Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Tczewskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej  Powiatu Tczewskiego
Dodano: 27/11/2019

25 listopada 2019 roku na Zamku w Gniewie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Tczewskiego. W spotkaniu wzięli udział Pan Ryszard Zarudzki – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Kazimierz Smoliński – Poseł na Sejm RP, Pan Ryszard Kleinszmidt – Wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Pan Maciej Czarnecki – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Pan Krzysztof Augustyniak – Wójt Gminy Tczew, Pan Mirosław Murzydło – Wójt Gminy Subkowy, Z-ca Dyrektora KOWR – Pani Magdalena Dudek, Dyrektor ARiMR – Pan Karol Narloch, Za-ca Dyrektora Pan Leopold Kulikowski,  Kierownik ARiMR Pan Łukasz Kowalski, Kierownik PODR – Pani Małgorzata Huzior i Sylwia Chyła Sandak, oraz PIW – Pan Wiesław Ossowski.


Przy licznym udziale okolicznych rolników Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił tematy:

Bieżąca sytuacja w rolnictwie;

Plan dla wsi – polski wieloletni plan gospodarczy w obszarze rolnictwa;

Aktualny harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach  PROW 2014-2020 

Plany nowego komisarza UE ds. rolnictwa – Pana Janusza Wojciechowskiego;

Szanse i możliwości dla rozwoju  stowarzyszeń i grup producenckich;

Podczas spotkania rolnicy zadawali sporo pytań miedzy innymi dopytywano o możliwości powstania nowej cukrowni na terenie Powiatu Tczewskiego, Kociewiu czy Kaszubach. Rozmawiano również o żywności modyfikowanej genetycznie oraz wprowadzeniu obowiązku oznaczania takiej żywności. Minister szeroko omówił temat ubezpieczeń w rolnictwie oraz rekompensat wypłacanych za straty wynikające z suszy. Dużym zainteresowaniem wśród rolników okazał się temat ASF oraz trzody chlewnej i procedur związanych z opracowywaniem planów azotanowych. Rolnicy maja kłopoty z dostosowaniem powierzchni płyt i zbiorników na gnojowicę do wymogów określonych w rozporządzeniu dotyczących czteromiesięcznego przechowywania. Minister poprosił o opisanie problemu i obiecał pomoc w powyższym temacie.

Przedstawiciele KOWR, ARiMR i PODR odpowiadali na pytania rolników dotyczących dzierżaw i sprzedaży gruntów z zasobu KOWR, zaliczek i płatności dopłat bezpośrednich, oraz na temat bioasekuracji i dostosowaniu gospodarstw do obecnych wymogów.

 

Na zakończenie spotkania rolnicy wysłuchali krótkiego wykładu o możliwościach i korzyściach wynikających z montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych.

 

Wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej Pan Ryszard Kleinszmidt podziękował wszystkim gościom za przybycie, przedstawienie tematów a rolnikom za pytania i merytoryczną dyskusję.

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza