Działalność 2015 - 2019

Rada Powiatowa PIR Powiatu Kościerskiego

Rada Powiatowa PIR Powiatu Kościerskiego
Dodano: 09/11/2017

Kolejna Rada Powiatowa PIR Powiatu Kościerskiego odbyła się w dniu 26 października 2017r. w sali posiedzeń Urzędu Gminy Stara Kiszewa. 

Ryszard Kleinszmidt –Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego wraz z Marianem Pickem- Wójtem Gminy Stara Kiszewa oraz Andrzejem Hincem-Zastępcą Wójta Gminy Stara Kiszewa otworzyli obrady i powitali zaproszonych gości, członków Rady Powiatowej oraz przybyłych rolników. 


Miejsce i główny temat posiedzenia były odpowiedzią na głosy rolników z tejże gminy borykających się z problemem regularnego zalewania łąk i pastwisk przez wody z rzeki Wieżyca. Na spotkanie przybyła przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku- Pani Barbara Jezierska, która omówiła stan oraz dalsze perspektywy regulacji rzeki Wieżyca.  Natomiast warunki i możliwości regulacji rzek i urządzeń melioracyjnych na obszarach Natura 2000 przedstawiła Pani Joanna Jarosik z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.  

 

Rolnicy zgłaszali szczególnie wysoki w tym roku poziom wód zarastających coraz bardziej rzek, w efekcie czego woda się cofa na łąki uniemożliwiając wjazd i jakiekolwiek prace. Najważniejszą sprawą jest utrzymanie ich drożności poprzez wykaszanie, a także pogłębienie i oczyszczenie dna. Każda czynność poprzedzona jest procedurą, która trwa czasami latami. Gmina Stara Kiszewa jest objęta obszarem „ Natura, 2000” co jest kolejnym problemem. Koryto Wieżycy było pogłębiane kilkadziesiąt lat temu. Od czasu, kiedy oznaczono obszary Natury 2000 to każda czynność powinna być zgodna z Planem Zadań Ochronnych a na uzgodnienia czeka się latami. Lustro wody jest na poziomie gruntów, więc woda nie spływa do koryta. Nie udaje się w porę zebrać siana, nie można wypędzać zwierząt na pastwiska i rolnicy nie mogą normalnie korzystać ze swoich użytków. Od nadmiaru wody roślinność cenna przyrodniczo ginie, a trawy i sporządzonej z niej sianokiszonki bydło nie chce jeść.  Gdy łąki nie będą koszone to cenne gatunki wyginą. Rolnicy są bezsilni. Jak widać Natura 2000 stała się przeszkodą do konkretnych działań i RDOŚ tłumaczy, że wszelkie prace nie mogą zagrażać cennej faunie i florze.

 

Wójt Gminy Stara Kiszewa apelował do RZGW o wypłacanie rekompensat rolnikom, za to, że nie mogą normalnie korzystać ze swoich użytków przez wody wylewające się z rzek. W przeważającej części to hodowcy bydła i te łąki i pastwiska to główne ich źródło paszy, a dla rolników główne źródło utrzymania.

 

Zebrani podkreślili również kłopoty, których przysparza rosnąca liczba zwierząt chronionych takich jak: bobry, kormorany, jastrzębie, kruki czy nawet wilki. Rolnicy uważają, że obecna sytuacja z ochroną nie ma nic wspólnego, bardziej szkodzi niż pomaga. Zaobserwować już można w lasach znikomą liczbę saren i jeleni spowodowane przez wilki a te z kolei powodują straty coraz częściej tez w gospodarstwach zagryzając zwierzęta domowe. Wnioski nasuwały się same, ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy przyrodą a rolnictwem.

W kolejnym punkcie programu Pan Roman Knitter – Zastępca Kierownika ARiMR w Kościerzynie, omówił szczegółowo działania ARiMR w zakresie pomocy dla rolników z terenów dotkniętych sierpniową nawałnicą oraz bieżącej realizacji poszczególnych działań PROW 2014-2020. Przekazał również informacje o wypłacie zaliczek dopłat bezpośrednich, która ma nastąpić do końca listopada bieżącego roku.

 

W sprawach bieżących przewodniczący przekazał sprawozdanie z działań i wydarzeń, które miały miejsce w okresie od ostatniego posiedzenia Rady Powiatowej.

 

Anna Piask 

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza