Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatów Starogardzkiego i Tczewskiego

Posiedzenie Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatów Starogardzkiego i Tczewskiego
Dodano: 08/07/2021

W dniu 05.07.2021r. Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Starogardzkiego i Tczewskiego. Na wstępie pan Lech Kolaska Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Starogardzie Gdańskim, oraz pan Karol Przygocki Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Tczewie przywitali przybyłych gości a przede wszystkim Dyrektora PODR w Lubaniu Pana Andrzeja Dolnego, p.o. Zastępcy Dyrektora Panią Katarzynę Jasińską, pracowników PODR Pana Daniela Dąbrowskiego i Grzegorza Manowskiego oraz  wszystkich Członków Rady Powiatowej PIR Powiatu Starogardzkiego i Tczewskiego.


Następnie zabrał głos Pan Dyrektor Andrzej Dolny który przywitał wszystkich i krótko opowiedział o bieżącej działalności Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Pani Katarzyna Jasińska przedstawiła zasady działania Europejskiego Zielnego Ładu.

 

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom powstał plan działania Europejski Zielony Ład. Ma on pomóc przekształcić UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:

  1. która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto;
  2. w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów;
  3. w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

Europejski Zielony Ład ma również pomóc w wyjściu z pandemii COVID-19. Europejski Zielony Ład będzie finansowany ze środków stanowiących jedną trzecią kwoty 1,8 bln euro przeznaczonej na inwestycje w ramach planu odbudowy NextGenerationEU oraz ze środków pochodzących z siedmioletniego budżetu UE.

 

Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających:

 

  • bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym
  • przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Omówiono w nim konieczne inwestycje i dostępne narzędzia finansowe. Wyjaśniono, w jaki sposób zapewnić transformację, która będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społeczeństwu.

 

Pan Daniel Dąbrowski przedstawił , jakie korzyści przyniesie wdrożenie ogólnopolskiego projektu eDWIN, którego pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W połowie 2022 roku na rynku pojawi się aplikacja, która będzie mogła być wykorzystywana nie tylko przez rolników, samorządy, instytucje naukowe, ale także każdego z nas. Program ten będzie ostrzegał przed agrofagami lub załamaniem pogody, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a nawet możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy– to przykładowe korzyści.

 

W drugiej części Członkowie Rad udali się na zwiedzanie poletek doświadczalnych gdzie uzyskali informacje na temat upraw różnych roślin i ich wydajność i opłacalność przy stosowaniu różnych zabiegów.

 

Następnie po powrocie do sali rady omówiły bieżące sprawy i na koniec pan Lech Kolaska i Karol Przygocki podziękowali wszystkim za udział w posiedzeniu i zaprosił na następne.

 

(w.r)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza