Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice
Dodano: 13/03/2023

W dniu 10 marca w Lokalnym Centrum Kultury Edukacji i Organizacji Pozarządowych w Będźmierowicach - gmina Czersk odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice.
Przewodniczący Dariusz Dąbrowski przywitał przybyłych gości: Wiceprezesa PIR – Ryszarda Kleinszmidta, Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska w Czersku – Wojciecha Laskę, Inspekcję Weterynaryjną z Chojnic reprezentował Karol Grzywacz i Rafał Kostecki, Bartosza Blumę – Kierownik AR i MR w Chojnicach, Piotra Perlickiego – Kierownika KRUS w Chojnicach, członków Rady Powiatowej oraz licznych rolników z gminy Czersk.


Karol Grzywacz poruszył temat rejestracji drobiu przyzagrodowego, który na razie jest wstrzymany do czasu zmiany rozporządzenia. Zmiany będą również podczas kontroli u rolnika, gdzie uwaga będzie skupiona na dobrostan zwierząt i przestrzeganie warunkowości i nowym norm jakie będą obowiązywały. Poinformował, że w Chojnicach będzie można zbadać mięso dzika i świń pod kątem włośnia szczegóły wkrótce co bardzo ułatwi i przyspieszy badanie dla rolnika, który chce skorzystać z uboju gospodarczego.


Rolnicy poruszyli również temat transportu cieląt nowonarodzonych i krów wysoko cielnych na chwilę obecną transport cieląt dopiero po zagojeniu się pępowiny a krowy cielne na 38 dni przed planowanym terminem ocielenia.


Bartosz Bluma – przedstawił  zaawansowanie prac nad kampanią wniosków obszarowych za 2022 rok. Najważniejszy temat to zmiany w IRZ i obowiązek rejestracji: koniowatych , jeleniowatych, wielbłądowatych oraz drobiu. Pokrótce poinformował o obowiązkach rolnika i terminach w jakich należy zarejestrować. Przypomniał o obowiązku spisania stada trzody chlewnej dwa razy w roku pierwszy do końca czerwca i drugi do końca grudnia.


Piotr Perlicki – poinformował rolników, że od 1.01.2023 centra rehabilitacji dla rolników emerytów 21 dniowe oraz dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi 7 dni.
Kolejna zmiana to, że tylko rolnicy którzy są ubezpieczeni z mocy ustawy (1 ha przeliczeniowy) mogą prowadzić działalność pozarolniczą oraz pracować na umowę zlecenie oczywiście do uchwalonych kwot.


Wojciech Laska poinformował o możliwości utylizacji foli rolniczych niestety kwota dofinansowania z WIOŚ i GW to 500 zł /tonę a koszt zagospodarowania w Nowym Dworze to 720 zł/tonę i niestety rolnicy będą musieli dopłacić. Poinformował  o dystrybucji węgla przez gminę w kwocie 1950 zł/tonę.

Ryszard Kleinszmidt – przedstawił warunki jakie rolnik musi spełnić, aby otrzymać dopłaty bezpośrednie oraz omówił ekoschematy, które rolnik może, ale nie musi stosować w swoim gospodarstwie.


Na zakończenie Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i zakończył posiedzenie.

(G.Ł.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza