Wiadomości z Izby

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Wejherowskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Wejherowskiego
Dodano: 03/06/2022

Dnia 1 czerwca 2022r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zelewie (gm. Luzino) odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Wejherowskiego z udziałem Wicewojewody Pomorskiego, Pana Aleksandra Jankowskiego. Zarząd PIR reprezentował Prezes, Pan Wiesław Burzyński. W spotkaniu uczestniczyli również Pan Jarosław Piotr Wejer – Wójt Gminy Luzino, Pani Agnieszka Konefke – Kierownik Referatu Inżynierii Środowiska UG Wejherowo, Pani Gabriela Szmidtke – Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Klimatu UG Łęczyce oraz licznie przybyli producenci rolni.


Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady, Pan Piotr Jasiński. Formalną cześć obrad poprzedziło uhonorowanie Pana Radosława Szatkowskiego - Srebrną odznaką Krajowej Rady Izb Rolniczych "ZASŁUŻONY DLA SAMORZADU ROLNICZEGO" za długoletnią pracę na rzecz rolnictwa i wsi.


Tematem posiedzenia był projekt ustanowienia strefy ochronnej Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 110 Pradolina Kaszuby i Rzeka Reda oraz wynikające z niego ograniczenia dla produkcji rolnej. Prezes PIR i Przewodniczący Rady opowiedzieli o planowanych działaniach Izby w związku z projektem. Zapowiedziano współpracę z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, przeprowadzenie badań wody na obecność substancji pochodzących z rolnictwa oraz konsultacje z ekspertami i mieszkańcami terenów objętych planowanymi ograniczeniami.


W dyskusji podjęto również temat szkód łowieckich w uprawach rolnych. Przewodniczący Rady zaapelował do rolników z terenu powiatu wejherowskiego o zgłaszanie szkód do kół łowieckich na piśmie, a w razie problemów – o zgłaszanie ich do przedstawicieli samorządu rolniczego. Zwrócono uwagę na coraz liczniejsze szkody w uprawach rolniczych wyrządzane przez ptaki, w szczególności żurawie. Zgodnie z prawem, płoszenie może zostać przeprowadzone jedynie po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, natomiast czas oczekiwania na zezwolenie jest zbyt długi. Zgłoszono potrzebę wystąpienia z wnioskiem o zniesienie wymogu uzyskania zezwolenia RDOŚ na płoszenie ptactwa w przypadku żerowania w uprawach rolnych. Przedstawiciele samorządu rolniczego podziękowali Panu Wicewojewodzie za udział w spotkaniu i podjęcie rozmów o aktualnych problemach. Kończąc posiedzenie, Rada ustaliła szczegóły kolejnego spotkania, które ma się odbyć w okresie pożniwnym. Poczęstunek dla uczestników spotkania przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zelewie.  

(A.Z)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza