Aktualności

Dłużej będą przyjmowane wnioski o dopłaty bezpośrednie

Dodano: 24/03/2015

Zamiast do 15 maja w tym roku do 15 czerwca będzie można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Nasz kraj postanowił skorzystać z możliwości zaproponowanej przez Komisję Europejską, którą przedstawił Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan w piątek 20 marca 2015. Wydłużony termin będzie obowiązywał po przyjęciu odpowiednich przepisów.


Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan wyjaśnił w komunikacie, że powodem stworzenia możliwości wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o dopłaty są unijne opóźnienia administracyjne związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020.
Polski minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował na konferencji prasowej 23 marca, że zespół ds. dialogu społecznego zobowiązał go do "skorzystania z tej możliwości prawnej, którą stworzyła Komisja Europejska". Jednocześnie poinformował, że w tym roku polscy rolnicy starają się dostarczyć wnioski o dopłaty bezpośrednie jak najwcześniej. Jego zdaniem jest to wynikiem jego apelu o składanie dokumentów już w marcu, by jak najszybciej można było otrzymać dopłaty. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarło do 23 marca ponad 60 tys. wniosków. Zazwyczaj ok. 60 proc. wniosków o płatności obszarowe rolnicy składali dopiero w maju.
Minister powiedział też, iż są sygnały ze strony doradców, że nowe zasady w zakresie dopłat bezpośrednich, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej czy płatności ekologicznej, niektórym rolnikom stwarzają trudności - dlatego Jego zdaniem okres składania wniosków rzeczywiście należy przedłużyć i z pewnością dobrą decyzją było także przygotowanie rzeszy doradców, którzy mogą pomagać rolnikom w przygotowywaniu wniosków o płatności obszarowe.
Marek Sawicki poinformował, że  dotychczas przez ARiMR zostało przeszkolonych ponad 600 takich ekspertów i doradców. Będą oni współpracowali z Agencją w przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków od rolników. Każde powiatowe biuro Agencji utworzy  stanowisko dla takich osób, które będą pomagały rolnikom w wypełnianiu formularzy.
Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.
W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.
Źródło: AR i MR

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza