Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego
Dodano: 09/03/2018

W związku z docierającymi do rolników informacjami o kolejnych przypadkach ASF i w poczuciu zagrożenia epidemią oraz przyjętymi nowymi przepisami dla zapobieżenia jej i wystąpieniu  zorganizowano Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego.


Spotkanie odbyło się w dniu 28.02.2018r. w Nowej Karczmie w Sali GOKSiR.  Przybyli na nie delegaci RP PIR jak również producenci trzody chlewnej z terenu powiatu. Udział wzięli  zaproszeni goście: Krzysztof Kwiatkowski -Powiatowy Lekarz Weterynarii, Andrzej Pollak -Wójt Gminy Nowa Karczma oraz Lech Kolaska -Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej.  Posiedzenie otworzył i powitał zebranych  Ryszard Kleinszmidt –Przewodniczący RP PIR Powiatu Kościerskiego.

Na wstępie głos zabrał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie Pan Krzysztof Kwiatkowski, który scharakteryzował Afrykański Pomór Świń i wyjaśnił jak rozpoznać symptomy choroby. Szczegółowo przedstawił też wymagania dla gospodarstw i związane z tym nakazy i zakazy. Podkreślał, że przede wszystkim podstawą ochrony gospodarstw jest przestrzeganie zasad bioasekuracji  -w szczególności  legalność zakupów prosiąt.

               Rolnicy są zaniepokojeni, zwłaszcza ci, którzy prowadzą małe gospodarstwa rolne.  Gospodarze, którzy od pokoleń prowadzą produkcję trzody chlewnej z niepokojem patrzą  w przyszłość. W wielu przypadkach  oddzielenie trzody od pozostałych zwierząt w gospodarstwie z uwagi na warunki architektoniczne jest niemożliwe, i staną oni przed wyborem likwidacji jednego ze stad. W wielu przypadkach opracowano biznesplany planując rozwój małych gospodarstw w oparciu o utrzymanie zarówno trzody jak bydła mięsnego we wspólnym budynku , czego nowe przepisy nie przewidują.  Obowiązek wywiązania się z przyjętego przez ARiMR biznesplanu oraz wymogów bioasekuracji, -które są wzajemnie sprzeczne- będzie niemożliwy. Zdaniem zebranych  spowoduje to bankructwo małych gospodarstw rolnych ale i znikną też małe ubojnie oraz spadną ceny  zbóż. W ramach dyskusji zastanawiano się jak rozwiązać tą trudną sytuację, skąd pozyskać środki finansowe na dostosowanie się do nowych wymagań.

W dalszej części posiedzenia Pan Roman Knitter z BP ARiMR w Kościerzynie,  objaśnił możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego dla gospodarstw w przypadku czasowej likwidacji hodowli świń w wyniku  decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Wypłata środków finansowych będzie realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  Przewidywane jest wsparcie w wysokości 132 zł/za 1 sztukę świni/rok przez 3 lata za każdy rok nieutrzymywania świń.  Ograniczeniem jest ilość  50 sztuk świń w gospodarstwie, powyżej której pomoc nie będzie przyznawana.

Na zakończenie posiedzenia Ryszard Kleinszmidt poinformował o zmianie siedziby Biura Powiatowego PIR Powiatu Kościerskiego, które mieści się teraz przy ul. Przemysłowej 1.

 

Anna Piask

 

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza