Wiadomości z Izby

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej z Powiatu Kwidzyn.

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej z Powiatu Kwidzyn.
Dodano: 28/11/2018

W dniu 22.11.2018 roku w Urzędzie Gminy w Kwidzynie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej z Powiatu Kwidzyn.

Wśród zaproszonych gości w posiedzeniu uczestniczyli: Członkowie Rady Powiatowej PIR z powiatu kwidzyńskiego, Wiesław Burzyński – Wice Prezes Zarządu PIR, Dariusz Wierzba – Wójt Gminy Kwidzyn, Wiesław Szpura – Prezes Zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, Justyna Rydzińska – Kierownik BP ARiMR w Kwidzynie, Andrzej Grochowski – KOWR SGZ w Malborku, Zdzisław Maciag – Kierownik PZDR w Malborku, Radni i pracownicy urzędów gmin oraz zaproszeni rolnicy.

 


W programie przewidziano dyskusje na następujące tematy:

1.      Zagospodarowanie, sprzedaż, dzierżawa gruntów z zasobu Skarbu Państwa w powiecie malborskim – Dyrektor KOWR OT w Pruszczu Gdańskim – Krzysztof Jaszczak;

2.      Aktualne informacje z ARiMR – Dyrektor ARiMR OR Gdynia – Karol Narloch;

3.      Przebieg kampanii buraczanej 2018 oraz aktualna sytuacja na Rynku Cukru –                              Prezes ZZPBC w Malborku – Wiesław Szpura;

4.      Sprawy bieżące PIR.

 

Pani Kazimiera Ostrowska – Przewodnicząca RP PIR z Powiatu Kwidzyn przywitała przybyłych gości oraz otworzył posiedzenie Rady.

Pan Andrzej Grochowski – przekazał informacje na temat obrotu ziemią w Województwie Pomorskim, ile ziemi zostało już sprzedane, ile znajduje się w dzierżawie oraz ile pozostaje w zasobie. Omówił również jak przedstawia się sytuacja obrotu ziemią w poszczególnych gminach w powiecie kwidzyńskim oraz jak przedstawia się sytuacja w obrocie prywatnym ziemią. 

Pani Justyna Rydzińska – Kierownik BP ARiMR w Kwidzynie – omówiła stan realizacji    wypłaty środków za płatności bezpośrednie 2018 oraz stan wypłaty 70% zaliczek dla rolników z tytuły płatności bezpośrednich. Przekazała również informację na temat  realizacji wypłat  za wnioski suszowe. Wnioski, które miały powyżej 30% strat zostały wypłacone w  ok. 70%, wnioski poniżej 30% (de minimis) ok. 10 %. Przekazała również informację że ARiMR na poziomie biur powiatowych będzie rejestrował i nadzorował Koła Gospodyń Wiejskich. Zaznaczyła również że wypłaty z tytułu de minimis oraz pomoc publiczna została wstrzymana z powodu braku środków.

Ostatnim punktem posiedzenia był przebieg kampanii buraczanej 2018 oraz sytuacja na rynku cukru .

             Pan Wiesław Szpura - Prezes ZZPBC w Malborku przekazał informację na temat przebiegu kampanii 2018 w Cukrowni Malbork. Do cukrowni na tą chwilę przyjęto około 370 tyś ton surowca co stanowi około 52 % dostaw. Średni plon z 1 ha 69 ton, polaryzacja na wysokim poziomie powyżej 18%, zanieczyszczenia 8,4%. Cukrownia przerabia 6800 kg surowca na dobę. Ze względu na awarię głównej turbiny cukrownia pracuje na agregatach prądotwórczych i tak będzie do końca kampanii. Kontraktacja na niezmienionym poziome w porównaniu z rokiem ubiegłym, cena za buraki zostanie ustalona pod koniec listopada.   

                                                                                       

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza