Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Lęborskiego

Dodano: 01/07/2021

Pierwsze w tym roku spotkanie Rady Powiatowej PIR Powiatu Lęborskiego odbyło się 28 czerwca  w Sali Centrum Szkolenia Zawodowego w Lęborku, przy ulicy Wojska Polskiego 31. Głównymi tematami spotkania były: Lokalne partnerstwo ds. wody i założenia  wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027.


Pierwszy temat omówiła Pani Ewa Emilianów, pracownik PZDR w Lęborku – w całym kraju powstają lokalne partnerstwa ds. wody.  Partnerem wiodącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, partnerami  uczestniczącymi są: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Klimatu.  Na poziomie lokalnym LPW tworzą wszyscy kluczowi partnerzy zarządzający zasobami wody w rolnictwie. Chcąc podjąć działania w zakresie szerokiego pojęcia racjonalnej gospodarki wodą ważne jest pozyskanie informacji na temat: zasobów wody na danym terenie,  prognoz meteorologicznych w bieżącym sezonie wegetacyjnym, szacowania zużycia i analizy tempa odzyskiwania wód. Celem projektu jest zastosowanie podejścia  terytorialnego dla łagodzenia problemów związanych z zarządzaniem wodą na obszarach wiejskich, stworzenie płaszczyzn współpracy pomiędzy podmiotami. Celem szczegółowym jest aktywizacja i integracja środowisk lokalnych poprzez  wzajemne poznanie zakresów działania i potrzeb.
W drugiej części spotkania sprawozdanie z działalności Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawiła zebranym Pani Renata Wiertel-Kowal, Przewodnicząca Rady Powiatowej PIR Powiatu Lęborskiego. Zebrani poruszyli  temat, który ciągle wraca, to jest sposób przeprowadzania przetargów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przetarg ustny ograniczony wygrywają ciągle te same podmioty.  Zdaniem zebranych najbardziej sprawiedliwe są przetargi ofertowe lub licytacja przez Internet.   To by wyeliminowało  zmowę cenową, która ciągle się dzieje. KOWR bardzo się broni przed tymi formami przetargów. Tak samo umowy dzierżawy zawierane na dwa lata są bardzo niekorzystna dla rolników. Po dwóch latach dzierżawy nie można się starać o przedłużenie umowy, ale jest nowa licytacji. Dwa lata rolnik potrzebuje, żeby doprowadzić, często zaniedbaną ziemię, do kultury rolnej a potem ktoś inny wygrywa przetarg.
(a.ch)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza