Dzisiaj jest: 21 kwiecień 2015

WYBORY DO IZB ROLNICZYCH 2015

 • Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu
  Dodano: 20/04/2015

  Wiosna to najlepsza pora na urządzanie i upiększanie ogrodów. Z myślą o tym, już po raz szósty, 25 i 26 kwietnia 2015 r. w Starym Polu koło Malborka odbędą się Wiosenne Targi Ogrodnicze. Odwiedzający będą mogli m.in. nabyć sadzonki i nasiona roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych oraz zasięgnąć porad specjalistów. Targom towarzyszy wystawa gołębi, drobiu ozdobnego i królików.

  Czytaj więcej
 • Zagrożenia dla pszczół i innych zapylaczy
  Dodano: 20/04/2015

  W związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym oraz początkiem kwitnienia roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających informujemy, iż nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy.

  Czytaj więcej
 • Dodatkowe 20 mln zł na preferencyjne kredyty inwestycyjne dla rolników
  Dodano: 19/04/2015

  22 kwietnia 2015 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępni współpracującym z nią bankom, dodatkowe 20 mln zł na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów przeznaczonych na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, planowanych do udzielenia w 2015 r. (linia kredytowa o symbolu MRcsk). Łączna kwota środków udostępniona bankom na tą formę pomocy wyniesie  50 mln zł.

  Czytaj więcej
 • „Wilkowyjce” po raz czwarty
  Dodano: 16/04/2015

  Festiwal Piosenki Ranczerskiej w 2015 roku odbędzie się w znacznie poszerzonej formule. Organizatorzy zapraszają do udziału w festiwalu aż cztery kategorie wiekowe uczestników: dzieci młodzież, dorosłych i seniorów. Festiwalowe konkurencje odbędą się aż w dziewięciu kategoriach tematycznych.  

  Czytaj więcej
 • NIK o dopłatach do sadowniczych upraw ekologicznych
  Dodano: 16/04/2015

  Mimo iż przez dziesięć lat na dopłaty do ekologicznych upraw sadowniczych i jagodowych wydano ponad 708 mln zł produkcja owoców nie wzrosła. Wręcz przeciwnie: wydajność upraw spadła z 15 do 1 t owoców na hektar. Za to aż ośmiokrotnie wzrosła powierzchnia upraw – najczęściej nieowocujących, bo dopłaty przyznawano do plantacji bez wymogu uzyskania plonów. Rolnicy sadzili więc drzewa po to, aby zdobyć fundusze, a nie zebrać plony.

  Czytaj więcej
 • Roszady na eksportowym rynku zbóż
  Dodano: 15/04/2015

  Rosyjscy producenci ziarna już nie rozdają kart. Po tym, jak rząd wprowadził cła wywozowe, wysyłki pszenicy zmalały więcej niż o połowę, a kontrakty Rosjan, przejęli europejscy eksporterzy.

  Czytaj więcej
 • STOP wypalaniu traw na wiosnę!
  Dodano: 14/04/2015

  ARiMR po raz kolejny prowadzi ogólnopolską kampanię wymierzoną przeciwko wypalaniu suchych traw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do mieszkańców obszarów wiejskich, ale i także do całej opinii publicznej o zaprzestanie tego zabójczego procederu. Niestety co roku pojawiają się podpalacze,  którzy robią to dla  "żartu" lub chwilowej radości z wzniecenia ognia.

  Czytaj więcej
 • Zboże
  Dodano: 13/04/2015

  Po bardzo długiej przerwie pojawiły się oferty skupu ziarna z nowych zbiorów. Głównie żyta, pszenżyta i jęczmienia w portach. Rolnicy na to czekali z niecierpliwością. Zainteresowanie jest bardzo duże.
   

  Czytaj więcej
 • Wieści z Sejmowej Komisji Rolnictwa
  Dodano: 12/04/2015

  Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  9 kwietnia  przeprowadziła pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej (druk nr 3231). Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Leszek Korzeniowski (PO).

  Czytaj więcej
 • Rzepak
  Dodano: 12/04/2015

  To trudny czas na światowym rynku rzepaku. Transakcji praktycznie brak. Pomiędzy stronami handlu trwa wyczekiwanie kto złamie się pierwszy i ustąpi choćby o kilka euro. Na razie odważnych nie ma, co rynkowi dobrze nie wróży.
   

  Czytaj więcej
 • Ostrzeżenie o fałszowaniu środków ochrony roślin
  Dodano: 20/04/2015

  Do ochrony upraw zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: http://www.bip.minrol.gov.pl.

  Czytaj więcej
 • Konkurs dla projektów z zakresu budowy mikroinstalacji prosumenckich w ramach PROW na lata 2007 -2013
  Dodano: 19/04/2015

  Zarząd Województwa Pomorskiego uchwałą z dnia 16 kwietnia 2015 r. ogłosił nabór wniosków o przyznanie pomocy dla operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

  Czytaj więcej
 • Rzepak
  Dodano: 19/04/2015

  Ciepła wiosna w Europie przyczyną kłopotów producentów rzepaku? Niewykluczone. Rośliny są silne i szybko rosną, plony zapowiadają się więcej niż dobrze. A wysokie plony, to niskie ceny.

  Czytaj więcej
 • Która wieś najpiękniejsza?
  Dodano: 16/04/2015

  Rozpoczyna się już 22. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska 2015. Tegoroczne zmagania odbędą się w dwóch kategoriach: Wieś i Zagroda, w trzech etapach – gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

  Czytaj więcej
 • Projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej
  Dodano: 15/04/2015

  Rada Ministrów przyjęła 14 kwietnia projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

  Czytaj więcej
 • Cukier
  Dodano: 15/04/2015

  Definitywny koniec przecen czy chwilowe odbicie? Analitycy podzielni w opiniach, a pewne jest tylko to, że notowania cukru jednym skokiem wróciły do poziomów sprzed miesiąca.

  Czytaj więcej
 • Rynek tuczników w Polsce
  Dodano: 13/04/2015

  Przewidywane podwyżki cen tucznika stały się faktem, chociaż bardzo silna złotówka względem euro (4,0198 zł) nie sprzyja istniejącej sytuacji. Bardziej opłacalny stał się bowiem import wieprzowiny z zachodu.

  Czytaj więcej
 • Chów ślimaków jako przykład przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym – bezpłatne szkolenie
  Dodano: 13/04/2015

  Informujemy, że w ramach projektu "Innowacyjny gospodarz” realizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA zostały jeszcze wolne miejsca na szkolenie "Chów ślimaków jako przykład przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym”.

  Czytaj więcej
 • Prawo wreszcie przetworzone
  Dodano: 12/04/2015

  Nieprzetworzone owoce można sprzedawać w dowolnej ilości, ale gdy się zrobi z nich dżemy lub soki trzeba otworzyć zakład. Prace nad zmianą przepisów w tej sprawie trwają od dawna. Pierwszy poważny krok zrobiono jednak dopiero  9 kwietnia 2015 roku - sejm przyjął ustawę o podatku dochodowym.

  Czytaj więcej
 • Zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych
  Dodano: 09/04/2015

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich został skierowany przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi do drugiego czytania.

  Czytaj więcej