Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego.

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego.
Dodano: 03/12/2021

W dniu 2 grudnia 2021 r. w Karczmie „ U Wiesi „ w Nowej Karczmie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu Kościerskiego. Pan Ryszard Kleinszmidt - Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego otworzył posiedzenie i przywitał przybyłych gości: Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego- Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie, Panią Wioletę Potrykus- Kierownika BP ARiMR w Kościerzynie, Pana Romana Knitter –przedstawiciela BP ARiMR w Kościerzynie, Panią Ewę Iwicką- Kierownika PZDR w Kościerzynie oraz delegatów PIR.


Pani Wioleta Potrykus- Kierownik BP ARIMR przekazała informację z działalności BP ARiMR w Kościerzynie. Poinformowała, że wypłacono już prawie wszystkie zaliczki z dopłat bezpośrednich, co daje 2 miejsce w rankingu wojewódzkim w sprawie zrealizowanych i wypłaconych zaliczek. Do 30 listopada zakończono wypłatę zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich, ONW, płatności rolnośrodowiskowych, ekologicznych i zalesieniowych. Poinformowała również o czekających rolników istotnych zmianach w funkcjonowaniu IRZ, który zmieni swą funkcjonalność umożliwiając wykonywanie wszystkich czynności rolnikom drogą elektroniczną, obejmie również swym zakresem działania wszystkie zwierzęta gospodarskie w tym również konie.

Przedstawiła informacje o planowanych naborach wniosków w najbliższym czasie. Już za kilka dni ruszy nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, który potrwa od 10 grudnia do 7 lutego 2022 r. O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami. M.in. budowa płyt obornikowych, zbiorników na gnojówkę i gnojowicę czy zakup urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych.

 

W dalszej części spotkania P. Krzysztof Kwiatkowski-Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił wymogi Planu Bezpieczeństwa Biologicznego. Nowe przepisy dotyczące ASF  i hodowli trzody chlewnej w strefach II i III  wchodzą w życie od 1 listopada 2021 roku. Rolnicy utrzymujący świnie będą musieli spełnić nowe wymagania bioasekuracji, aby przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF. Producenci Trzody Chlewnej muszą sporządzić  plan bezpieczeństwa biologicznego. To niezbędny dokument, umożliwiający przemieszczanie trzody chlewnej w obszarach objętych ograniczeniami – II i III. Opisuje on, w jaki sposób w gospodarstwie przestrzegane są zasady bioasekuracji i jakie są wprowadzone środki, by ustrzec się przed ASF. Teren powiatu kościerskiego na dzień dzisiejszy jest wolny od tej choroby. 

 

Pomoc w przy przygotowaniu planów bezpieczeństwa biologicznego zaoferowała Pani Ewa Iwicka –Kierownik PZDR w Kościerzynie, która przy okazji udzielonego jej głosu przedstawiła plany działania Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na rok 2022. 

 

Pan Ryszard Kleinszmidt –Wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej omówił założenia i wniesione uwagi do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przez Pomorską Izbę Rolniczą wraz z PODR. 

 

Na zakończenie obrad Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.

 

(A.P.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza