Aktualności

Informacja w sprawie zmian w zakresie zadeklarowanych obszarów EFA we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich w roku 2015

Dodano: 19/08/2015

Zgodnie z uzyskanymi z Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR informacjami na obecną chwilę obowiązujące przepisy, wytyczne ich interpretacje nie umożliwiają odstąpienia od wysiewu międzyplonu ścierniskowego i otrzymania płatności zazielenieniowej.


Należy jednocześnie zaznaczyć, że przepisyTE  dopuszczają beneficjentom płatności zazielenieniowej następujące możliwości:

 

1. Zmianę gatunku roślin wysiewanych w mieszankach np. w międzyplonie ścierniskowym, zmianę działki, na której będzie utrzymywany obszar EFA (np. międzyplony) lub zmianę elementu EFA, bez zmiany powierzchni takiego obszaru EFA – oczywiście o tym fakcie należy poinformować kierownika biura powiatowego, poprzez złożenie zmiany do wniosku o przyznanie płatności wraz z oświadczeniem o powierzchni obszarów proekologicznych. Złożenie ww. dokumentów spowoduje dostosowanie wniosku o przyznanie płatności do faktycznej sytuacji oraz nie spowoduje nałożenia kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub niewykonaniem obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych, chyba że rolnik wcześniej został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub o jakichkolwiek niezgodnościach we wniosku o przyznanie płatności. Zmianę taką należy zgłosić do dnia 20 sierpnia.

 

2. Zgodnie z wytycznymi KE w trakcie kontroli na miejscu istnieje możliwość kompensacji obszarów EFA, w przypadku stwierdzonych różnic pomiędzy deklaracją rolnika, a stanem faktycznym. W sytuacji, gdy kontrola na miejscu nie stwierdzi elementu EFA zadeklarowanego przez rolnika, ale stwierdzi inny, niezadeklarowany element EFA w kontrolowanym gospodarstwie, może zastosować kompensację, przy spełnieniu następujących warunków:

a. kompensacja wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2015 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4% EFA, kompensacja jest możliwa do osiągnięcia 4%);

b. tylko w ramach działek rolnych będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2015 r.;

c. kompensacja może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA. Jednak w przypadku, gdy kompensacja jest dokonana niezmiennym (stabilnym) elementem EFA (np. elementy krajobrazu, obszary zalesione po 2008 r. w ramach PROW), powinien być ten element zarejestrowany w warstwie EFA.

3. W przypadku, gdy rolnik wysiał mieszankę roślin w ramach międzyplonu ścierniskowego i ze względu na suszę mieszanka nie powschodziła, kierownik biura powiatowego ARiMR w ramach indywidulanego postępowania wyjaśniającego może uznać taki przypadek za działanie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. W tym przypadku, będzie miał zastosowanieART . 77 ust. 2 lit. a rozporządzenia UE nr 1306/2013, zgodnie z którym kar administracyjnych nie nakłada się w przypadku, gdy niezgodność jest wynikiem działania siły wyższej. W takich przypadkach rolnik obowiązany jest dostarczyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności wraz z dowodami potwierdzającymi wystąpienie siły wyższej (np. protokół oszacowania szkód).

Źródło: MR i RW

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza