Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Nowodworskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Nowodworskiego
Dodano: 08/09/2022

Przedstawiciele samorządu rolniczego spotkali się 07 września 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Nowodworskiego, a zarazem Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, Pan Andrzej Sobociński powitał przybyłych gości, przedstawił porządek obrad, po czym oddał głos prelengentom.


Kierownik Wydziału Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Gdyni, Pani Ewa Wiśnios  omówiła najistotniejsze zmiany w Planie Strategicznym do Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.


Szacowana podstawowa stawka dopłat wyniesie 118 euro/ha, przy czym rolnik będzie zobowiązany do spełnienia szeregu norm, tzw. GAEC. Część norm nie odbiega od wymogów, jakie producenci rolni muszą spełniać obecnie. Plan na lata 2023-27 wprowadza jednak spore dodatkowe ograniczenia:
- Normy wprowadzają obowiązek utrzymania na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego - okrywy ochronnej gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego.
- Gospodarstwa powyżej 10 ha gruntów ornych zobowiązane będą do prowadzenia upraw na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w taki sposób, aby na każdej działce rolnej na tych gruntach, w porównaniu z rokiem poprzednim, była prowadzona inna uprawa w plonie głównym.
- Kolejny wymóg nakłada na rolników obowiązek przeznaczenia co najmniej 4 % gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
- Wprowadza się zakaz przekształcania wszystkich trwałych użytków rolnych na terenach objętych NATURĄ 2000.
- Gruntów ornych położonych na stokach o nachyleniu ≥ 14% nie będzie można wykorzystywać pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku ani pod ugór czarny w okresie jesienno-zimowym (od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego).
- Przy uprawie roślin wieloletnich oraz w uprawach trwałych (sady – drzewa owocowe) położonych na tych stokach – obowiązywać będzie wymóg utrzymania okrywy roślinnej lub ściółki w międzyrzędziach.


Normy te będą obowiązkowe, aby uzyskać dopłatę podstawową 118e/ha. Osiągnięcie wyższych dopłat będzie możliwe przy realizacji dodatkowych działań – ekoschematów.  W zatwierdzonej wersji projektu przewiduje m.in. Ekoschetmat rolnictwo węglowe, obejmujący szereg działań możliwych do realizacji przy uzyskaniu minimalnej liczby punktów: Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt, Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji, Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, Uproszczone systemy uprawy i Wymieszanie słomy z glebą. Poza rolnictwem węglowym, lista Ekoschematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt obejmuje: Obszary z roślinami miododajnymi,  Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych, Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, Biologiczną ochronę upraw oraz Ekoschemat Dobrostan zwierząt. W dobrostanie zwierząt w odniesieniu do świń i bydła stosowany będzie system punktowy, polegający na możliwości wyboru przez rolnika z katalogu poszczególnych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt możliwych do realizacji w gospodarstwie. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany będzie do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków i posiadania planu poprawy dobrostanu zwierząt (plan nie dotyczy wypasu krów mlecznych). Płatność roczna przyznawana będzie do sztuki zwierzęcia.


W dyskusji poruszono tematy wysokich cen nawozów oraz problem z zawieraniem i rozwiązywaniem umów dzierżawnych pomiędzy rolnikami.


Przewodniczący obrad podziękował za udział w posiedzeniu i zaprosił na zbliżające się targi w Starym Polu.


(A.B.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza