Aktualności

Moc atrakcji na Jarmarku św. Dominika

Dodano: 28/07/2015

Przez całe 23 dni, na Targu Węglowym w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego będzie promować podległe samorządowi województwa instytucje kultury, edukacji, zdrowia, ochrony środowiska, a także pomorskie kulinaria, turystykę i projekty unijne. Na dzieci, młodzież, mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji – zapraszamy już 25 lipca 2015 r., w godz. 11.00-19.00.


Województwo pomorskie chce w tym roku promować się inaczej niż dotychczas i pokaże szeroki zakres zadań, które wykonuje, m.in. posiadając podległe jednostki, tj. teatry, muzea, szpitale itp. Na start, 25 i 26 lipca, Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP zaprasza na pokaz kulinarny wraz z degustacjami „Dary Morza Bałtyckiego, czyli… kaszubski dzień od kuchni". W menu – pasztet z dorsza, zupa rybna, morskie przystawki. Będą teżwarsztaty edukacyjno-kulinarne na temat ziół i kwiatów jadalnych, pokaz dawnych technik wytwarzania naczyń glinianych oraz promocja zagrody edukacyjnej, która funkcjonuje w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

 

Tydzień 27-31 lipca będzie należeć m.in. do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, parków krajobrazowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie edukacyjnie, przyrodniczo i rozrywkowo. W życiu człowieka ważną rolę odgrywają produkty wytwarzane m.in. przez pszczoły. To niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o przyrodzie nie tylko miejskiej, aranżacji ogrodu z roślinami przyjaznymi zapylaczom, zobaczyć plaster 225-letniego pnia sosny z ważnymi datami historycznymi, poznać drzewanajważniejszych gatunków lasotwórczych czy bioróżnorodność pól i łąk. Nie zabraknie też pokazów gotowania na żywo i degustacji oraz  gier i zabaw.

 

Sierpień przebiegać będzie pod znakiem żurawiny – przez pierwsze dwa dni to ona królować będzie w naszym pawilonie. Posmakujemy ciasteczek żurawinowych, poznamy proces ucierania żurawiny i jej właściwości zdrowotne, a także dowiemy się, co to takiego ruchanki z żurawiną. Będzie również pokaz haftu kaszubskiego, gra na akordeonie oraz pokaz rzeźbienia w drewnie wraz z warsztatami dla dzieci. 

Polska Filharmonia Bałtycka i Nadbałtyckie Centrum Kultury zachęcają wszystkie dzieci do uczestnictwa w warsztatach ilustratorskich z Alojzym, a nieco starszych na koncert muzyki klasycznej Hevelius Brass Huliusza. To wszystko już 3 sierpnia, a na koniec dnia zrelaksujemy się, słuchając fragmentu książki „Może plaża", którą czytać będzie dla nas Katarzyna Figura.

Ciekawie zapowiadają się atrakcje przygotowane 4 sierpnia przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Archeolodzy przygotowali rodzinną grę terenową „Młody Indiana Jones", warsztaty odbijania własnoręcznie przygotowanych rytów, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych na temat pracy archeologa „Świat muzealnych skarbów", grę archeologiczną dla dzieci „Tajemniczy obiekt" i warsztaty garncarskie „Historia jednego garnka". Natomiast etnografowie zapraszają na warsztaty wyrobu kwiatów z papieru i „krutek" żniwnych oraz wicie wieńca. 

 

Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski pojawią się na Jarmarku 5 sierpnia. ECS zorganizuje grę miejską śladami m.in. Ruchu Młodej Polski oraz planszogranie, GTS zaprasza na konkursy, a o każdej pełnej godzinie na Lato z Szekspirem. W kolejnym dniu do czytania i wypożyczania książek zachęcać będzie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku poprzez grę miejską, zabawy z multimediami, warsztaty z Panią Bajką i spotkanie z autorką książek dla dzieci „Rymowanki Sycylianki, czyli mity z Wyspy Słońca". Zaprezentuje takżewystawę fotograficzną, poświęconą 70-leciu biblioteki.

Przez cały dzień, 7 sierpnia, do wygrania będą nagrody z Teatru Muzycznego, który przygotował konkursy, m.in. „Jaka to melodia" czy „Teatr Muzyczny – moim teatrem", a dzień później będzie można przymierzyć kostiumy teatralne, które prezentować będzie Teatr Wybrzeże. Tu również do zdobycia będą gadżety i nagrody w postaci biletów na spektakle! Muzeum Pomorza Środkowego z wystawą reprodukcji prac Witkacego na PCV zaprezentuje się 9 sierpnia. Będą ponadto stanowiska animacyjne prezentujące wybraną ofertę edukacyjną MPŚ: gra karciana w oparciu o słupską kolekcję prac Witkacego, wykonywanie kwiatów z papieru i kaligrafowanie. Ciekawą pamiątką będzie obraz, namalowany wspólnie przez wszystkich uczestników Jarmarku.

Dzieci i młodzieży na pewno spodobają się atrakcje przygotowane przezDepartament Edukacji i Sportu UMWP – prezentacja Centrum EduFun – warsztaty w zarażaniu dzieci ciekawością świata, oferta Centrum Edukacji Nauczycieli:  matematyczne łamigłówki, zagadki, kryptarytmy, zabawa: ile matematyki jest w szachach oraz Letnia Akademia Czytania Bajek, warsztaty robienia zakładek do książek, lekcja języka kaszubskiegoprowadzone przez pedagogiczne biblioteki wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku oraz  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Przez całe dwa dni, 10 i 11 sierpnia, zapraszamy wszystkich na taras do Czytelni Pod Chmurką.

 

Czas na zdrowie! A to zapewnią nam Szpitale Wojewódzkie w Gdyni sp. z o.o. (12 sierpnia) i Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. (13-14 sierpnia). Do dyspozycji uczestników Jarmarku będzie lekarz dermatolog, który przebada dermoskopem, będzie okazja do wykonania badania pomiaru ciśnienia, poziomu glukozy, masy ciała i analizy BMI oraz pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, które przeprowadzi 2 ratowników medycznych. Copernicus ponadto przygotował edukację z zakresu cukrzycy, szkołę jedzenia – autorski program Fundacji Żyć z Pompą, który ma za zadanie rozszerzenie wiedzy o prawidłowym żywieniu, a także szkołę rodzenia – na przyszłe mamy czekają konsultacje z zakresu opieki nad kobietą ciężarną przed, w trakcie i po porodzie.

Przez ostatnie dwa dni województwo promować będą Department Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP oraz Departament Programów Regionalnych UMWP. Na gości czeka mnóstwo konkursów, m.in.konkurs Designer, testy wiedzy o Unii Europejskiej i o województwie pomorskim, konkursy sportowe czy konkurs plastyczny. Na alternatywną wycieczkę po Gdańsku, śladami nie tylko funduszy europejskich, zabierze nas DPR, który przeprowadzi również kreatywne warsztaty, jak przygotować innowacyjny projekt.

Całe mnóstwo atrakcji, dużo nagród do zdobycia, spotkania z ciekawymi ludźmi, przysmaki regionalne, profilaktyka zdrowotna, liczne warsztaty i zabawy dla dzieci i młodzieży. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie, ale czy wystarczy sił, aby pojawić się w pawilonie Pomorskiego każdego dnia? Bez obaw, relację z poszczególnych wydarzeń znajdziemy na Facebooku samorządu województwa pomorskiego, gdzie możemy również śledzić dokładny program wszystkich dni Pomorskiego na Jarmarku. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Wrota Pomorza

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza