Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Tczewskiego i Starogardzkiego.

Posiedzenie Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Tczewskiego i Starogardzkiego.
Dodano: 19/02/2021

12 lutego 2021r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie odbyło się posiedzenie Rad Powiatowych PIR Powiatów Starogardzkiego oraz Tczewskiego.


Zebrani goście wysłuchali wystąpienia Ewy Wiśnios z Oddziału Regionalnego ARiMR w Gdyni na temat zrealizowanych i planowanych zadań.  Na chwilę obecną 88% spraw obszarowych jest z wydaną decyzją. Planuje się wydanie wszystkich decyzji do końca lutego, trzeba mieć jednak na uwadze czynniki takie jak np. kontrole krzyżowe, z których wynikają opóźnienia. Trwa kontrola administracyjna wniosków tzw. dobrostanowych. Biura powiatowe wydają decyzje za wykorzystany materiał siewny. W powiecie starogardzkim na 300 wniosków wydano już 298 decyzji, w tczewskim ok 50% decyzji. Obecnie trwają nabory na rozwój usług rolniczych, inwestycje mające na celu ochronę wód, inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Warto śledzić harmonogram planowanych naborów na stronie internetowej ARiMR. Przewiduje się na maj-czerwiec nabór na modernizacje gospodarstw rolnych, we wrześniu na inwestycje zapobiegające zniszczeniu produkcji rolnej i w listopadzie inwestycje mające na celu ochronę wód. Premia dla młodych rolników oraz Restrukturyzacja dla małych gospodarstw mają ruszyć już w marcu.
Rajmund Radde, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Starogardzie Gdańskim oraz Marta Stolc-Bednarska z PT KRUS udzielili informacji na temat funkcjonowania placówki oraz omówili zasiłki opiekuńcze, chorobowe i covid.
Andrzej Dolny, Dyrektor PODR przedstawił plany do realizacji, m.in. organizację wystawy bydła mięsnego oraz Dni Pola. Dr Daniel Roszak z PODR w Lubaniu omówił założenia projektu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Najbliższe 2 lata będą okresem przejściowym, a w nowej koncepcji przewiduje się objęcie w Planie wszystkich 3 filarów WPR. Rolnicy będą mogli przystąpić do Ekoschematów, będą one miały formę rocznej dopłaty do ha użytków rolnych. Lista Ekoschematów obejmuje m.in. Obszary z roślinami miododajnymi, Zimowe pożywki dla ptaków, Ekstensywny wypas na użytkach zielonych, Zielone ścierniska, Międzyplony ozime, Wsiewki śródplonowe. Ekoschematy w zakresie dobrostanu zwierząt obejmą: świnie, bydło, opasy, owce, kury nioski, brojlery, indyki, konie, a zobowiązanie będzie dotyczyło jednego roku. Nowością będą wieloletnie pasy kwietne, interwencja polegać będzie na zakładaniu i utrzymaniu śródpolnych, wieloletnich pasów kwietnych, tworzących korytarze ekologiczne dla zwierząt. Planowane Interwencje inwestycyjne: Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu (m.in. zakup maszyn i urządzeń do niskoemisyjnej aplikacji nawozów, do precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin, instalacji do pozyskiwania i zagospodarowania wody deszczowej).  Spółki wodne będą mogły korzystać z tej interwencji na przebudowę istniejących urządzeń melioracyjnych z funkcji odwadniających na nawadniająco-odwadniające. Uwzględniono inwestycje na termodernizację budynków, systemy pozyskiwania ciepła. Będą finansowane również inwestycje zapobiegające ASF, na niecki dezynfekcyjne, budowę ogrodzeń itd.
Wiesław Burzyński, Prezes Zarządu PIR oraz Lech Kolaska, Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Starogardzkiego, a zarazem Członek Zarządu PIR omówili aktualną sytuację w rolnictwie i ostatnie działania samorządu rolniczego. Izby rolnicze złożyły szereg uwag do Projektu Strategicznego WPR 2023-2027. W całej Polsce trwały protesty rolników związane z planem wprowadzenia tzw. Piątki Kaczyńskiego. Licznie uczestniczyli w nich również producenci rolni z terenu powiatów starogardzkiego i tczewskiego. Różnymi metodami próbuje się przemycić niekorzystne dla rolników zapisy – mówi się o planach wprowadzenia przy płatnościach dobrostanowych zobowiązania nie ubicia bydła metodą uboju rytualnego, samorząd rolniczy stanowczo sprzeciwia się tego rodzaju rozwiązaniom.
Uczestnicy spotkania mogli się zapoznać z ofertą firmy ubezpieczeniowej Prudential. Przedstawiciele Sun Investment Group omówili proces realizacji projektów elektrowni fotowoltaicznych i korzyści dla rolników decydujących się na podpisanie umów dzierżawy pod budowę farm fotowoltaicznych.

 

A.Z.

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza