Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego

Dodano: 03/10/2016

W dniu 28.09.2016 roku w Sali posiedzeń Urzędu Gminy Koczała odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego.

Wśród zaproszonych gości przybyli z ANR: Z-ca Dyrektora ANR Adam Śliwicki, Ryszard Drzewiecki  Joanna Baszanowska oraz Małgorzata Ratajczak, Członek Zarządu PIR Ewelina Wika Czarnowska, 


Wójt Gminy Koczała Eugeniusz Dmytryszyn, Przewodniczący R.G Koczała Marek Bulczak, Przewodniczący Rady Powiatowej PIR powiatu bytowskiego Leon Wnuk Lipiński oraz członkowie Rady Powiatowej i rolnicy.

 

Wójt powitał na swojej ziemi i życzył owocnych obrad. 

Ewelina Wika Czarnowska przedstawiła aktualne informacje z działalności Zarządu – wrzesień to czas głównie dożynek, targów. Opiniowanie projektów ustaw, nowelizacja ustawy o prawie łowieckim, stawki dopłat do materiału siewnego.

Głównym tematem było zagospodarowanie nieruchomości w obrębie Miłocice, gmina Miastko, powiat bytowski oraz w obrębach Załęże, Łękinia, Koczała, Bielsko gmina Koczała powiat człuchowski.

Adam Śliwicki przypomniał o sprzedaży według nowej ustawy, gdzie jest możliwość sprzedaży gruntów do 2 ha większe areały za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kto według ustawy jest rolnikiem indywidualnym, gospodarstwo rodzinne.

Rolnik zadał pytanie czy może sprzedać działki siedliskowe powyżej 0,3 ha nie rolnikowi, bo akurat wiele osób szuka na wsi większych działek, gdzie może posadzić sad, uprawiać warzywa czy hodować kury. Może pod warunkiem, że wystąpi o zgodę do ANR i nie będzie zainteresowania miejscowych rolników zakupem wówczas za zgodą ANR i opinią Izby Rolniczej może jest to spore utrudnienie i ograniczenie dla rolnika, który chce sprzedać.

 

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Koczale nie wyłączyła 30% gruntów dzierżawionych na powiększenie gospodarstw miejscowych rolników w związku z tym nie może przedłużyć umowy dzierżawy. Jedna umowa wygasła w 2015 roku i aktualnie użytkuje ją bezumownie a druga umowa wygasa 30.09.2016 roku. Do dzierżawcy wysłano wezwanie do wydania nieruchomości. Jeśli dzierżawca nie wyda dobrowolnie to wówczas zostaje droga sądowa. Kolejnym problemem jest to, że grunty to przeważnie klasy VI i niewiele klasy V. Zgodnie z ustawą nie można naliczyć czynszu dzierżawnego na klasę VI i nie może być wydzierżawiona.

 

ANR proponuje następujące kompleksy do dzierżawy:

 

1.Miłocice – 159,9745 ha

2.Bielsko – 35,57 ha

3. Koczała i Załęże – 111,6318 ha

4.Łękinia i Koczała – 150,9462

 

Po burzliwych naradach kompleks Miłocice na wniosek pana Leona Wnuka Lipińskiego rozdysponować na osobnym spotkaniu w Miastku z rolnikami z tego terenu.

 

Pozostałe grunty rolnicy z gminy Koczała chcą wydzierżawić na długoletnią umowę i o dzierżawę wystąpić grupą rolników sprzedaż tych gruntów na dzień dzisiejszy nie wchodzi w rachubę ponieważ rolników nie stać na kupno a podział gruntów ze względu na słabą bonitację nie wchodzi w grę.

 

Gabriela Łozowicka

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza