Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego
Dodano: 06/04/2023

4 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Miasta Kartuzy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR  Powiatu Kartuskiego. Posiedzenie otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady – Zygmunt Stromski. Wśród gości spotkania znaleźli się Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej – Wiesław Burzyński, Alicja Mazur – Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Regina Kleina – Kierownik PZDR w Kartuzach,


Stanisław Dudek – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach, Andrzej Dawidowski – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kartuzach, pracownicy BP ARiMR w Kartuzach i PT KRUS w Kartuzach. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli sołtysi i rolnicy z powiatu kartuskiego.


Zmiany w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt omówił Antoni Zieman z ARiMR w Kartuzach. Nowe przepisy zawierają inną definicję posiadacza (w przypadku koniowatych mowa jest również o właścicielu), a podstawową kategorią – w miejsce siedziby stada – stała się działalność. Obowiązkowi zgłoszenia podlegają cztery główne rodzaje działalności: siedziba stada, rzeźnia, zakład drobiu, zakład przetwórczy lub spalarnia.
Posiadacze zwierząt dotychczas nieewidencjonowanych przez Agencję są zobowiązani – oprócz wystąpienia o nadanie statusu producenta – do zarejestrowania:
- siedziby stada koniowatych oraz zgłoszenia zwierząt w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy;
- siedziby stada jeleniowatych i wielbłądowatych nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (również od tej daty posiadacze zwierząt mają 18 miesięcy na oznakowanie i zgłoszenie zwierząt);
- zakładu drobiu oraz dokonania zgłoszenia w komputerowej bazie liczby ptaków lub jaj wylęgowych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.


Małgorzata Jank z Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach omówiła zasady wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w roku 2023 z uwzględnieniem ekoschematów. Ekoschemat rolnictwo węglowe uwzględnia 8 różnych praktyk i obowiązywać będzie w nim system punktowy. Warunkiem ubiegania się o przyznanie tych płatności jest uzyskanie minimalnej liczby punktów stanowiącej iloczyn: 25% powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie oraz 5 pkt przyznawanych za hektar. Poza rolnictwem węglowym rolnicy będą mogli realizować ekoschematy: Obszary z roślinami miododajnymi – ok. 269 EUR/ha; Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin – ok. ok. 292 EUR/ha; Biologiczna ochrona upraw – ok. 90 EUR/ha; Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych – ok. 63 EUR/ha. Poza ekoschematami powierzchniowymi rolnicy będą mogli uzyskać wsparcie na Dobrostan zwierząt. W dobrostanie świń i bydła obowiązywać będzie system punktowy.
Justyna Labuda z PT KRUS w Kartuzach omówiła zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnicy otrzymują prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. Ustawa daje większą ochronę dla ubezpieczonych i domowników całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym. Ponadto umożliwiono doliczenie okresów odbywania służby wojskowej do wysokości emerytury rolniczej i rozszerzono katalog osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. Emeryci KRUS mogą korzystać z rehabilitacji w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych z 7-dniowych turnusów regeneracyjnych.
Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej udzielił informacji o ostatnich działaniach Zarządu PIR oraz Krajowej Kady Izb Rolniczych. Obecnie jednym z największych problemów, z jakim mierzą się polscy rolnicy i producenci żywności jest nadmierny import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.


W części dyskusyjnej poruszono tematy: potrzeb melioracyjnych w powiecie kartuskim, szkód łowieckich w uprawach rolnych oraz opiniowania rocznych planów łowieckich. Rada podjęła wnioski do realizacji przez Zarząd PIR: podtrzymanie wniosku Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie donosów na rolników (analizowanie donosów w uzasadnionych przypadkach); wniosek o zmianę terminu kwalifikującego rolnika do wypłaty zasiłku chorobowego z 30 na 14 dni;  wniosek o wprowadzenie dopłat do wszystkich produktów rolnych, których producenci ponieśli straty w wyniku niekontrolowanego importu z Ukrainy; wniosek o interwencję PIR w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Borcz.

(A.Z.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza