Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Człuchowskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Człuchowskiego
Dodano: 12/02/2021

W dniu 5 lutego 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Człuchowie.


Przewodniczący Rady Powiatowej Rafał Mładanowicz przywitał przybyłych gości Prezesa PIR – Wiesława Burzyńskiego, Dyrektora Biura PIR – Jarosława Jelinka, Burmistrza Debrzna – Wojciecha Kallasa, przybyłych członków Rady Powiatowej PIR.
Burmistrz podziękował za zaproszenie. Gmina Debrzno jest gminą, gdzie rolnictwo dobrze się rozwija są tu gospodarstwa zajmujące się produkcją roślinną i produkcją zwierzęcą i również produkcją sadowniczą. Zapotrzebowanie na ziemię w gminie z zasobów KOWR jest duże zwłaszcza, że są to tereny popegeerowskie, a rolnicy indywidualni chcą powiększać swoje areały i się rozwijać.
Następnie głos zajął Prezes PIR – w związku z pandemią koronawirusa biura pracują zdalnie. Rok 2020, był trudnym rokiem trwały protesty rolników przeciwko tzw. 5-ce dla zwierząt, gdzie było duże zaangażowanie członków Izb Rolniczych. Dzięki temu, była możliwość interwencji bezpośrednio u posłów i senatorów.  
Aktualnie do Izby spływają od kół łowieckich wnioski o opinie dzierżaw obwodów łowieckich i inwentaryzacji zwierzyny.
Pomorska Izba Rolnicza złożyła wniosek do KRIR o usankcjonowanie naszej bytności na wsi na wzór francuskiego Senatu o „ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi”. Tak, żeby na wsi „napływowi mieszkańcy” nie mogli się skarżyć na specyficzne zapachy i dźwięki, które towarzyszą gospodarzom w codziennej pracy.
Kolejna sprawa to zaprzestanie produkcji przez rolników, którzy przechodzą na emeryturę i, aby ją otrzymać muszą przekazać swoją ziemię i zaprzestać działalności rolniczej.

Następna część spotkania miała formę webinarium, które było poświęcone założeniom Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023 -2027, do 2023 będzie to okres przejściowy. Webinarium poprowadził Pan Daniel Roszak z PODR w Lubaniu.
Główne założenia to:
Strategia „od pola do stołu”
Zachowanie bioróżnorodności
Wsparcie ekologii
Inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska.

Wpłynęły następujące wnioski do Zarządu Izby:
1.    O udostępnienie wszystkim członkom RP Człuchów zestawienia korespondencji wymienionej pomiędzy KOWR a PIR w sprawie obrotu ziemią na terenie naszego powiatu (dzierżawa, sprzedaż, inne opinie) za ostatni rok.
Uzasadnienie: członkowie Rady chcieliby mieć ogólną wiedzę za wskazany okres, w zakresie spraw związanych z rozdysponowaniem gruntów przez KOWR w naszym powiecie.
2.    O wystąpienie do KOWR z prośbą o udostępnienie zestawienia, listy kończących się w nadchodzącym okresie dzierżaw, zwłaszcza dużych podmiotów, czy gospodarstw. Chcielibyśmy poznać miejsca, w których leżą te areały, jak są duże, kto je teraz dzierżawi i kiedy wygasają umowy.
Uzasadnienie: jak wiemy zainteresowanie rolników dzierżawą ziemi w naszym powiecie jest duże i warto wiedzieć, gdzie i kiedy może się pojawić szansa dla rolników na powiększenie ich rodzinnych gospodarstw.

G.Ł

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza