Wiadomości z Izby

Posiedzenie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej

Posiedzenie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej
Dodano: 29/02/2024

28 lutego 2024 r. w siedzibie Pomorskiej Izby Rolniczej odbyło się posiedzenie Zarządu. O godz. 10.00 Prezes wraz z Wiceprezesem otworzyli konferencję online - Wyzwania dla pomorskiego rolnictwa na starcie PS WPR 2023-2027 w świetle wyników rachunkowości rolnej PL FADN, zorganizowaną wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.


Od godz. 10.30 rozpoczęło się Posiedzenie Zarządu, w którym również uczestniczył Przewodniczący Komisji Statutowo-Prawnej Jan Wiczling oraz Główny Księgowy Adrian Kłęk i Anna Zelewska Starszy Specjalista ds. Organizacji i Rozwoju Rolnictwa Biura Powiatowego Kartuzy. Głównym tematem spotkania było powołanie dyrektora biura Pomorskiej Izby Rolniczej. Wszyscy uczestniczący poparli kandydaturę Pani Anny Zelewskiej na dyrektora biura Izby. Zarząd podjął uchwałę, iż z dniem 1 marca 2024 r. Pani Anna Zelewska obejmuje stanowisko dyrektora biura Pomorskiej Izby Rolniczej. Wszyscy obecni życzyli wielu sukcesów zawodowych w pełnieniu tak odpowiedzialnej funkcji, satysfakcji z efektów swej pracy oraz pomyślności w życiu osobistym. Główny księgowy przedstawił stan finansowy Pomorskiej Izby Rolniczej oraz Spółki PIR AGRO Partner. W związku z trwającymi akcjami protestacyjnymi rolników Zarząd opracował zarys apelu do Parlamentarzystów woj. Pomorskiego, który po dokładnym doprecyzowaniu zostanie do nich wysłany oraz do urzędów gmin i miast:


Pomorska Izba Rolnicza zdecydowanie popiera protestujących, których obecna, bardzo trudna sytuacja w rolnictwie zmusiła do wyjścia na ulice. Niezbędne są natychmiastowe działania w celu uszczelnienia granic i zatrzymania niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych oraz odejście od wszelkich przymusowych ograniczeń wielkości produkcji rolnej wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. Polski sektor rolny stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Nasze postulaty są następujące:


1. Zmiana kierunku Wspólnej Polityki Rolnej UE – Żądamy wstrzymania przez Komisję Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekologicznych ograniczających produkcję rolną określoną w Europejskim Zielonym Ładzie, w szczególności:
- zmiany Wspólnej Polityki Rolnej,
- zmiany wymogów warunkowości i ekoschematów (zniesienia norm GAEC 6, 7 i 8),
- ograniczenia rozbudowanej biurokracji,
- odstąpienia od FIT FOR 55,
- odstąpienia od zamiaru ograniczenia ilości stosowania substancji czynnych w Środkach Ochrony Roślin na 1 ha, substancji biobójczych i nawozów mineralnych.


2. Regulacje w obszarze wymiany handlowej między Ukrainą a Unią Europejską – Żądamy od Komisji Europejskiej skutecznej ochrony unijnego wspólnego rynku artykułów rolno-spożywczych przed napływem tych artykułów spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy i krajów MERCOSUR, wyprodukowanych niezgodnie z wymogami unijnymi i przy użyciu niedozwolonych środków produkcji: zbóż i przetworów zbożowych, rzepaku, olejów roślinnych, cukru, drobiu, mięsa drobiowego, jaj, miodu pszczelego, owoców miękkich, wołowiny i materiału siewnego. Apelujemy o przywrócenie ceł i kontyngentów z rokiem referencyjnym 2021. Dochody z cła powinny być przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.  Domagamy się wprowadzenia kaucji wywozowej na wszystkie artykuły rolno-spożywcze przy tranzycie do krajów trzecich. Żądamy wprowadzenia procedur umożliwiających skuteczną ochronę granic celnych oraz budżetu krajowego, o co od lat wnioskuje Związek Zawodowy – Celnicy PL.


3. Odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt – Żądamy wstrzymania procedur doprowadzających do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Chów i hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ogromny wpływ na rolnictwo, a co za tym idzie, na gospodarkę Państwa. Rynek futrzarski co roku przynosi kilkaset milionów złotych wpływu do budżetu państwa. Ponadto fermy zwierząt futerkowych stanowią najtańszą i przyjazną dla środowiska naturalną formę utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPPZ). W Polsce w ten sposób zagospodarowuje się odpady z zakładów drobiarskich, mięsnych i pochodzących z przetwórstwa rybnego.


Pomorscy rolnicy cały czas mają nadzieję na zmiany, które ochronią ich przed bankructwem i przywrócą stabilizację na rynkach rolnych. Apelujemy o podjęcie pilnych działań legislacyjnych, które będą wspierać polskie rolnictwo. Sytuacja jest krytyczna i grozi kolejnymi społecznymi protestami.


Na zakończenie Posiedzenia, Prezes odczytał bieżącą korespondencję, która wpłynęła do biura Izby w Pruszczu Gdańskim.

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza