Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kartuskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kartuskiego
Dodano: 09/10/2019

We wtorkowe popołudnie 24 września 2019r. w RENKu –Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym w Gdańsku, odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kartuskiego z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi-Pana Ryszarda Zarudzkiego.


Swoją obecnością zaszczycili nas: Sławomir Niecko-Prezes Zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego, Ryszard Kleinszmidt-Wiceprezes Zarządu PIR, Grzegorz Kleps-Powiatowy Lekarz Weterynarii w Powiecie Kartuskim, Pani Katarzyna Jasińska-Zastępca Dyrektora PODR w Lubaniu, Pani Regina Kleina-Kierownik PZDR w Kartuzach, Stanisław Dudek-Kierownik BP ARiMR w Kartuzach oraz rolnicy.

Gości przywitał i posiedzenie otworzy- Zygmunt Stromski-Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego.

Minister omówił założenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r., zwracając uwagę na postulaty rządu, dotyczące m.in. wyrównania do średniej unijnej wysokości dopłat bezpośrednich, które otrzymują polscy rolnicy oraz o zaliczce płatności, które zostaną wypłacane już w październiku z powodu suszy.

Najwięcej emocji wzbudził temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w woj. pomorskim, który omówił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach- Grzegorz Kleps.

W związku z wystąpieniem na granicy pomorskiego przypadku ASF nastąpiło rozszerzenie stref z ograniczeniami o część województwa pomorskiego:

obszar żółty: — powiat nowodworski, — gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim, — gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim, — powiat gdański, — Miasto Gdańsk, — powiat tczewski, — powiat kwidzyński;

obszar czerwony: gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim, — gmina Stare Pole w powiecie malborskim.

 

Wiceprezes PIR –Ryszard Kleinszmidt, zrelacjonował spotkanie Zarządu Izby z Zastępcą Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Edwardem Kowalke, dotyczące realizacji przedsięwzięć mających na celu ograniczenie przemieszczania się dzików. Wspólnie ustalono, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie  pastucha pod napięciem (w postaci 3 drutów). Te dodatkowe działania mają utrudnić dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ASF na teren  województwa pomorskiego i dalszych części kraju.

Nie miej jednak rolnicy uważają, że największy nacisk kładzie się na rolnika, który ma drastycznie przestrzegać zasad bioasekuracji i walczyć ze skutkami ASF, z czym się też zgadzają, ale domagają się odstrzału dzików, które są głównym wektorem przenoszącym choroby. W tej chwili dziki można spotkać na polu kukurydzy i podczas zbiorów byłby to najlepszy czas dla myśliwych na redukcję dzika.

Padały również głosy z sali do Ministra o ponowne uruchomienie programu, w których rolnicy mogliby pozyskać środki pieniężne na zabezpieczenie gospodarstw rolnych przed ASF.

Na zakończenie spotkania Zygmunt Stromski podziękował wszystkim za przybycie oraz udział w obradach.

 

(a.p.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza