Aktualności

UE: wzmożony eksport wspiera ceny pszenicy

Dodano: 18/03/2015

W tym tygodniu odnotowano wzrosty notowań pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext. Drożała zarówno pszenica, jak i kukurydza. Notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie (majowy) osiągnęły 190 EUR/tonę, a kukurydzy (czerwcowy) – 165 EUR/tonę.


Ceny na unijnych giełdach były najprawdopodobniej przede wszystkim wspierane przez intensywny eksport. Dalsza aprecjacja dolara amerykańskiego i osłabienie euro działały na korzyść unijnych eksporterów. W tym tygodniu KE wydała licencje na wywóz aż 1,594 mln ton pszenicy miękkiej – co oznacza niekwestionowany tygodniowy rekord. Dotychczasowy wywóz pszenicy zwyczajnej z Unii osiągnął 22,9 mln ton wobec 21,3 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. W tej sytuacji zastanawiająca jest korekta dokonana przez Strategie Grains w marcowym raporcie – obniżenie prognozy wywozu pszenicy miękkiej z UE w tym sezonie o 2,5 mln ton do 30 mln ton. Bardziej prawdopodobne wydają się być prognozy KE – w wysokości 31 mln ton. W tym tygodniu na CBoT wystąpiły wzrosty notowań pszenicy w kontraktach terminowych. W najbliższym kontrakcie pszenica podrożała przez tydzień o 6,6% do 188,6 USD/tonę. W przypadku kukurydzy ceny były bardzo stabilne, wahnięcie tylko o 0,1% poniżej notowań z końca ubiegłego tygodnia do 150,5 USD/tonę. Na wzrosty cen amerykańskiej pszenicy miały najprawdopodobniej wpływ przede wszystkim doniesienia o nie najlepszych warunkach dla upraw ozimin – w niektórych rejonach jest zbyt sucho. Drugim czynnikiem mogły być dobre wyniki tygodniowego eksportu – 445,2 tys. ton, mieszczące się w górnym przedziale oczekiwań analityków (300-450 tys. ton).
Z kolei w przypadku kukurydzy tygodniowy wywóz był znacznie poniżej prognoz analityków (600-800 tys. ton) i wyniósł zaledwie 418 tys. ton. Skumulowane wyniki eksportu kukurydzy w bieżącym sezonie są jednak nadal dobre. Dotychczas wyeksportowano 36 mln ton ziarna tego gatunku wobec 38,2 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej.
Mocno rozczarowująca była sprzedaż zagraniczna soi z USA. Tygodniowy eksport wyniósł zaledwie 167,9 tys. ton - podczas gdy analitycy spodziewali się wywozu w wysokości od 300 do 500 tys. ton.
Prognozy zbiorów i eksportu kukurydzy w Argentynie i Brazylii są nadal dobre. Wywozowi z Brazylii sprzyja słabość reala. Będą to czynniki działające „zniżkowo” na kształtowanie się cen soi i kukurydzy w eksporcie i na rynku światowym.
Utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu w USA. W pierwszym tygodniu marca br. wynosiła ona 944 tys. baryłek dziennie. Co prawda USDA obniżył prognozę zużycia kukurydzy na bioetanol, jednak jak do tej pory nie ma ku temu przesłanek. Z tygodnia na tydzień produkcja jest powyżej wyników odnotowywanych w analogicznym okresie sezon wcześniej. Niewykluczone, iż Amerykański Departament Rolny zakłada wyraźne spowolnienie wytwarzania etanolu w drugiej połowie sezonu. Miałoby to wpływ na stronę popytową amerykańskiego bilansu kukurydzy i może przyczyniać się do zniżek notowań w dalszej części sezonu.
Unia oczekuje dobrych zbiorów zbóż. Według KE, tegoroczna produkcja zbożowa Wspólnoty wyniesie 309,3 mln ton, w tym pszenicy miękkiej – 141,5 mln ton (326,8 mln ton rok wcześniej). Nieco niższe są przewidywania Strategie Grains – w wysokości 307,2 mln ton, w tym pszenicy miękkiej - 140,4 mln ton. Wszystko wskazuje na to, iż bilans zbóż w UE w nadchodzącym sezonie – dzięki dobrym zbiorom i wysokim zapasom początkowym – w dalszym ciągu będzie komfortowy.
Dobrym miernikiem jest w tej sytuacji spodziewany poziom unijnych zapasów, które mają się zwiększyć z 50 mln ton na koniec bieżącego sezonu do 53 mln ton.

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza