Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady PIR Powiatu Słupskiego

Posiedzenie Rady PIR Powiatu Słupskiego
Dodano: 14/03/2023

Dnia 9 marca 2023 roku w Delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku odbyło się posiedzenie Rady z udziałem II Wicewojewody Aleksandra Jankowskiego.
Tematem spotkania była aktualna sytuacja w rolnictwie w województwie pomorskim związana z napływem i cenami zbóż, wzrostem cen; nawozów, środków do produkcji, węgla.


Rolnicy dziękowali za pomoc, ale w dyskusji zwracali  uwagę, że problemy nadal istnieją i wymagają systemowych rozwiązań.   


Sytuację epizootyczną w kraju i powiecie słupskim związaną z ASF i  wysoce  zjadliwą grypą ptaków HPAI oraz odstępstwa od obowiązku rejestracji drobiu na własne potrzeby przedstawili: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słupsku dr Janusz Sikorski oraz dr Jacek Machoń.


Temat wzajemnej współpracy kół łowieckich  z rolnikami w celu niwelowania strat w uprawach rolnych oraz możliwości rozwiązania problemu nadmiernego wzrostu populacji bobra europejskiego, zaprezentował Łowczy Okręgowy PZŁ Michał Pobiedziński. W trakcie wypowiedzi podkreślił dobrą współpracę z Przewodniczącym Rady PIR Powiatu Słupskiego. W dyskusji nie zabrakło głosów rolników, którzy są również myśliwymi i znają problemy każdej ze stron.


Następnie Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Słupsku Ewa Gartych oraz Kierownicy Biura Powiatowego ARiMR w Słupsku Jerzy Łazarczyk i Marek Kocaj przybliżyli temat, dotyczący zasad wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w roku 2023. Pod koniec marca planowane jest dodatkowe spotkanie, na którym po ukazaniu się wszystkich rozporządzeń, będą wyjaśnione istniejące jeszcze wątpliwości.


W posiedzeniu uczestniczył Delegat PIR do KRIR Rafał Mładanowicz, który powiedział, że w powiecie człuchowskim dzięki skutecznym działaniom, grunty jednej ze spółek trafiają do rolników. W dalszej wypowiedzi uznał, że błędem jest brak rozporządzeń monitorujących drogę importowanego ukraińskiego zboża. Uważa, że szansą jest połączenie wszystkich inspekcji w jedną instytucję, gwarantującą bezpieczeństwo żywnościowe.


Przewodniczący Rady Marek Ustowski zwrócił się do rolników o deklarowanie potrzeb powiększenia gospodarstw rodzinnych o grunty rolne, które powrócą z kończących się umów dzierżaw.

(z.m.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza