe Pomorskiej Izby Rolniczej (V kadencji)

 • Nowe regulacje dotyczące obrotu ziemią rolną
  Dodano: 01/05/2016

  Wzmocnienie ochrony ziemi rolnej przed spekulacyjnym wykupem przez krajowe oraz zagraniczne osoby fizyczne i prawne, zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej oraz poprawa sytuacji ekonomicznej polskich rolników to główne cele wchodzącej w życie 30 kwietnia 2016 r. ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

  Czytaj więcej
 • Czerwone światło dla zielonych paliw
  Dodano: 28/04/2016

  Pryska mit "zielonych" paliw. Miały sprzyjać środowisku, a jak twierdzą organizacje pozarządowe, robią więcej szkody, niż paliwa kopalne. Unia Europejska już w zeszłym roku zorientowała się, że polityka promocji paliw na bazie roślin uprawnych nie jest korzystna i ograniczyła jej udział.

  Czytaj więcej
 • WIEDZA ROLNICZA I WYSTAWA BYDŁA MLECZNEGO W BOLESŁAWOWIE
  Dodano: 27/04/2016

  Bolesławowo to niewielka wieś w Gminie Skarszewy w Powiecie Starogardzkim, w której mieści się jedna z najlepszych Szkół Rolniczych w Województwie Pomorskim. W dniach 22-24.04.2016 odbyły się tam dwa ważne wydarzenia rolnicze. 22-23.04 odbyły się Eliminacje Okręgowe XL Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolnych. Podczas Olimpiady odbyło się 6 bloków tematycznych:

  Czytaj więcej
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nawiązuje współpracę z Lasami Państwowymi
  Dodano: 25/04/2016

  Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali w piątek porozumienie o współpracy wynikającej ze wspólnych zadań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

  Czytaj więcej
 • Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Starogardzkiego
  Dodano: 25/04/2016

  Dnia 15 kwietnia 2016 r. w Restauracji K2 w Borzechowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Starogardzkiego. Podczas otwarcia posiedzenia pan Lech Kolaska Przewodniczący Rady Powiatowej PIR powitał zaproszonych gości i delegatów. 

  Czytaj więcej
 • Sprzedaż żywności przez rolników – konsultacje publiczne
  Dodano: 21/04/2016

  Rozpoczął się etap konsultacji publicznych rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 19/04/2016

  W ubojniach nikt dziś nie ukrywa, że największe nadzieje pokładane są w nadchodzącym sezonie grillowym, a zwłaszcza w jego "umownym" rozpoczęciu, czyli weekendzie majowym. Jeśli prognozy będą sprzyjały spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, popyt na wieprzowinę wzrośnie i ceny podskoczą.

  Czytaj więcej
 • Pierwsze buraki cukrowe już wschodzą
  Dodano: 17/04/2016

  Proces kontraktacji buraków cukrowych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. na sezon 2016/2017 dobiega końca. Choć pogoda nie rozpieszczała dotąd Plantatorów, na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków.

  Czytaj więcej
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina
  Dodano: 14/04/2016

  16 maja upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok

  Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek wraz z załącznikami i złożyć go w Biurze Powiatowym ARiMR. Wniosek można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową lub pocztą elektroniczną.

  Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 12/04/2016

  Średnie ceny zarówno żywca, jak i w wadze poubojowej, obniżyły się o kolejne kilka groszy. "Handel stoi, elementy nie idą" - tak mniej więcej przedstawiała się narracja kierowników ubojni w działach skupu. Jednak, co istotne, nie wszystkie firmy kroiły w poniedziałek swoje cenniki (i hodowców). 

  Czytaj więcej
 • Przedłużenie terminu składania wniosków o płatności w kampanii 2016 r.
  Dodano: 01/05/2016

  Komisja Europejska, na wniosek Polski, zgodziła się na przedłużenie o jeden miesiąc, tj. do 15 czerwca br. ostatecznego terminu składnia wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych za 2016 r. W najbliższych dniach KE wyda w tej sprawie stosowne rozporządzenie.

  Czytaj więcej
 • Informacja dla płatników składek w KRUS
  Dodano: 27/04/2016

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w związku ze zbliżającym się terminem płatności składki za II kwartał 2016 r., uprzejmie przypomina, że zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników termin płatności upływa ostatniego dnia pierwszego miesiąca II kwartału, tj. 30 kwietnia br. 

  Czytaj więcej
 • Trwa składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego
  Dodano: 26/04/2016

  Producenci rolni do 25 czerwca 2016 r. mogą składać wnioski w Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dopłaty są udzielane  do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych, zakupionym i wysianym/wysadzonym w okresie od 15 lipca 2015 r. do 15 czerwca 2016 r.

  Czytaj więcej
 • Walne Zebranie ZPTCh
  Dodano: 25/04/2016

  Polska i aż 11 krajów UE Walne Zebranie ZPTCh „Kociewie” ma poważne kłopoty z trzodą chlewną. Gdyby nie Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej „Kociewie” to podobne problemy dotykałyby producentów trzody w powiecie starogardzkim. Od 12 lat to Zrzeszenie skutecznie wspiera hodowców i walczy o ich byt. Potwierdziło to odbyte w dniu 15 kwietnia Walne Zebranie podsumowujące miniony 2015 rok.

   

  CZYTAJ WIĘCEJ 

  Czytaj więcej
 • Agencja Rynku Rolnego kontynuuje zakupy OMP
  Dodano: 24/04/2016

  Komisja Europejska wydała rozporządzenie zamykające procedurę przetargową na zakup interwencyjny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Jednocześnie podwojono limity dla zakupu interwencyjnego masła i OMP po stałej cenie. Obecne limity wynoszą 218 tys. ton dla OMP oraz 100 tys. ton dla masła.

  Czytaj więcej
 • Trwa składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego
  Dodano: 20/04/2016

  Producenci rolni do 25 czerwca 2016 r. mogą składać wnioski w Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

  Czytaj więcej
 • XV edycja Programu Stypendiów Pomostowych
  Dodano: 18/04/2016

  Agencja Nieruchomości Rolnych weźmie udział w realizacji XV edycji Programu Stypendiów Pomostowych, gdzie planowane jest przyznanie na I rok studiów 800 stypendiów. Na młodzież pochodzącą z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, z rodzin wielodzietnych oraz uczestników olimpiad czeka około 380 stypendiów.

  Czytaj więcej
 • Pieniądze dla młodych rolników
  Dodano: 17/04/2016

  Od 31 marca do 29 kwietnia 2016 r. można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.   Jest to już drugi nabór wniosków o takie wsparcie w ramach PROW 2014 - 2020, poprzedni odbył się od 20 sierpnia do 16 września 2015 r. v 

  Czytaj więcej
 • Kupuj wyłącznie oryginalne środki ochrony roślin
  Dodano: 13/04/2016

  dopuszczone do obrotu i stosowania w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  u podmiotów zarejestrowanych 

  Uważaj na podróbki!

  stwarzają ryzyko dla zdrowia, a nawet życia ludzi, dla zwierząt i środowiska;

  przynoszą straty finansowe, spowodowane nieskutecznym zabiegiem lub zniszczeniem upraw;

  ich kupno-sprzedaż jest procederem przestępczym!

  Czytaj więcej
 • Zboża
  Dodano: 11/04/2016

  Im intensywniejsze prace w polu, tym spokojniejszy handel na rynku zbóż. I chociaż na światowych parkietach emocji nie brakuje, u nas po staremu - transakcji niewiele, wiele za to pytań o przyszłość.

  Czytaj więcej