Wiadomości z Izby

Zimowisko w Białym Dunajcu.

Zimowisko w Białym Dunajcu.
Dodano: 12/02/2018

Ferie to okres odpoczynku od nauki. Wzorem lat ubiegłych również w tym roku od 29 stycznia do 7 lutego w czasie ostatnich ferii zimowych 67 uczniów z woj. pomorskiego (powiat lęborski i słupski) oraz łaskiego w woj. łódzkim  wyjechało na 10 dni w góry. Celem podróży była urocza miejscowość Biały Dunajec, gdzie w ośrodku „Bernadeta” dzieci spędziły pełne atrakcji ferie. 


Zimowiska  sfinansowane zostały  głównie  ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy i opłat rodziców. Organizatorem wyjazdu był Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie. 

         Związek zagwarantował  b. dobre warunki lokalowe, pokoje 2-4 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, opieka wychowawcza, pielęgniarska, ubezpieczenie, sala gier i zabaw ze stołem tenisowym, bilardem i „piłkarzy- kami” , sala dyskotekowa, a przede wszystkim wyśmienite jedzenie.

       Podczas pobytu uczestnicy zimowiska realizowali  także ciekawy program wychowawczy uwzględniający aktywny wypoczynek. Przewidziano też kilka wycieczek krajoznawczych.

Największą popularnością cieszył się wyjazd do aquaparku, kręgielni, na lodowisko w Zakopanem, a także zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, zjazdy z Gubałówki na pontonach i tzw. „góralski ślizg” na sztucznym torze.                  
        Stałym punktem spacerów są Krupówki, gdzie wszyscy  zamienili swoje kieszonkowe na pamiątki dla siebie i najbliższych.

Nie mogło też zabraknąć wycieczek, choćby do Doliny Strążyskiej, do Kuźnic, kolejką na Gubałówkę, na Krzeptówki, do Jaszczurówki, do zabytkowego kościółka i na cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Pobyt w górach poprzedził konkurs skoków w Zakopanem, ale młodzież chętnie zwiedziła obiekty sportowe COS z kompleksem skoczni narciarskich. Ciekawym doświadczeniem  w obcowaniu z przyrodą tatrzańską był też  pokaz multimedialny w technice 3D najciekawszych szlaków, fauny i flory tatrzańskiej.

Niezapomniane wrażenia przyniósł wszystkim góralski kulig  zakończony pieczeniem kiełbasek, a ponadto zjazdy na „jabłuszkach” i sankach, a także wiele gier i zabaw integracyjnych: „ Konkurs stroi kolonijnych”, taneczne zabawy z układami choreograficznymi, filmy, wieczorne dyskoteki itp.

Nieco problemów zdrowotnych nastręczyła zmienna pogoda, ale oprócz katarów i sporadycznego bólu gardła nie zanotowano innych niedyspozycji zdrowotnych. Z dziećmi, które ze względów zdrowotnych nie mogły wziąć udziału w wycieczkach realizowano zajęcia w ośrodku. Wiele dzieci po raz pierwszy było w górach

W pamięci wszystkich pozostaną  cudne krajobrazy zimowych Tatr. Na uczestników zimowisk po powrocie oczekiwali stęsknieni rodzice, którzy bardzo cieszyli się z powrotu dzieci i z tego, że  wszyscy wrócili zdrowi.

 Należy dodać, że od kilku lat  inicjatorami wyjazdów dzieci  z rodzin rolniczych zarówno w okresie zimowym jak i letnim są izby rolnicze, a także organizacje i stowarzyszenia wiejskie i rolnicze oraz samorządy.

Duże podziękowania należą się też  Prezesowi Krajowemu Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomaszowi Łukomskiemu i Dyrektor Marii Kubiak  za wzorowe przygotowanie organizacyjne zimowisk.

 Andrzej Zieliński

 

 

 

 

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza