Działalność 2015 - 2019

Trzecie spotkanie Rady Powiatowej PIR Chojnice

Dodano: 24/10/2016

W dniu 20 października 2016 roku w Sali Posiedzeń Urzędu Gminy Konarzyny odbyło się trzecie spotkanie Rady Powiatowej PIR Chojnice. Przewodniczący Rady Powiatowej Dariusz Dąbrowski przywitał przybyłych gości: Inspekcji Weterynaryjnej - Katarzynę Matysiak i Karola Grzywacza, Wojewódzki Inspektorat  Ochrony Roślin i Nasiennictwa od. Chojnice – Dariusz Binka, Kierownik AR i MR w Chojnicach – Bartosz Bluma,


Agencja Nasienna – Rafał Kamiński , PODR- Waldemar Wrycza ,Ewelina Wika Czarnowska – Członek Zarządu PIR, Bank  Zachodni WBK – Małgorzata Czuba i Jarosław Grajkowski gospodarz Wójt – Jacek Warsiński oraz członków Rady Powiatowej i przybyłych rolników.

 

Wójt powitał przybyłych gości na swoim terenie. Po krótce scharakteryzował teren Gminy Konarzyn. Jest to najpiękniejsza gmina w województwie choć pod względem demograficznym najmniejsza około 2400 mieszkańców i życzył  wszystkim owocnych obrad.

 

Inspekcja Weterynaryjna – najpierw została przedstawiona nowa Spec Ustawa uchwalona przez sejm odnośnie ASF i wynikających z tego zagrożeń oraz obowiązków dla rolników zwłaszcza przestrzegania zasad bioasekuracji.

 

Od 18 października 2016 roku zmieniają się przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt. Nowe regulacje dotyczą zwłaszcza posiadaczy trzody chlewnej.

 

1. Zgodnie z nowymi przepisami numer identyfikacyjny świni – jest numerem siedziby stada w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni.

2. Posiadacz trzody chlewnej jest zobowiązany jest oznakować zwierzę w terminie 30 dni od dnia urodzenia .Oznakowanie dokonuje się przez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym.

3. W przypadku opuszczenia przez świnię siedziby stada urodzenia przed upływem 30 dni od dnia urodzenia – rolnik zobowiązany jest oznakować świnię kolczykiem przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada.

4. W przypadku , gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa dłużej niż 30 dni , posiadacz świni jest zobowiązany dodatkowo oznakować zwierzę poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada.

5. W terminie 7 dni od dnia oznakowania świni należy zgłosić Kierownikowi Biura Powiatowego AR i MR oznakowane zwierzęta i liczbę.

6. W przypadku utraty kolczyka zobowiązany jest oznakować zwierzę duplikatem kolczyka w terminie 7 dni od dnia otrzymania duplikatu.

7. Posiadacz zwierzęcia (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada – co najmniej raz na dwanaście miesięcy , nie później niż w dniu 31 grudnia. Ustalone podczas spisu: liczba i numery identyfikacyjne tych zwierząt posiadacz przekazuje Kierownikowi Biura Powiatowego w terminie 7 dni od dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.

 

M. Cysewski-Nie ma problemu z znakowaniem zwierząt w cyklu zamkniętym. Zdecydowanie trudniej jest  gdy zakupuje się prosięta lub warchlaki do tuczu i należy je oznakować poprzez tatuowanie.

 

WNIOSEK:

 

Zmienić wymóg znakowania prosiąt lub warchlaków zakupionych i już oznakowanych kolczykiem , aby zrezygnować z tatuowania , które jest bolesne i niehumanitarne przy takich młodych zwierzętach i zastąpić tatuowanie na drugi kolczyk w innym kolorze ,albo oznakować je przed opuszczeniem siedziby stada.

 

Kolejny zgłoszony problem to  druki które będą obowiązywać. W chwili obecnej  obowiązuje stare druki i czekamy na nowe formularze. Jeszcze bardzo ważną rzeczą jest to, iż jest zbyt mała ilość lekarzy weterynarii , którzy mogą wystawiać świadectwa zdrowia . Na ten czas jest ich dwóch na cały powiat , a mamy około 500 gospodarstw w których utrzymywane są świnie.

PIOR i N- Dariusz Binka- główne zadania to : zdrowie roślin , materiał nasienny i obrót środkami ochrony roślin.

 

W powiecie mamy około 100 plantacji nasiennych ziemniaka głównie w gminie Chojnice i Brusy.

 

Przypomniał rolnikom o obowiązku prowadzenia ewidencji stosowania środków ochrony roślin, aktualnych badaniach technicznych opryskiwacza oraz aktualnego szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin.

Agencja Nasienna – Rafał Kamiński – omówił ustawę o  ochronie prawnej odmian roślin na szczeblu krajowym jak i unijnym .Poinformował o obowiązku odpowiadania na listy Agencji Nasiennej , czy rolnik korzysta z odstępstwa i sam rozmnaża nasiona.

 

Gospodarstwa do 10 ha nie muszą odpowiadać , powyżej 10 ha- 25 ha obowiązek informacyjny tylko dla tych co uprawiają ziemniaki , 25 ha – 30 ha ochronna prawna odmian krajowych a powyżej 30 ha i na poziomie krajowym jak i na unijnym. Opłata za odstępstwo wynosi około 12- 18 zł za ha. Celem jest  aby stosować materiał kwalifikowany.

Spółka zrzesza   około 30 podmiotów zajmujących się hodowlą roślin a pieniądze od rolników są częściowo przekazywane na utrzymanie Agencji a reszta trafia do hodowców, aby powstała nowa odmiana potrzeba wielu lat pracy i dużych nakładów finansowych.

AR i MR – Bartosz Bluma najważniejsze to mamy nową siedzibę w Chojnicach  na ul. Kościerskiej 10

 

W każdym Biurze Powiatowym są punkty informacyjne dla rolników , którzy mogą zasięgnąć kompleksowej informacji na interesujący temat, czy też bieżących działań jak i tych ,które mają być wdrażane.

 

Od 17 października do 30 listopada wszyscy rolnicy otrzymają zaliczki na poczet płatności bezpośrednich do wysokości 70% , jako pierwsi mają otrzymać rolnicy z terenu zagrożonego ASF.

 

Również od 17 trwa wypłata świadczeń z ONW i PRSK , PRS.

Przedstawił dostępne w tej chwili programy między innymi pomoc klęskowa, przetwórstwo i marketing produktów rolniczych, grupy producenckie jak i planowane rozwój usług rolniczych.

Członek Zarządu PIR Ewelina Wika Czarnowska  poinformowała o trudnej sytuacji w rolnictwie i kierunkach prac Zarządu. 

 

Na zakończenie rolnicy mogli się zapoznać z ofertą banku Zachodniego WBK skierowaną dla rolników.

 

Przewodniczący podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie.

 

Gabriela Łozowicka

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza