Wiadomości z Izby

Sprawozdanie z realizacji zadania pn.: „Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy od 9,5kW do 10kW...

Sprawozdanie  z realizacji zadania pn.: „Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy od 9,5kW do 10kW...
Dodano: 21/09/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa zadania:

„Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW na potrzeby siedziby Pomorskiej Izby Rolniczej z funkcją ścieżki edukacyjnej pn: Odnawialne Źródła Energii – Energia Słońca”

 

Koszt kwalifikowany zadania:

Koszt budowy instalacji fotowoltaicznej w Pomorskiej Izbie Rolniczej wyniósł 58 117,50 PLN

 

Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku:

Inwestycję dofinansował w formie dotacji Wojwódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w kwocie 40 000,00 PLN

 

 

odwiedź stronę:

WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA

I GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU

 

Sprawozdanie  z realizacji zadania pn.: „Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy od 9,5kW do 10kW na potrzeby siedziby Pomorskiej izby Rolniczej z funkcją ścieżki edukacyjnej pn: Odnawialne Źródła Energii – Energia Słońca” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zgodnie z tytułem przedsięwzięcia i założeniami Pomorskiej Izby Rolniczej, instalacja fotowoltaiczna ma funkcję ścieżki edukacyjnej.  W dniu 18 września br. instalacja została oficjalnie otwarta i dokonano jej uruchomienia. Na uroczystości obecni byli m.in.: Pan Marcin Osowski – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz jego Wiceprezes, Pani Teresa Jakubowska. Oprócz wymienionych 

w uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele wykonawcy, czyli pracownicy wysokiego szczebla ENERGA Operator SA oraz przedstawiciele Pomorskiej Izby Rolniczej 

z całego województwa. W tymże dniu siedzibę Izby odwiedzili także uczniowie 

z następujących szkół:

• Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących im. Mariana Raciborskiego w Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 4, 83-000 Pruszcz Gdański),

• Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Macieja Rataja 

w Rusocinie (Rusocin, ul. M. Rataja 12, 83-031 Łęgowo),

• Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Józefa Wybickiego 

w Bolesławowie (Bolesławowo 15, 83-250 Skarszewy),

z którymi Pomorska Izba Rolnicza podpisała (w załączeniu) umowy współpracy, których głównym założeniem jest propagowanie „zielonej energii”.

Po wstępnej prezentacji przedsięwzięcia przedstawiciele wykonawcy oprowadzili uczestników uroczystości po siedzibie izby omawiając poszczególne elementy instalacji. 

W trakcie tej prezentacji padło wiele pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznej, od jej kosztu, przez pytania o ilość produkowanej energii i czas zwrotu inwestycji.

Zgodnie z założeniami ścieżki edukacyjnej, uczestnicy uroczystości obejrzeli w pierwszej kolejności instalację naziemną, kolejno przeszli do instalacji dachowej, aby ostatecznie skierować się do budynku Izby, gdzie w najbardziej widocznym miejscu (naprzeciw drzwi wejściowych), wisi duża tablica informacyjna oraz dwa monitory, ukazujące procesy zachodzące w instalacji, tj. m.in.:

• ilość produkowanego prądu

• ilść nie wyemitowanego do atmosfery CO2, czy

• ilość drzew, których z tytułu wyprodukowanego prądy udało się nie poddać wycince.

Z obliczeń wynika, że w samym tylko miesiącu wrześniu instalacja fotowoltaiczna w izbie wyprodukowała 1.001,1 kW energii elektrycznej, czym zapobiegnięto wylesieniu 49 szt. dużych drzew oraz emisji 897,29 kg CO2 do atmosfery.

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza