Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Chojnickiej Rady Powiatowej PIR

Posiedzenie Chojnickiej Rady Powiatowej PIR
Dodano: 05/12/2017

W dniu 1 grudnia w Sali Posiedzeń Starostwa Powiatowego w Chojnicach odbyło się trzecie posiedzenie Chojnickiej Rady Powiatowej.Przewodniczący powitał przybyłych gości: Ryszarda Sajnóg – Powiatowego Lekarza Weterynarii, Bartosza Bluma – Kierownik AR i MR Chojnice, Krystynę Lipińską – Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Człuchowie, Waldemara Wrycza – PODR Chojnice, Andrzeja Sabiniarz- Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Chojnickiego, Ewelinę Wikę Czarnowską – Członek Zarządu PIR oraz przybyłych członków Rady Powiatowej.


AR i MR – Bartosz Bluma przedstawił, na jakim etapie są opracowywane wnioski klęskowe po sierpniowej nawałnicy o pomoc mogli się ubiegać producenci rolni, którzy są zarejestrowani w ewidencji AR i MR. Pomoc obejmuje straty na gruntach ornych w lasach i budynkach gospodarczych. Takich wniosków przyjęliśmy 1200 i są opracowywane pomoc ma być wypłacona do końca 31.12.2017 roku. Rolnik w zależności, o jaką pomoc się ubiega może otrzymać aż trzy decyzje.

Omówił również kwestię wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, które były realizowane od 16.10 do 30.11.

Przypomniał o obowiązku ciążącym na rolnikach posiadających zwierzęta o dostarczenie do AR IMR do końca roku spisu zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii – Ryszard Sajnóg omówił zagrożenie, jakie niesie się wraz z migracją ptaków dotyczące wirusa ptasiej grypy i bioasekuracji zwłaszcza małych hodowców drobiu i ich lekceważenie odnośnie zakazu karmienia i wypuszczania na zewnątrz.

Kolejny wirus, który niebezpiecznie zbliża się to, ASF mamy kolejne przypadki wśród dzików po drugiej stronie Wisły. Redukcja populacji dzików jest trudna do wyegzekwowania myśliwi nie są zainteresowani odstrzałem.

Rolnicy powinni pamiętać o bioasekuracji a przede wszystkim o ogrodzeniu gospodarstwa i nieckach dezynfekcyjnych nie kupować zwierząt z niewiadomego pochodzenia.

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – Krystyna Lipińska omówiła główne rzeki powiatu jak ich konserwacje a zwłaszcza koszenie, które ze względu na obszary Natura 2000 mogą być dopiero po 15 sierpnia, a rolnicy skarżą się na zalane łąki, których nie mogą użytkować a wszystkie decyzje muszą mieć zgodę RDOŚ z Gdańska na wcześniejsze koszenie.

Od 1 stycznia powołana zostanie spółka państwowa „Wody Polskie „ – powiat chojnicki będzie należał do zlewni Dolnej Wisły.

W tym roku szczególnie widać po opadach, jaki jest stan urządzeń melioracyjnych i kto jest odpowiedzialny za utrzymywanie głównych cieków, które są własnością Skarbu Państwa i są pod nadzorem Starostwa, bo rolnicy na swoich polach czyszczą rowy, które później nie mają ujścia, bo główny rów jest niedrożny. W powiecie chojnickim jest 9 spółek wodnych, które są finansowane ze składek członków i mogą się ubiegać o dofinansowanie na poziomie 50 % wpływów ze składek są to niewielkie kwoty i nie odzwierciedlają rzeczywistych nakładów na utrzymywanie i konserwacje cieków wodnych.

WNIOSEK – Cieki wodne, które są własnością Skarbu Państwa i pod nadzorem Starostwa były utrzymywane ze środków Starostwa i jednocześnie rolnicy, którzy są w zasięgu oddziaływania danego rowu na swoich polach mieli by obowiązek czyścić rowy, aby była drożność na całej długości.

PODR – Waldemar Wrycza przedstawił, jakie szkolenia w danej chwili są prowadzone i pomoc rolnikom w aktualnych problemach.

Ewelina Wika Czarnowska przedstawiła aktualne działania Izby Rolniczej na rzecz rolników.

Na tym przewodniczący zakończył posiedzenie i podziękował za przybycie.

 

Gabriela Łozowicka 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza