Działalność 2011 - 2015

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego

Dodano: 27/10/2014

W dniu 21 października  w Urzędzie Gminy Koczała odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego. Posiedzenie otworzył przewodniczący Leszek Łozowicki przywitał przybyłych gości  pana Jerzego Romanowskiego z ANR OT Gdańsk, panią Joannę Baszanowską  z ANR SGZ Bytów,


panią Annę Kamińską – Kierownik PODR Człuchów , panią Kingę Schliep – Lanze z AR i MR Człuchów , panią Joannę Myszka sekretarz Gminy Koczała oraz przybyłych członków Rady Powiatowej , rolników i sołtysów .
Pani Anna Kamińska poinformowała o cyklu szkoleń prowadzonych wspólnie z AR i MR, których było 10 a liczba uczestników to 220 osób. Temat szkoleń to zmiany w dopłatach w 2015 roku.
PODR Człuchów prowadzi jeszcze nabór na szkolenia chemizacyjne na poziomie podstawowym – 2 dniowe i uzupełniające 1 dniowe dla tych co już mają uprawnienia i kończy się okres ważności.
W ramach Integrowanej Ochrony Roślin powstały 4 stacje meteo na naszym terenie w Cierzniach – aktualnie lustracje na polach rzepaku.
Pan Jerzy Romanowski poinformował ile jeszcze ziemi w naszym powiecie jest do rozdysponowania ile w dzierżawach. Przypomniał warunki uczestnictwa rolników w przetargach ograniczonych , jak kształtują się ceny.
Przewodniczący przypomniał, że Izba Rolnicza na wniosek rolnika może wydać opinię do ANR na zabezpieczenie należności w naszym powiecie w ciągu 2 lat skorzystało około 30 rolników.
Pani Kinga Schliep – Lanze poinformowała że w 2014 roku przyjęli 1834 wnioski o płatności bezpośrednie a w 2015 roku jest 500 gosp. wytypowanych do kontroli foto.
W tej chwili są wypłacane pieniądze w ramach ONW. Dopłaty bezpośrednie dopiero po 1 grudnia.
W naszym powiecie w ramach pomocy de minimis wpłynęło 27 wniosków od producentów wiśni i porzeczek czarnych. Kolejny nabór będzie dla producentów owocujących sadów jabłoniowych , cebuli i kapusty.
Ewelina Wika Czarnowska przedstawiła aktualne informacje z Izby Rolniczej.


Przewodniczący podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie.

 

Gabriela Łozowicka

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza