Aktualności

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

Dodano: 19/02/2015

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  18 lutego podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej.


Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie do krajowego systemu prawnego rozwiązań umożliwiających uregulowanie kwestii dotyczących praw i obowiązków stron dzierżawy rolniczej. Projekt wprowadza nową, odrębną instytucję dzierżawy rolniczej, bez ingerowania w istniejące przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące dzierżawy gruntów rolnych oraz w regulacje zawarte w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Do reprezentowana Komisji w dalszych pracach nad projektem upoważniono posła Leszka Korzeniowskiego (PO).

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w styczniu 2015 r.
Informację przedstawiła radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska.
W trakcie posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się 26 stycznia br., prezydencja łotewska zwróciła uwagę na takie elementy zwiększenia konkurencyjności produkcji rolnej i rybackiej jak wzmocnienie zrównoważonego rozwoju i zwiększenie miejsc pracy oraz określiła priorytety w zakresie uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej i zarządzania rybołówstwem, ustalenia ram prawnych w obszarze zapobiegania i kontroli chorób zwierząt, leków weterynaryjnych i pasz leczniczych oraz bezpieczeństwa żywności, wprowadzenia zmian do programów pomocy dotyczących dostaw owoców, warzyw i mleka do szkół w celu polepszenia nawyków żywieniowych europejskiej młodzieży.
Komisja Europejska przekazała informacje związane z aktualną sytuacją na rynku, m.in. w związku z rosyjskim zakazem transportu produktów rolnych z UE. Na wniosek delegacji Rzeczypospolitej Polskiej, poparty przez delegacje Republiki Litewskiej i Republiki Estońskiej, wyjaśniono aktualną sytuację związaną z handlem z Federacją Rosyjską, natomiast na wniosek Republiki Włoskiej rozmawiano o przyszłości europejskiego rynku cukru.
Na posiedzeniu Rady Ministrów prezentowano uregulowania dotyczące wieloletnich planów w odniesieniu do połowów eksploatujących zasoby dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim i wysłuchano informacji na temat aktualnej sytuacji w zakresie wdrażania obowiązku wyładunku.
W dyskusji poruszano kwestie m.in. rozłożenia na raty opłat za przekroczenie przez producentów kwot mlecznych w roku 2014/2015, złagodzenia wpływu zniesienia systemu kwotowania na rynku cukru od 2017 r. i dopłat dla buraków cukrowych, możliwości wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i refundacji eksportowych, regionalizacji Unii Europejskiej w związku z sytuacją związaną z afrykańskim pomorem świń. W trakcie dyskusji powszechnie wyrażano opinię, że wprowadzone instrumenty wsparcia dla producentów, którzy ucierpieli z powodu wprowadzonego przez Federację Rosyjską embarga na europejskie produkty rolne, są niewystarczające. Odniesiono się też do sprawy bilateralnych porozumień poszczególnych państw członkowskich z Rosją w sprawie zniesienia embarga na wieprzowinę i inne produkty rolne oraz deklarowanej solidarności europejskiej i wymogu jednolitego traktowania państw członkowskich UE w kontekście działań podejmowanych przez niektóre kraje unijne.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (druk nr 3148).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.
Celem projektu jest ograniczenie liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji (biobezpieczeństwa), co przyczyni się do zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania na zwierzęta z gatunków wrażliwych przebywające w gospodarstwach.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjno-legislacyjne.
Zgłoszono wniosek mniejszości zakładający, że realizacja programu bioasekuracji będzie finansowana z budżetu państwa.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Artur Dunin (PO).
W posiedzeniu uczestniczył główny lekarz weterynarii - Marek Pirsztuk.
Źródło: Sejm RP

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza