Zrównoważone zarządzanie wilkiem kluczowe dla rolnictwa
Z niepokojem odnotowujemy, że podczas posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER) w dniu 16 kwietnia 2025 r., Polska wstrzymała się od głosu, przyjmując neutralne stanowisko wobec wniosku Komisji Europejskiej. Dodatkowo, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nie planuje się obecnie zmian w krajowym systemie ochrony wilka, który nadal pozostaje objęty ścisłą ochroną.
Pragniemy podkreślić, że dla polskiego rolnictwa, które doświadcza coraz większych szkód spowodowanych przez rosnącą populację wilka, jednoznaczne i zdecydowane stanowisko Rządu RP jest niezwykle istotne. Wierzymy, że uwzględnienie argumentów środowisk rolniczych przyczyni się do znalezienia rozwiązań umożliwiających zrównoważone zarządzanie zasobami przyrody, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności produkcji rolnej.
W związku z powyższym, wnioskujemy o rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu na poziomie UE, co umożliwi skuteczne zarządzanie populacją tego gatunku w Polsce.
źródło: KRIR