Aktualności

Kupuj jajka z głową

Dodano: 10/04/2014

Jajko – nieodłączny element zbliżających się Świąt, a jednocześnie głęboko zakorzeniony symbol życia, odrodzenia, nowości, jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych symboli. Klub Gaja zachęca konsumentów do kupowania jaj z numerem 0 oraz 1. To gwarancja, że jajka pochodziły od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane.


Kura, to jedno z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. W Polsce hoduje się ponad 40 milionów kur. Niestety większość z nich, mimo zmian dotyczących hodowli oraz oznaczeń, nadal trzymana jest w klatkach. Od 2012 r. zgodnie z przepisami Unii Europejskiej klatki, w których trzymane są kury muszą być większe, wyposażone w poidło, grzędę i drapaki. Produkcja jaj kurzych w Polsce w 2013 r. wyniosła ponad 10,0 mld sztuk, przy czym jaj spożywczych wyprodukowano 9,0 mld sztuk, a jaj wylęgowych 1,0 mld sztuk.

Najpopularniejszym w Polsce typem jaj są jajka pochodzące z chowu klatkowego (jaja oznaczone numerem 3), gdzie ptaki nie mają dostępu do wolnego wybiegu. Jaja oznaczone numerem 2 pochodzą z chowu ściółkowego, gdzie kury trzymane są wewnątrz budynku, w maksymalnej gęstości 25 ptaków na metr kwadratowy.
Numer 1 na skorupce jaja, oznacza, że kury mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Mają możliwość swobodnego poruszania się, grzędowania, kąpieli piaskowych oraz wykazywania innych naturalnych zachowań. Kury oprócz pokarmu, który zdobywają same mają dostęp do paszy, ziaren oraz zieleniny.
Jajka z numerem 0 natomiast, pochodzą z chowu ekologicznego, od kur trzymanych w warunkach naturalnych, ze swobodnym wyjściem na zewnątrz. Ich nośność nie jest stymulowana sztucznie, mają zróżnicowaną paszę posiadającą certyfikat ekologiczny, żywią się również tym, co znajdą na wybiegu.

Zachęcamy konsumentów do świadomych zakupów. Jajka od „szczęśliwych” kur są droższe, ale warto zapłacić taką cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia. Kupując jajka z numerem 0 i 1 popierasz wolny chów kur.

Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dot. ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko - czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy na temat sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową. W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek.
Źródło: Klub Gaja

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza