Aktualności

Siew buraka cukrowego

Dodano: 16/04/2014

Prawidłowy siew buraków cukrowych to: odpowiednio przygotowane pole, stan techniczny siewnika, optymalny termin siewu, jakość materiału siewnego, precyzyjny siew, norma wysiewu.
Termin siewu to jeden z głównych czynników agrotechnicznych determinujących plon buraka cukrowego. Teoretycznie najwcześniej siewy rozpoczynają Plantatorzy w południowo – zachodniej Polsce (przełom marca i kwietnia), następnie w centrum kraju (pierwsza połowa kwietnia) i najpóźniej siejemy buraki w północnej części Polski (druga połowa kwietnia).


Siew planujemy jak najwcześniej pod warunkiem, że temperatura, wilgotność i struktura gleby są optymalne dla wschodów nasion buraka cukrowego. Zbyt wczesne „wchodzenie” z uprawą i siewem na mokrą glebę, jest przyczyną zaskorupienia, przy dalszej suszy pękania gleby, nierównych wschodów, niskiej polowej zdolności wschodów i obsady, co ostatecznie przekłada się na niższy plon.
Nasiona buraków wysiewamy na głębokość ok. 2 do 3 cm (najpłycej jak jest to możliwe i najgłębiej jak to jest konieczne). Wysiane za płytko, bez odpowiedniej ilości wilgoci nie wykiełkują. Przy zbyt głębokim siewie, czas wschodów jest znacznie dłuższy. W tym okresie burak cukrowy narażony jest na działanie wielu patogenów wywołujących zgorzel siewek.
Najczęstszą przyczyną choroby jest grzyb Aphanomyces cochlioides. Hypokotyl chorej siewki zaczyna brązowieć, następnie staje się wodnisty, czarny i zasycha. Nasiona, które wysiewamy do gleby są zaprawiane przeciwko chorobom i szkodnikom. Należy jednak pamiętać, że zaprawy chronią siewki przez okres ok. jednego miesiąca. Dlatego powinniśmy obserwować plantacje i w razie pojawienia się szkodników czy objawów uszkodzeń przez szkodniki, chronić plantację buraka wykonując zabieg insektycydem dostępnym i dopuszczonym do sprzedaży.
W idealnych warunkach klimatyczno-glebowych zalecany jest wysiew nasion w odstępach co 18 do 20 cm. Na gorszym stanowisku (np. przesuszona gleba), zalecany jest siew zagęszczony, np. co 16 cm, żeby uzyskać optymalna obsadę roślin na hektarze. Pomoc w wyliczeniu ilości potrzebnych nasion w zależności od odstępów wysiewu, można znaleźć na stronie Polskiego Cukru w serwisie dla Plantatorów „e - Plantator”.
Pamiętajmy, że opóźniony siew to spadek plonu korzeni, niższa zawartość cukru i niższy zysk dla Plantatora. Poza tym więcej azotu α-aminowego, wzrost melasotworów i wyższe koszty dla cukrowni.
Źródło: KSC

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza