Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego w dniu 27.02.2019r. w Nowej Karczmie.

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego w dniu 27.02.2019r. w Nowej Karczmie.
Dodano: 11/03/2019

W dniu 27.02.2019r. w Sali GOKSiR w Nowej Karczmie, odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego poświęcone wymogom kontroli na miejscu w zakresie realizacji programu ograniczenia odpływu azotu ze źródeł rolniczych.


Gośćmi spotkania byli: Wiesław Burzyński-Wiceprezes PIR , Lech Kolaska-Członek Zarządu PIR, Krzysztof Kwiatkowski-Powiatowy  Lekarz Weterynarii w Kościerzynie, Joanna Wilińska i Sylwia Mróz-Biuro Kontroli na Miejscu w Gdyni-Wydział ds. Obsługi i Przygotowania Dokumentacji ARiMR, Roman Knitter- ARiMR- Jacek Puchajda- Główny Specjalista WIOŚ w Gdańsku, Joanna Litewska-Inspektor WIOŚ w Gdańsku oraz rolnicy.
Przybyłych gości powitał Ryszard Kleinszmidt- Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy - Prawo wodne, na obszarze całego kraju obowiązuje od 27 lipca 2018 r. jeden „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. poz. 1339). Zobowiązuje on wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej, oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy zawierające azot, do gospodarowania zgodnie z określonymi w nim wymogami.
 P. Joanna Wolińska z ARiMR w Gdyni,  omówiła  szczegółowo wymogi kontroli w tym zakresie. Weryfikowane będą m.in. terminy stosowania , dawki azotu, odległości w jakich  stosuje się  nawozy, ocena sprzętu aplikującego nawozy naturalne, sposoby i warunki przechowywania obornika  i gnojówki.
W dalszej części programu  omówiono zakres kontroli w gospodarstwach rolnych dokonywanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Szczegóły objaśnił P. Jacek Puchajda- Główny Specjalista WIOŚ w Gdańsku. Oprócz wymagań przedstawionych przez inspektorów z ARiMR , rolnik będzie musiał dodatkowo dokumentować: zagospodarowanie opakowań po nawozach, środkach ochrony roślin oraz foli kiszonkowych.
 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie- Pan dr Krzysztof Kwiatkowski , zaznaczył , iż kontrole weterynaryjne z zakresu bioasekuracji trwają, przypomniał jakie dokumenty oraz rejestry powinien posiadać producent trzody chlewnej. Wskazał praktyczne wskazówki dotyczące uboju na użytek własny a także uboju z konieczności (w tym przypadku również  jest potrzebny dokument z ubojni ).
Rolnicy w dyskusji wyrazili zaniepokojenie ogromem koniecznej do prowadzenia dokumentacji wobec nowych spływających na nich  wymogów. Stwierdzono, iż  zwykły gospodarz już sobie nie radzi z ilością wymaganych dokumentów. Uważają, że te obostrzenia są już tak  duże ,iż rolnicy odczuwają, że są karani  za to ,że produkują.
Na zakończenie Wiesław Burzyński –Wiceprezes Zarządu PIR oraz Lech Kolaska-Członek Zarządu PIR,  omówili przebieg prac zespołów roboczych powołanych przez KRIR wraz z MRiRW dotyczących problemów zgłaszanych przez Izby Rolnicze, przedstawili sprawozdanie z grup dotyczących obrotu ziemią oraz trzody chlewnej i ASF.

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza