Aktualności

 • Okrągły Stół Rolniczy
  Dodano: 31/03/2023
  29 marca br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu Rolniczego, podczas których Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przedstawił 11 propozycji działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celu stabilizacji sytuacji na tym rynku. Wszystkie propozycje były dyskutowane podczas spotkania. Trwające wiele godzin obrady zakończyły się późnym wieczorem.
  Czytaj więcej
 • Wniosek o zwiększenie zakresu dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego
  Dodano: 30/03/2023
  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 28 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując wnioski wojewódzkich izb rolniczych o objęcie dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego kolejnych gatunków o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
  Czytaj więcej
 • Sprzeciw samorządu rolniczego przeciwko zniesieniu cła na produkty rolne z Ukrainy
  Dodano: 28/03/2023
  W związku z zamieszczeniem na stronach Komisji Europejskiej projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ma na celu zniesienie cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok, samorząd rolniczy wyraża zdecydowany sprzeciw.
  Czytaj więcej
 • Wniosek w sprawie rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia
  Dodano: 24/03/2023
  W dniu 20 marca 2023 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia.
  Czytaj więcej
 • Konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2023
  Dodano: 23/03/2023
  Fundacja WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego i Koalicji Żywa Ziemia, po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk limitujących odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód, co przyczynia się do ograniczania procesu eutrofizacji Morza Bałtyckiego.
  Czytaj więcej
 • Nowe obowiązki od stycznia 2024 r. związane ze stosowaniem środków ochrony roślin
  Dodano: 30/03/2023
  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej wystąpił 28 marca 2023 r. do wicepremiera ministra rolnictwa i rozwoju wsi o udzielenie informacji na temat stanu prac nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115.
  Czytaj więcej
 • Już wkrótce ruszają trzy interwencje pszczelarskie
  Dodano: 29/03/2023
  Od 3 do 18 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski w ramach 3 interwencji pszczelarskich: Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych; Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dokumenty będą przyjmowane jedynie za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
  Czytaj więcej
 • Konkurs kulinarny „Pomorskie Smaki” 2023
  Dodano: 27/03/2023
  Ruszyła XI edycja konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” na najlepszy produkt, który ma na celu popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego Pomorza.
  Czytaj więcej
 • Konieczność stworzenia szczepień na IBR i BVD
  Dodano: 24/03/2023
  W dniu 20 marca 2023 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o stworzenie programu szczepień na IBR oraz BVD, który zostałby w całości finansowany przez Skarb Państwa. W obecnych warunkach produkcji zwierzęcej, szczepienie na w/w choroby stanowi ogromny koszt i znaczne obciążenie finansowe dla gospodarstw rolnych. Jednocześnie brak szczepień powoduje zakłócenia cyklu produkcyjnego i powoduje straty, co niewątpliwie wpływa na efektywność gospodarstw.
  Czytaj więcej
 • Ekoschematy powierzchniowe – trwa nabór wniosków
  Dodano: 23/03/2023
  Przypominamy, że od 15 marca 2023 r. można składać wnioski o przyznanie płatności m.in. w ramach ekoschematów powierzchniowych. Jest to pierwszy nabór w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zachęcamy rolników do wnioskowania o płatności.
  Czytaj więcej
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza