Wiadomości z Izby

Spotkanie Zarządu z Przewodniczącymi Rad Powiatowych

Spotkanie Zarządu z Przewodniczącymi Rad Powiatowych
Dodano: 25/05/2017

W dniu 16.05.2017r. w Sali konferencyjnej Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie Zarządu z Przewodniczącymi Rad Powiatowych. Swoją obecnością zaszczycił spotkanie Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Pan Krzysztof Trawicki. Udział wzięli również przedstawiciele Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP, OR ARiMR w Gdyni, ANR w Pruszczu Gdańskim, ARR w Gdyni oraz RZGW w Gdańsku i PODR w Lubaniu. 


Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, włączeniem województwa pomorskiego do strefy OSN, stanu realizacji dopłat bezpośrednich i innych programów PROW oraz organizacja Dożynek na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

 

Pan Z. Bistram-Prezes Zarządu PIR przywitał wszystkich zebranych po czym  głos  zabrała P. Żaneta  Jenta-Zastępca Dyrektora ARiMR  OT w Gdyni, która przedstawiła  szczegółowo bieżący stan realizacji zadań ARiMR i jednocześnie wysłuchała  sugestii dotyczących tegorocznego naboru wniosków o płatności bezpośrednie, rolnośrodowiskowo-klimatyczne oraz pozostałych działań PROW.  Prezes PIR zaznaczył, że rolnicy nie powinni być ubezwłasnowolnieni tym, że wymaga się od nich złożenia wniosku tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Przewodniczący  w ramach dyskusji wskazali, iż rolnik powinien mieć prawo wyboru złożenia wniosku w formie papierowej czy elektronicznej.  Dużo zastrzeżeń jest tez do kontroli foto,  gdyż często powierzchnia działki określona tą metodą różni się od powierzchni PEG oraz powierzchni zmierzonej przez rolnika. Również określanie upraw na działkach rolnych budzi wątpliwości.  Sugeruje się, aby osoby wykonujące  tego typu czynności dla ARiMR były bardziej przeszkolone jeżeli chodzi o  weryfikację  upraw i roślin.  Złożono też wniosek o ujednolicenie nazewnictwa roślin w ramach  działań PROW-PRŚ2007-2013, PRŚ-K 2014-2020,  RE oraz dopłat bezpośrednich. Załączniki do w/w rozporządzeń zawierają bowiem naprzemiennie określenia zarówno roślin bobowatych jak motylkowatych co budzi wątpliwości przy składaniu wniosków w biurach powiatowych. Wnioskowano o pozostawienie rolnikowi, możliwości rysowania działek rolnych na załącznikach graficznych,  bowiem nie pozostają one takie same w poszczególnych latach, a także, aby w sekcji VII wniosku znalazła się powierzchnia całkowita działki ewidencyjnej. Skrytykowano sposób oznaczania działek rolnych (wykazywanie działek podrzędnych) co zdaniem rolników zamazuje czytelność wniosku. Łatwiejszy i bardziej czytelny i generujący mniej błędów  był poprzedni sposób oznaczania poszczególnych upraw kolejnymi literami alfabetu.

             

Pan  Krzysztof Trawicki- Wicemarszałek Woj. Pomorskiego zapewnił, że wszystkie działania rozpoczęte z PIR i PODR nadal Urząd Marszałkowski będzie kontynuował.  Zachęcił do dalszego współuczestnictwa w organizacji wyjazdów delegacji  osób wyróżnionych czy działających w naszym województwie w obszarze rolnictwa na dożynki w Spale czy Częstochowie. Pomorska Izba Rolnicza również będzie dalej wspierać wszystkie  rolnicze inicjatywy jednocześnie prosząc  o złagodzenie  procedur ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach działań KSOW. Pan Marszałek także w tej kwestii zapewnił o swojej i UM współpracy.

           

Tematem  budzącym wiele pytań jest wprowadzenie nowych obszarów OSN na terenie woj. pomorskiego, które przedstawił pan H. Jatczak-Zastępca Dyrektora RZGW w Gdańsku. Obszary Szczególnie Narażone to tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych.  Projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia Programu działań dla OSN woj. pomorskiego znajduje się na końcowym etapie uzgodnień z instytucjami okołorolniczymi. Program zakłada m.in. wprowadzenie zaostrzonych wymogów względem okresów nawożenia azotem, wysokości dawek i sposobów jego stosowania. Zwłaszcza dotyczy to  terenów o dużym nachyleniu, gleb podmokłych, zalanych wodą, zamarzniętych, pokrytych śniegiem oraz w pobliżu cieków wodnych. Przewiduje także zaostrzenie warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowania z odciekami. Zarząd PIR wystąpił do KRIR, aby przedstawiciele Izby mogli uczestniczyć w rozmowach dotyczących ustalania działań na obszarach OSN.

   

Pozostali goście również przedstawili bieżące informacje z zakresu działalności PODR i ANR.  Firma GlobalECO zaprezentowała drzewa szybkorosnące oxytree. Jest to odmiana drzew wychodowana laboratoryjnie, dająca w krótkim okresie bardzo duże przyrosty i możliwość szerokiego zastosowania drewna do celów opałowych, konstrukcyjnych, produkcji mebli itp. Na terenie izby zostaną zasadzone 3 takie drzewka, co pozwoli na obserwację ich wegetacji w naszych warunkach. Według przedstawicieli firmy jest to alternatywa dla rolników posiadających gleby niewykorzystywane rolniczo dająca możliwość uzyskania konkretnych dochodów przez dłuższy okres czasu.

 

 

Anna Piask 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza