Aktualności

Czas na energie ze słońca

Dodano: 15/05/2015

Coraz bardziej popularnym źródłem pozyskiwania energii na wsi staje się fotowoltaika czyli przetwarzanie światła słonecznego na energie elektryczną.  I nie ma co się dziwić, ponieważ każdego dnia słońce dostarcza nam olbrzymi potencjał energetyczny. To źródło energii jest niewyczerpane, bezpłatne i przyjazne dla środowiska.


Natomiast paliwa kopalne  takie jak węgiel , gaz ziemny czy ropa naftowa występują tylkow ograniczonym zakresie , a energia jądrowa  nadal kryje w sobie wiele niebezpieczeństw i jak dotąd ma więcej w naszym społeczeństwie przeciwników niż zwolenników. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej , w ciągu ostatnich lat rynek systemów fotowoltaicznych w Polsce jednostajnie rośnie. Ubiegły rok oraz pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł ponownie zdecydowany przyrost nowych mocy w fotowoltaice. Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi 39,1 MW.
Posiadacze nawet niewielkich działek a nawet dachów o powierzchni ok. 100 m kw. mogą produkować energię elektryczną na własny użytek a nadwyżki sprzedawać zakładom energetycznym. Taka inwestycja może zwrócić się po 10 latach, by potem stanowić „darmowe” źródło zasilania energią elektryczną
Elektromont S.A., spółka elektroinstalacyjna notowana na rynku New Connect, opracowała  mini poradnik dla konsumentów, przedsiębiorców i zarządzających obiektami użyteczności publicznej: „Jak założyć farmę fotowoltaiczną i czy taka inwestycja się opłaca’’
 - Przed podjęciem decyzji o budowie farmy fotowoltaicznej warto przenalizować, czy nasza nieruchomość lub działka nadaje się do takiego rodzaju inwestycji. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy teren pod przyszłą farmę nie jest objęty innym planem zagospodarowania przestrzennego i czy np. nasz budynek uzyska zgodę konserwatora zabytków. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy instalować panele na niezacienionej działce lub dachu (pod warunkiem, że jest płaski lub nachylony w kierunku południowym). Na takie małe instalacje nie musimy mieć specjalnego pozwolenia. Co do kosztów, minimalna kwota, jaką musimy wydać na zainstalowanie małej „farmy” fotowoltaicznej to około 18 – 20 tysięcy złotych. Taka instalacja pozwoli nam produkować 3 kW energii, która wystarczy na potrzeby jednorodzinnego domku – mówi mgr inż. Jerzy Rymarowicz, wiceprezes Elektromont S.A.
Jak poskreśla w swoim poradniku firma Elektromont S.A.  decydując się na założenie farmy fotowoltaicznej warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy zbadają nieruchomość pod względem przydatności nieruchomości do budowy farmy, doradzą jaki rodzaj instalacji i urządzeń kupić a także sporządzą odpowiedni projekt instalacji, uzgodnią dokumentację z zakładem energetycznym, uzyskają w imieniu inwestora potrzebne opinie, koncesje i decyzje administracyjne oraz przygotują teren pod instalacje.
Firmy specjalistyczne zakupią, dostarczą oraz zamontują instalacje, kable i panele a także wykonają przyłącze elektryczne i uruchomią sieć.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych: naziemne, dachowe (na dachach płaskich i pochyłych) oraz nadążne (zmieniające położenie względem słońca).
Systemy pracy instalacji: autonomiczny Off – Grid, powiązany z siecią – Grid-Tie oraz system pracujący wyłącznie z siecią – On Grid.
Powierzchnie i moce instalacji na powierzchni płaskiej - 100 m. kw. – moc 8kWp, na 1000 m. kw. – moc 60 kWp, na 10.000 m. kw. – moc 500 kWp,
Powierzchnie i moce instalacji na powierzchni pochyłej w kier. południowym: pow. 100 m. kw. – moc 15 kWp, na pow. 1000 m. kw.- moc 150 kWp, na pow. 10.000 m. kw. – moc 1500 kWp.
Najpopularniejsze moduły:

Moc modułu: 240 – 260 W, sprawność 10-18 procent, gwarancja na 10 – 12 lat, gwarancja utrzymania sprawności od 25 do 30 lat (80 - 85 procent sprawności), temperatura pracy od - 40 do + 80 st. C, wymiary (140 x 170 cm) x (90 x 110 cm) x (2x4 cm), waga 17 -21 kg.
Zakładając, że żywotność instalacji to okres ok. 25 lat, po ok. 10 latach nasza inwestycja w instalację fotowoltaiczną się bilansuje i po tym czasie zaczyna ona przynosić zyski
Pamiętajmy o kosztach dodatkowych – ok. 25 złotych ubezpieczenie roczne małej farmy (o mocy ok. 8 kWp), ok. 500 złotych serwis i pomiary elektryczne instalacji.
W przypadku dużych instalacji o mocy np. 360 kWp, ubezpieczenie wynosi ok. 280 złotych netto a serwis i pomiary elektryczne ok. 1500 złotych rocznie
Zalety instalacji fotowoltaicznych: zapewnia produkcję energii elektrycznej niezbędnej do zbilansowania zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną, nadwyżka wyprodukowanej energii może być sprzedawana do sieci energetycznej, po okresie spłaty inwestycji (10 -12 lat) instalacja stanowi „darmowe” źródło zasilania, instalacja fotowoltaiczna jest „bezobsługowa” (poza serwisem i pomiarami elektrycznymi ), nie wymaga konserwacji i wymiany części zamiennych.
Zdaniem Europejskiego funduszu Rozwoju Wsi Polskiej  inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko szansa na uniezależnienie kraju od zewnętrznych dostawców. Umiejętnie stosowana polityka energetyczna może mieć także wpływ na rozwój przemysłu na obszarach wiejskich, wykorzystanie ich potencjału produkcyjnego oraz poprawę zaopatrzenia wsi
w energię. Kreowanie nowych miejsc pracy przyczyni się do budowania kapitału społecznego i wzmocnienia jego struktur.
WOP

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza