Działalność 2023 - 2027

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice
Dodano: 29/02/2024

W dniu 27 lutego w Sali Biblioteki – Ośrodka Kultury w Konarzynach odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice.

Udział wzięli: Przewodniczący Rady Powiatowej Dariusz Dąbrowski i członkowie Rady Powiatowej, Wójt Gminy Konarzyny – Jacek Warsiński, KOWR Pruszcz Gd. reprezentowali: Z-ca Dyrektora Jarosław Jelinek, mecenas Mirosław Pryduła i Adam Kucharek, Inspekcję Weterynarii reprezentowała Marta Jaworska oraz licznie przybyli rolnicy z gminy Konarzyny.


Głównymi tematami poruszanymi na spotkaniu to współpraca samorządu rolniczego z samorządem terytorialnym i znalezienie porozumienia między mieszkańcami obszarów wiejskich a rolnikami, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą i chcą rozwijać swoją hodowlę i napotykają opór. Kto się sprowadza na wieś niech ma świadomość, że rolnik orze, sieje i gnojówkę leje. Kolejnym problem to wysokość podatku rolnego i jego naliczania.

Inspekcja Weterynaryjna – wciąż aktualny problem to zagrożenie ASF i ptasią grypą i najważniejsza sprawa to świadomość rolników o przestrzeganiu bioasekuracji, a  co za tym idzie posiadanie dokumentacji .Ważne dla posiadaczy drobiu to jednorazowe zgłoszenie w Weterynarii miejsca utrzymywania drobiu.

KOWR – zasób ziemi w powiecie jest mały, są dwie spółki Gospodarstwo Wysoka i Agra Ostrowite. W tym roku do zasobu ma wrócić około 30 ha z wyłączeń spółki Agra Ostrowite, która w 2022 roku miała przedłużoną umowę do 2030 roku. Gospodarstwo Wysoka ma przedłużenie do 2034 roku i przygotowywane do wyłączeń około 50 -60 ha.

Poruszaną kwestią były również strajki rolnicze, które odbywają się w całej Europie. Rolnicy walczą o swój byt i wyrażają zdecydowany sprzeciw przeciwko założeniom Zielonego Ładu i niekontrolowanemu zalewowi żywności  z poza UE, która nie spełnia norm jakie są narzucane europejskim rolnikom.

(G.Ł.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza