Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego

Dodano: 12/10/2016

W Pruszczu Gdańskim, dnia 19 sierpnia br odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego.

 

W posiedzeniu udział wzięli:

Członkowie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego

oraz:

 

1. Zenon Bistram – Prezes Zarządu PIR

2. Jarosław Jelinek – Dyrektor Biura PIR

3. Alina Wysocka – Kierownik PODR Gdańsk

4. Dariusz Kaczmarczyk - Przedstawiciel KRUS O/R Gdańsk


5. Danuta Makowska – Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska w Gdańsku

6. Jan Zakrzewski – Kierownik ds. Eksploatacji  Melioracji  i Urządzeń Wodnych w Gdańsku

7. Zofia Zienkiewicz – Ogrodnictwo Lawenda w Gdańsku

 

 

Tematem posiedzenia było: 


1. Aktualne działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (min.:zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i pozarolniczej działalności gospodarczej). 

2. Informacja o planowanych przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku pracach inwestycyjno-remontowych na terenie Powiatu Gdańskiego oraz miasta Gdańska,

- ustosunkowanie się Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku do planowanych prac przez ZMiUW pod względem zgodności z przepisami ochrony środowiska.

3. Aktualne działania Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

4. Informacja z pracy Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej i KRIR.

 

Pan Dariusz Kaczmarczyk – Przedstawiciel KRUS omówił zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej. Rolnik lub domownik może pozostać w ubezpieczeniu społecznym rolników w okresie objęcia ubezpieczeniem powszechnym w ZUS z tytułu:

- wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dot. zlecenia,

- powołania do rady nadzorczej. 

Prawo to przysługuje pod warunkiem, że uzyskiwany przychód z wymienionych aktywności zawodowych nie przekroczy kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia w 2016 roku.

Do końca grudnia 2017 r. utrzymano możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę rolniczą przez kobiety, które ukończyły 55 lat lub mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat pod warunkiem posiadania 30 letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. W celu złagodzenia podwyższenia wieku emerytalnego stworzono możliwość ubiegania się o częściową emeryturę rolniczą przez osoby, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego, a posiadają okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn i osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rolnik, któremu wygasło prawo do renty strukturalnej, a nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, może ubiegać się o okresową emeryturę rolniczą.

Pan Jerzy Barto – członek RP Gdańsk: złożył skargę na nieprawidłowości w sprawie dostarczania przesyłek z KRUS przez InPost S.A. Przesyłki nie są dostarczane w terminie, zdarza się również, że nie docierają do rolników.

KRUS – została podpisana umowa pomiędzy Centralą KRUS w Warszawie a Impost. Zgadza się współpraca z w/w firmą budzi zastrzeżenia co do jakości świadczonych usług w niektórych obszarach jej działania. Doszły nas słuchy, że firma InPost nie świadczy już usług dla KRUS ale umowy nie wypowiedziała, w związku z czym Poczta Polska przejęła obowiązki w/w firmy i myślimy, że wreszcie wszystko już się ustabilizuje i rolnicy będą otrzymywać wszelkie przesyłki z KRUS, za wszystkie niedogodności gorąco wszystkich przepraszamy. Co nie zwalnia rolników z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Na zakończenie Pan Pan Dariusz Kaczmarczyk wręczył wszystkim zainteresowanym wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników w II i III kwartale 2016 r.

 

Pan Jan Wiczling – Przewodniczący Rady Powiatowej Gdańsk poinformował, że wpłynął do biura PIR w Pruszczu Gdańskim apel  o pomoc od Koła Inżynierów i Pasjonatów „Nasza Orunia” i Ogrodnictwa Lawenda o jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków w celu zabezpieczenia terenów szczególnie narażonych na nieprzewidywalne interakcje atmosferyczne na terenie „Gdańskich Żuław”.

Ponieważ z Koła Inżynierów nikt się nie stawił Przewodniczący Rady poprosił Panią Zofię Zienkiewicz, która reprezentuje Ogrodnictwo Lawenda o przedstawienie  - rozszerzenie w/w problemu. Rolnicy z Oruni, Olszynki i innych terenów, zapatrujący Gdańsk w świeżą, zdrową żywność, zwracają szczególną uwagę, na szereg zaniedbań ze strony zarządzających systemami melioracyjnymi na w/w terenie. Cieki melioracyjne od lat nie mogą doczekać się odzyskania, najprostszej formy udrożnienia, jaką jest oczyszczenie i odchwaszczenie. Brak takich działań prowadzi do zalewania pól uprawnych i ogromu strat poniesionych po ostatnich dramatycznych ulewach z dnia 15 lipca br,, których przy wspólnym działaniu można by było uniknąć. Pani Ewa poinformowała, że należałoby również zastanowić się nad innymi formami zabezpieczenia tych terenów, jak systemy pomp stosowanych już w Woj. gdańskim. Działania takie podjęto między innymi w projekcie „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” (odbudowa 20 stacji pomp i budowa nowej pompowni Wybicko). Pozostawienie tego problemu samemu sobie doprowadzi do dalszej segregacji terenów uprawnych, leżących w granicach miasta Gdańska a frustracja prowadzonych na tym terenie gospodarstwa rolne, doprowadzi do szybkiego zaniechania działalności gospodarczej co znacznie zuboży rynek zdrowej i świeżej żywności.

Pan Zbigniew Grajoszek – delegat RP Gdańsk – poinformował, iż ta sytuacja trwa już od 2010 roku, gdy zaczęto budowę Obwodnicy Południowej Gdańska. W jej wyniku, zostały zdewastowane i zasypywane rowy oraz kanały melioracyjne, co w konsekwencji doprowadziło także do braku możliwości prowadzenia produkcji ogrodniczo warzywnej, a przede wszystkim do dewastacji całego ekosystemu. Jest zagrożenie powodziowe i wysoki poziom wody gruntowej, skutkuje zatruciem wody pitnej dla Gdańska-Lipce.

Jan Wiczling – Przewodniczący RP Gdańsk - monitowaliśmy ten problem w 2012 roku Wojewodzie Pomorskiego, nawet mieliśmy spotkanie z nim w Pruszczu Gdańskim, obiecał  zająć się tą sprawą ale jak widać zostało tylko na obiecankach. Przewodniczący porosił o zabranie głosu Przedstawiciela Melioracji i Urządzeń Wodnych woj. pomorskiego.

 

D y s k u s j a


Pan Jan Zakrzewski – ZMiUW – Tereny Olszynki i Oruni to obszary polderowe ograniczone wałami przeciwpowodziowymi rzeki Motławy i Raduni, potencjalnie zagrożone powodzią, na których regulacja poziomu wód gruntowych odbywa się za pomocą stacji pomp odwadniających oraz sieci urządzeń melioracyjnych. Urządzenia melioracyjne na polderach Olszynka i Orunia, w zależności od ich funkcji i parametrów dzielą się na podstawowe, które stanowią własność Skarbu Państwa, są eksploatowane i utrzymywane we właściwym stanie technicznym na koszt Skarbu Państwa oraz szczegółowe – rowy, których utrzymanie należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, odnoszących z nich korzyści a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej – do tej spółki. W ramach otrzymywanych środków finansowych na utrzymanie urządzeń melioracyjnych corocznie wykonywane są roboty konserwacyjne.

Pan Andrzej Dończyk –  RP Gdańsk – na czym polegają te roboty?

ZMiUW – okoszenie wałów przeciwpowodziowych oraz zabudowie wyrw w wałach powstałych w wyniku działalności zwierząt ryjących,

- okoszeniu skarp kanałów melioracji wodnych podstawowych oraz usuwaniu roślinności korzeniącej się w ich dnie, oczyszczaniu i udrażnianiu przepustów . Ponadto zabezpieczamy środki na zapewnienie ciągłej pracy pompowni.

Pani Zofia Zienkiewicz – powinny być robione roboty na polderach Oruni.

ZMiUW – napotykamy trudności ze strony właścicieli gruntów przylegających do kanałów, którzy stawiają ogrodzenia przy skarpie kanałów, wykonują nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż skarpy kanałów, nie wyrażają zgody na przejazd sprzętu do robót konserwacyjnych przez działkę lub na odłożenie wydobytego z kanału urobku. Tylko należyte utrzymanie całości urządzeń melioracyjnych gwarantuje osiągnięcie sukcesu jakim jest prawidłowe odwodnienie tych polderów. 

Pan Marian Kowalski – RP Gdańsk – jakieś inwestycje w ostatnich latach przeprowadzaliście na tych terenach?

ZMiUW – po powodzi w 2001 r. w Oruni została wykonana modernizacja pompowni. W latach 2004 i 2006 przeprowadzono również odbudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Raduni. W ramach robót inwestycyjnych umocniono koronę wałów, prawego i lewego, na których przebiegają ul. Niegowo i Nad Starą Radunią oraz korpus wałów doszczelniono przesłoną przeciwfiltracyjną.  W 2008 r. wybudowana została również nowa stacja pomp nr 22 Niegowo, która odwadnia polder o pow. 340 ha. Zlokalizowany na Terenia m. Gdańska.

Jan Wiczling RP Gdańsk – co planujecie zrobić w najbliższych latach?

ZMiUW – do 2020  r. należy odbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Motławy na terenie miasta Gdańska  Na zakończenie - uważamy, iż stan administrowanych przez nas urządzeń melioracyjnych jest dobry.

Pan Zbigniew Grajoszek – RP Gdańsk – nic nam nie pozostaje jak powołać komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pan Jan Wiczling RP Gdańsk – Panie Zbyszku - w takim razie niech osoby poszkodowane zgłoszą się do Urzędu Miasta w Gdańsku o powołanie w/w komisji.

 

Pani Danuta Makowska – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska – przedstawiła i omówiła o robotach i pracach na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych w powicie gdańskim 2016 rok.

Pan Andrzej Dończyk RP Gdańsk – dlaczego sprzeciwiliście się Państwo odmulenia rzeki Czerwona Struga  Obr. Geodezyjny Graniczna Wieś, Gm. Trąbki Wielkie?

RDOŚ – ponieważ nie było decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i poprosiliśmy ZMiUW o dostarczenie w/w decyzji.

ZMiUW – to są dodatkowe pieniądze na uzyskanie takiej decyzji a my ich nie mamy w naszym budżecie.

Po wyjaśnieniach bardzo szczegółowych dot. zabezpieczeniach rolniczych Oruni i Olszynki przed nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi w szczególności intensywnymi opadami deszczu, uzgodniono, iż musimy tego typu spotkania robić częściej, nawet w szerszym gronie a w szczególności zaprosić na następne spotkanie Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, gdyż to także oni przyczynili się do tych zniszczeń i zaniedbań gdy budowali Obwodnicę Południową Miasta Gdańska.

 

Pani Alina Wysocka – Kierownik PODR w Gdańsku zrelacjonowała otwarcie (przeniesienia) siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Gdańska do Lubania. Głównymi powodami, dla, których została podjęta decyzja o zmianie siedziby PODR: w regionach kaszubskim i kociewskim jest dużo małych gospodarstw i najwięcej rolników, któryz korzystają z doradztwa , w Lubaniu odbywają się największe w województwie Pomorskie Agro Targi. Swoją aprobatę wyraził dla tej zmiany wyraził także Mieczysław Struk – Marszałek woj. pomorskiego. Następnie przedstawiła harmonogram najbliższych imprez i szkoleń organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

Prezes Zarządu Pan Zenon Bistram w pierwszej kolejności zdał krótką informację z prac Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej i Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Następnie przedstawił listę chętnych wyjeżdżających na dożynki Jasnogórskie (20 osób). Ze względu na tak liczną grupę osób wyjeżdżających do Częstochowy, w tym roku nie organizujemy grupowego wyjazdu na Dożynki Prezydenckie w Spale.

Prezes wspomniał, iż jeszcze nas czeka:

- wyjazd do Warszawy na XX Lecie KRIR w dniach 24/15.08.2016 r.

- dwudniowa konferencja dla Rad Powiatowych PIR, 

- Piknik Drobiowy, który odbędzie się dnia 25 września br w Bolesławowie.

 

Na zakończenie spotkania Przewodniczący Rady poinformował o Afrykańskim Pomorze Świń i rozdał wszystkim ulotki na ten temat.

 

Renata Zaworska-Wiczling

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza