Aktualności

MRiRW odpowiada na pismo Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego

MRiRW odpowiada na pismo Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Dodano: 05/04/2023

Dotyczy: apelu organizacji branżowych w sprawie dyrektywy o emisjach przemysłowych

W nawiązaniu do pisma przekazanego elektronicznie w dniu 14 marca 2023 r. w sprawie projektu nowelizacji dyrektywy o emisjach przemysłowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, co następuje.


Projekt zmiany dyrektywy o emisjach przemysłowych ma na celu zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrolę oraz ma pomóc ukierunkować inwestycje przemysłowe w sposób niezbędny do przekształcenia Europy w konkurencyjną i neutralną dla klimatu gospodarkę do 2050 r. Projekt zakłada objęcie wymogami dotyczącymi instalacji przemysłowych trzech sektorów rolnych: bydła, świń i drobiu, przy czym tylko sektor bydła będzie podlegał tym regulacjom po raz pierwszy.


Projekt pierwotnie zaproponowany przez Komisję Europejską zmienia zasady obejmowania gospodarstw dyrektywą ze stanowisk na DJP (duża jednostka przeliczeniowa) oraz zakłada objęcie dyrektywą sektorów bydła, świń i drobiu, każde gospodarstwo o wielkości 150 DJP lub więcej oraz gospodarstw mieszanych 150 DJP i więcej.


Prace nad dokumentem trwają od 5 kwietnia 2022 r., tj. od dnia publikacji tego dokumentu, a obecna prezydencja w Radzie – prezydencja szwedzka – postawiła sobie za cel wypracowanie wspólnego stanowiska państw członkowskich do połowy marca 2023 r. Kolejnym etapem negocjacji będą rozmowy trójstronne Rada-PE-KE, po których nastąpi przyjęcie projektu. Po uzgodnieniu zmian ww. dyrektywy, Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi będą opracowywać tzw. zasady operacyjne, czyli zasady prowadzenia chowu i hodowli zwierząt w gospodarstwach o znacznej skali produkcji w sposób zmniejszający presję na środowisko. Będzie na to 24 miesiące. Po opracowaniu tych zasad rozpocznie się okres przejściowy (jego długość jest wciąż negocjowana), w trakcie którego państwa członkowskie będą musiały wdrożyć nowe zasady, a gospodarstwa będą musiały się do nich dostosować. System zacznie funkcjonować nie wcześniej niż od początku 2030 r.1


Zgodnie ze stanowiskiem Rządu, Polska była przeciwna włączeniu sektora bydła w zakres przedmiotowy dyrektywy oraz opowiadała się za określaniem wielkości gospodarstw utrzymujących świnie lub drób według dotychczasowych zasad.

Czytaj więcej:
Pismo MRiRW

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza