Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady PIR Powiatu Gdańskiego

Dodano: 23/02/2016

W siedzibie PIR w Pruszczu Gdańskim dnia 18 lutego 2016 r. odbyło się posiedzenie Rady PIR Powiatu Gdańskiego z Przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych O/T Gdańsk oraz z Przedstawicielami Melioracji i Urządzeń Wodnych woj. pomorskiego.


Pan Andrzej Szejerka – z-ca dyr. ds. eksploatacji M i UW szczegółowo wymienił urządzenia melioracji wodnych podstawowych i śródlądowe wody powierzchniowe. Na ich utrzymanie wyodrębniono środki w wysokości 6.272.835,0 zł, przedstawił również roboty konserwacyjne, jakie zostały wykonane na urządzeniach melioracji wodnych oraz urządzeniach osłony przeciwpowodziowej, wymienił następujące inwestycje: zmodernizowano 3 stacje pomp: nr 4 Przejazdowo, nr 25 Lędowo i nr 27 Wróblewo. Przedstawicieli PIR interesowało także jakie inwestycje będą realizowane w latach 2016-2020 i dlaczego nie jest wykonywana konserwacja wszystkich cieków wodnych?. Pan Szejerka poinformował rolników, iż w tym przypadku należałoby zwrócić się o przesłanie odmownych uzgodnień do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz przedstawił wykaz inwestycji rekomendowanych do realizacji w nowej perspektywie budżetowej w ramach Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030”. Pan Ryszard Drzewiecki – Kierownik Agencji Nieruchomości Rolnych O/T Gdańsk omówił  Zarządzenie nr 2/2016 Prezesa ANR w sprawie rozdysponowania wolnych gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o charakterze rolnym w formie przetargów na dzierżawę oraz  poinformował o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP na pięć lat. Średnia cena w 2015 r. za 1 ha w woj. pomorskim wyniosła 27.680 zł. Podczas dyskusji Pan Marian Kowalski – członek Rady PIR Powiatu Gdańskiego zwrócił się do Dyrektora ANR O/T Gdańsk  Pana Adama Sasiuk o pomoc dla rolników, którzy bezumownie korzystali z gruntów rolnych w gminie Suchy Dąb będących własnością ANR, obecnie są wobec nich postępowania sądowe. Dyrektor ANR, poinformował, iż Agencja odstąpiła od nałożenia kar na tych rolników, którzy mieli zawarte umowy z Urzędem Gminy, natomiast część umów dzierżawy wygasła- z uwagi na upływ okresu, na jaki zostały zawarte. W związku z czym Ci rolnicy zostali obciążeni karą – w wysokości 5-krotność wywoławczej wysokości czynszu. Ta grupka osób nie zgodziła się z decyzją Agencji i odwołała od w/w decyzji. Dyrektor zobowiązał się bliżej przyjrzeć sprawie i zrobić co w jego mocy, jeżeli będzie konieczność spotkania się w tym celu zorganizuje takie spotkanie, zaprosi wszystkich zainteresowanych. W trakcie spotkania głos zabrał także Prezes Zarządu PIR Pan Zenon Bistram i zdał informację z pracy Zarządu PIR i KRIR oraz Pani Alina Wysocka – Kierownik PODR, która  omówiła aktualne działania Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na zakończenie posiedzenie Przewodniczący RP PIR Powiatu Gdańskiego – Pan Jan Wiczling przedstawił wnioski, które zostały podjęte podczas spotkania:


1. Zorganizować spotkanie z Gdańską Dyrekcją Budowy Dróg i Autostrad oraz Wojewodą Pomorskim w sprawie przebiegu procesu wywłaszczania gruntów - w związku z budową trasy S-7. Miejsce spotkania ustalić w rejonie budowy aby umożliwić wszystkim zainteresowanym rolnikom możliwość uczestnictwa np. Nowy Dwór Gdański. (zaprosić zainteresowanych członków Rady PIR Powiatu Gdańskiego oraz członków Rady PIR Powiatu Nowego Dworu Gdańskiego.

2. Wystąpić do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku o przesłanie odmownych uzgodnień Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczących konserwacji cieków wodnych przez WZM i UW.

3. Wystąpić do Agencji Nieruchomości Rolnych O/T Gdańsk o ponowne przeanalizowanie przez nowe władze sprawy naliczania kar za bezumowne korzystanie z gruntów położonych między wałami Wisły przez rolników z Gminy Suchy Dąb.

4. Wystąpić o zmianę przepisów umożliwiających wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia upraw w pełnym zakresie z dopłatą budżetu państwa.

5. Wystąpić o zmianę przepisów określających zasady usytuowania elektrowni wiatrowych. Powinny one być budowane z dala od budynków mieszkalnych (np. 2 km) a te turbiny znajdują się bliżej, w porze nocnej (22.00-6.00) powinny być nawet  zatrzymywane.

 

Renata Wiczling

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza