Aktualności

Sprzedaż produktów żywnościowych – nieprzetworzonych i przetworzonych - przez rolnika. Regulacje prawne

Dodano: 03/08/2015

O czym musi wiedzieć producent - rolnik? 

Jednym ze sposobów zwiększenia dochodów, które cieszą się dużą popularnością wśród mniejszych gospodarstw jest sprzedaż produktów rolniczych bezpośrednio konsumentowi, z pominięciem pośredników. Należy jednak pamiętać, że wszystkie produkty muszą być wytwarzane i wprowadzane do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. 


Czy konieczne jest założenie działalności gospodarczej? 

Rejestrowanie działalności gospodarczej nie zawsze jest konieczne: 

wytwarzanie i sprzedaż produktów nieprzetworzonych, pochodzących z własnego gospodarstwa, nie wymaga rejestrowania działalności gospodarczej 

wyrób i sprzedaż produktów przetworzonych może wymagać rejestracji działalności gospodarczej (np. jeśli sprzedaż jest wykonywana w ramach działalności pozarolniczej dla celów zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły). 

 

Podatki 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami obowiązuje opodatkowanie ryczałtowe w wysokości 2% przychodów do kwoty 150 tys. euro rocznie dla rolników sprzedających przetworzone w sposób inny niż przemysłowy produkty pochodzące z własnej uprawy, hodowli lub chowu. 

Rolnik musi ewidencjonować te przychody, a wytworzoną żywność może sprzedać w miejscu, w którym te produkty zostały wytworzone (własne gospodarstwo) lub na targowisku (wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach). Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

Rejestracja i zatwierdzenie 

W przypadku wytwarzania i sprzedaży artykułów żywnościowych konieczne jest zgłoszenie wniosku o: 

rejestrację lub zatwierdzenie zakładu do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii dla produktów pochodzenia zwierzęcego 

wpis do rejestru zakładów lub zatwierdzenie do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, dla produktów pochodzenia roślinnego i produktów mieszanych. 

 

W przypadkach wytwarzania i sprzedaży niewielkich ilości produktów pochodzących z własnego gospodarstwa (nieprzetworzonych) rejestracja zakładu jest wystarczająca i jego zatwierdzenie nie jest wymagane. 

Rejestracja a zatwierdzenie: 

Rejestracja zakładu polega na przyjęciu wniosku i innych dokumentów od przedsiębiorcy, rozpatrzeniu wniosku i wydaniu decyzji administracyjnej o rejestracji. 

Zatwierdzenie zakładu zgodnie z przepisami nakazuje organowi nadzoru wizytę w zakładzie i w czasie tej wizyty stwierdzenie, czy warunki w zakładzie spełniają wymagania zawarte w szczegółowych przepisach. 

 

Przepisy wykonawcze dotyczące sprzedaży "niewielkich ilości produktów pochodzących z własnego gospodarstwa" określają różne ministerstwa, używając różnego nazewnictwa dla określenia formy sprzedaży: 

weterynaryjne (produkty pochodzenia zwierzęcego) - określa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako formę sprzedaży bezpośredniej 

higieniczno-sanitarne (produkty pochodzenia niezwierzęcego i mieszane) - określa Ministerstwo Zdrowia, jako bezpośrednie dostawy. 

 

W praktyce zwrot „bezpośrednie dostawy” stosuje się także w odniesieniu do „sprzedaży bezpośredniej”. Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

Sprzedaż marginalna lokalna i ograniczona a sprzedaż bezpośrednia 

Główną różnicą pomiędzy sprzedażą bezpośrednią, a działalnością MOL jest to, że sprzedaż bezpośrednia (i dostawy bezpośrednie) z gospodarstwa dotyczy produktów nieprzetworzonych pochodzenia zwierzęcego lub niezwierzęcego, czyli: drobiu i zajęczaków, mleka, śmietany, jaj, miodu oraz zbóż, owoców, warzyw, ziół czy grzybów z własnych upraw i runa leśnego (również w postaci suszonej lub kiszonej). Występują tu ograniczenia ilościowe, rolnik może sprzedawać tylko własne plony i surowce oraz ograniczenia obszarowe, gdzie sprzedaż bezpośrednią można prowadzić na terenie województwa, gdzie odbywa się produkcja i powiatów do niego przyległych. Sprzedaż bezpośrednia może być prowadzona z gospodarstwa rolnego, gospodarstwa rybackiego, w tym ze statku rybackiego, targowisk, ze specjalistycznych środków transportu – aut, chłodni jako handel obwoźny, zakładów dla odbiorcy detalicznego. 

Z kolei działalność MOL dotyczy tylko produktów pochodzenia zwierzęcego: produktów mlecznych, przetworzone produkty rybołówstwa, surowe wyroby mięsne, w tym gotowe potrawy z mięsa. W ten zakres działalności wchodzi również rozbiór i sprzedaż świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, końskiego, drobiowego, zwierząt łownych oraz dzikich z hodowli fermowych. Dla przykładu: mleko i śmietanę rolnik może zbywać poprzez sprzedaż bezpośrednią, natomiast twaróg i sery dojrzewające poprzez działalność MOL. 

W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego produktami przeznaczonymi do sprzedaży bezpośredniej mogą być wyłącznie produkty wytworzone przez rolnika w prowadzonym przez niego gospodarstwie. 

Dostawy bezpośrednie produktów pochodzenia roślinnego mogą być realizowane przez: 

producentów rolnych 

zbieraczy runa leśnego. 

 

Sprzedaż bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzić mogą: 

producenci rolni, 

właściciele pasiek, 

zbieracze ślimaków, 

Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

 

rybacy 

myśliwi. 

 

W ramach dostaw bezpośrednich dopuszcza się stosowanie takich czynności jak, np. mycie warzyw, usuwanie liści; suszenie zbóż. Natomiast takie czynności jak na przykład: obieranie ziemniaków; krojenie marchewek; pakowanie sałaty w woreczki; stosowanie gazów konserwujących - nie mogą być zaliczone do czynności wykonywanych w ramach produkcji pierwotnej ani za operacje związane z produkcją pierwotną. Działania te muszą spełniać odpowiednie wymagania określone w załączniku II do rozporządzenia nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. 

Dostawy/ sprzedaż mogą się odbywać w różnej formie i być prowadzone bezpośrednio w gospodarstwie - kupujący ma możliwość zbioru bezpośrednio z pola, odbierania produktów na miejscu z gospodarstwa, lub kupna, np. na targowiskach, kiermaszach, przy drodze. Dostawa może odbywać się także bezpośrednio do domu konsumenta. 

Oczywiście forma sprzedaży bezpośredniej i dostaw bezpośrednich jest prostsza, nie wymaga dużych nakładów na inwestycje niż działalność MOL, a doświadczenie praktyków wskazuje, że w przypadku trafnego wpasowania się w niszę popytu na rynku następuje stopniowy rozwój skali działalności. 

Wytwarzanie i sprzedaż niewielkich ilości produktów przetworzonych jest możliwe tylko dla produktów pochodzenia zwierzęcego w formie sprzedaży lokalnej, marginalnej i ograniczonej (MOL) (wymagającej tylko rejestracji bez zatwierdzania). 

Natomiast legalne wytwarzanie i sprzedaż nawet niewielkich ilości produktów przetworzonych podlegających inspekcji sanitarnej (za wyjątkiem produktów w postaci suszonej lub kiszonej), czyli np. chleba czy ciastek - wymaga rejestracji i zatwierdzenia zakładu u Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

Przepisy sanitarne 

Aby zapobiec zagrożeniom bezpieczeństwa zdrowotnego żywności na etapie produkcji podstawowej sprzedający musi przestrzegać Dobrej Praktyki Rolniczej (GAP) i Dobrej Praktyki Hodowlanej (GFP), a przy prowadzeniu sprzedaży bezpośredniej zachować podstawowe zasady higieny dotyczące miejsca sprzedaży, jego wyposażenia oraz postępowania z surowcem. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy produkcji i sprzedaży bezpośredniej? 

Pomieszczenia 

Pomieszczenia należy zabezpieczyć przed dostępem szkodników. Ściany, posadzki, sufity, drzwi i okna powinny być w dobrym stanie technicznym oraz łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Okna i drzwi powinny być szczelne. 

W miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej należy zapewnić: 

wyodrębnione miejsce na sprzęt i środki do czyszczenia i dezynfekcji; 

co najmniej jedną umywalkę przeznaczoną do mycia rąk, z ciepłą i zimną wodą, zaopatrzoną w środki do mycia rąk i ich higienicznego suszenia; 

toaletę spłukiwaną wodą, której drzwi wejściowe nie otwierają się bezpośrednio do pomieszczenia, w którym znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, wyposażoną w naturalną lub mechaniczną wentylację, lub 

toaletę spłukiwaną wodą, zlokalizowaną w pobliżu miejsca produkcji lub miejsca prowadzenia sprzedaży bezpośredniej oraz wyposażoną w naturalną lub mechaniczną wentylację. 

 

Mycie i dezynfekcja 

Miejsca prowadzenia sprzedaży bezpośredniej wymagają starannego czyszczenia i dezynfekcji. Stanowiska do mycia i przygotowania produktów do sprzedaży powinny się znajdować w miejscu wydzielonym i oddalonym od umywalek do mycia rąk. Dezynfekcja drobnego sprzętu, w tym noży, powinna być przeprowadzana w wodzie, w temperaturze nie niższej niż 82 °C lub przy użyciu innej metody zapewniającej podobny skutek. Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

Sprzęt 

Instalacje, urządzenia i sprzęty mające kontakt z produktami żywnościowymi powinny być: 

wykonane z materiałów wykluczających możliwość zanieczyszczenia tych produktów, 

utrzymywane w dobrym stanie technicznym. 

 

Schładzanie 

Temperatura przechowywanych lub transportowanych produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej nie może być wyższa niż: 

4°C - dla tuszek drobiowych, zajęczaków i drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej; 

3°C - dla narządów wewnętrznych grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej; 

7°C - dla tusz grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej; 

6°C - dla mleka surowego i surowej śmietany; 

2°C - dla produktów rybołówstwa, z wyłączeniem żywych produktów rybołówstwa. 

 

Podane wartości temperaturowe mogą być wyższe o 2 °C podczas transportu do miejsc prowadzenia sprzedaży bezpośredniej lub zakładu prowadzącego handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego, jeżeli transport ten nie trwa dłużej niż 2 godziny, a po jego zakończeniu produkty zostaną schłodzone do temperatury podanej 

Jak poruszać się w przepisach? 

Sprzedaż bezpośrednia: 

Rozporządzenie MRiRW z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. z dnia 12 stycznia 2007r.). 

 

MOL: 

Rozporządzenie MRiRW z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (Dz.U.2010.113.753). 

Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

Dostawy bezpośrednie: 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych (Dz. U. Nr 112, poz. 774) 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 106, poz. 730) 

 

Przepisy sanitarne: 

Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.Urz. UE L 139 z 30 kwietnia 2004 r., str. 1). 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. Nr 171, poz.1225 z późn. zm.). 

 

Podatki: 

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z dn. 20 maja 2015 r., poz. 699 z późn. zm.). 

Uwaga: 

Aktualnie trwają prace dot. zmiany przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych przy sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzenia zwierzęcego oraz nowelizacja rozporządzenia o działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL). 

1/ Zakłada się uchylenie rozporządzenia z grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej. 

Projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie czeka na notyfikację w Komisji Europejskiej. Zakłada rozszerzenie gamy produktów mogących być przedmiotem sprzedaży oraz Poradnik Witryny Wiejskiej 

 

uproszczenie wymagań sanitarnych i weterynaryjnych, gdyż obecnie obowiązujące niewiele różnią się od tych stawianych zakładom przemysłowym. 

2/ Trwają prace nad nowym rozporządzeniem ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, które zastąpić ma przepisy z 2010 r. 

3/ Główny Inspektorat Sanitarny zajął się opracowaniem poradnika tzw. dobrej praktyki higienicznej dla rolników, którzy chcą sami przetwarzać i sprzedawać produkty pochodzenia roślinnego. 

Dokumenty do pobrania na stronach: 

Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

Ministerstwa Zdrowia 

Głównego Inspektora Sanitarnego 

 

Opracowanie: Iwona Raszeja-Ossowska 

Powyższy materiał ma charakter informacyjno - edukacyjny. 

Stan prawny na dzień 29 lipca 2015r.

Źródło: Witryna Wiejska

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza