Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Chojnickiego.

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Chojnickiego.
Dodano: 01/10/2021

W dniu 29.09 w Silnie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu chojnickiego.


Przewodniczący Dariusz Dąbrowski przywitał zaproszonych gości Dyrektora Biura PIR – Jarosława Jelinek, Kierownika ARiMR – Bartosza Blumę, Kierownika KRUS – Piotra Perlickiego, Kierownika PODR – Waldemara Wryczę, Inspekcja Weterynaryjna - Karol Grzywacz, Zarząd Spółdzielni Rolników „Hybryd” producentów trzody chlewnej, sołtysa wsi Silno – Ryszarda Szymczyka oraz Członków Rady Powiatowej PIR Chojnice.

Dyrektor Biura PIR – podziękował za zaproszenie i przedstawił aktualne działania.

Ostatni czas to udział przedstawicieli Izby w Dożynkach zarówno na Jasnej Górze, wojewódzkich, diecezjalnych, powiatowych, gminnych oraz w Targach Rolniczych. Promowanie polskiej zdrowej żywności podczas Pikników: zbożowego, produktów mlecznych, owoców i warzyw, mięsa wieprzowego. Współpraca z KOWR przy rozdysponowaniu ziemi z zasobów i opiniowania projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich.

 

W 2022 roku  24.02   przypada 100 lecie powstania Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

KRUS – w powiecie chojnickim mamy trzy gminy Chojnice, Brusy i Czersk, gmina Konarzyny jest obsługiwana przez KRUS w Człuchowie i na razie nie przewiduje się zmian.

Omówił ubezpieczenie rolników z mocy ustawy jak i dobrowolne na wniosek rolnika i jakie są wymagania jak również możliwości zakładania pozarolniczej działalności.

Zasady przejścia na emeryturę po 25 latach opłacania i osiągnięcia wieku emerytalnego i zaprzestania działalności rolniczej. Istnieje możliwość wydzierżawienia gospodarstwa na okres 10 lat w obecnej chwili nie musi być potwierdzona notarialnie wystarczy przez Wójta Gminy.

 

ARiMR – w tej chwili dobiega końca kontrola administracyjna i przygotowywania do wypłaty zaliczek, które ruszą od 18 października do 30 listopada.

Gmina Chojnice miała kontrolę foto i trzeba będzie poczekać na protokoły pokontrolne, ale nie wstrzymuje to wypłaty zaliczek.

Koła KGW w tej chwili na powiecie jest zarejestrowanych 19.

Biura Powiatowe będą przyjmować wnioski na działania inwestycyjne: premia na pozarolniczą działalność i rozwój małych gospodarstw.

Omówił aktualne nabory jak i planowane przez ARiMR.

 

PODR – przedstawił aktualne i planowane szkolenia i zaprosił na Pokazy maszyn do uprawy bezorkowej w ramach operacji „Pomorskie partnerstwa do spraw wody”.

 

Weterynaria wciąż problem z ASF, który jeszcze nie dotarł do powiatu chojnickiego i bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, aby nie zapomnieć podstawowych zasad: maty dezynfekcyjne, zmiana obuwia itp. Tym bardziej, żeby podczas prac polowych wirusa nie przywieźć do gospodarstwa.

Grypy ptaków też jeszcze nie było w powiecie, ale zasad bioasekuracji trzeba przestrzegać i ważne, aby rolnicy o tym nie zapominali. Za niedostosowanie grożą  kary administracyjne.

ASF główny wektor przenoszenia wirusa to dziki i ważne jest zmniejszenie populacji. Dobrym rozwiązaniem jest odstrzał sanitarny, bo myśliwi mają dodatkową motywację w postaci zachęt finansowych.

Prośba do rolników o współpracę z myśliwymi podczas zbioru kukurydzy, gdzie bytują dziki, aby poinformować Koła Łowieckie, kiedy dany zbiór się odbywa, aby można zrobić polowanie.

Rolnicy coraz częściej mają problemy z usługami weterynaryjnymi od piątku po popołudniu i przez cały weekend weterynarze nie chcą świadczyć usług.

Przewodniczący poruszył kwestię opłacalności produkcji trzody chlewnej coraz więcej obowiązków, obostrzeń zwłaszcza w strefach objętych ASF a cena tucznika równa się z ceną zakupu kości za kg.

Na tym przewodniczący zakończył spotkanie i podziękował za przybycie.

G.Ł

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza