Aktualności

Co dalej z embargiem …

Dodano: 22/01/2015

Nie ma oficjalnego porozumienia z Rosją, jedynie pozytywny wynik rozmów na temat ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.). Rozmowy nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE. To odpowiedź KE na pojawiające się informacje w sprawie handlu na linii UE-Rosja.   


Prezentujemy poniżej stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie handlu na linii UE-Rosja:
Nie mamy oficjalnego porozumienia, ale pozytywny wynik rozmów nt. ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.).
Są to dwie kategorie produktów, na które – z powodu zakazu importu wprowadzonego przez Rosję w II połowie 2014 r., cena na rynku rosyjskim znacznie wzrosła. W rozumieniu Komisji odblokowanie eksportu powyższych kategorii produktów na rynek rosyjski będzie możliwe po wydaniu unijnego świadectwa weterynaryjnego i po inspekcji weterynaryjnej przeprowadzonej przez urzędników rosyjskich u eksportera. Techniczne kwestie wdrożenia tego systemu mogą być ustalone między krajem członkowskim UE a państwem importującym przy okazji przeprowadzanych inspekcji. Oddzielne umowy dwustronne poza tymi ramami nie będą uzgadniane ani dopuszczane.
Rozmowy nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE. Zakaz ze stycznia 2014 stanowił nieproporcjonalną reakcję Rosji (rzekomo opartą na względach sanitarnych), z powodu ograniczonej liczby wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) na wschodnich granicach UE. W związku z tym UE złożyła skargę w ramach systemu rozstrzygania sporów na forum WTO.
Źródło: Komisja Europejska

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza