Działalność 2019 - 2023

Trzecie spotkanie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego

Trzecie spotkanie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego
Dodano: 03/07/2023

W dniu 30 czerwca w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Człuchów odbyło się trzecie spotkanie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego, które kończy VI kadencję Izb Rolniczych.
Przewodniczący Rady Powiatowej Rafał Mładanowicz powitał przybyłych gości: II Wicewojewodę Pomorskiego – Aleksandra Jankowskiego, Prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej- Wiesława Burzyńskiego, członka Zarządu PIR– Andrzeja Sobocińskiego,


Zastępcę Dyrektora KOWR Pruszczu Gdańskim  – Piotra Mańko, Wójta Gminy Człuchów – Pawła Gibczyńskiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii – Ryszarda Sajnóg, Kierownika KRUS w Człuchowie – Mariusza Birosza oraz przybyłych członków Rady Powiatowej.
Wicewojewoda przedstawił zaawansowanie prac nad Lokalnymi Partnerstwami Wodnymi, gdzie już tworzone są Plany Strategiczne dla samorządów odnośnie małej retencji. Głównym tematem było zaawansowanie prac nad restrukturyzacją firmy Goodvalley Agro, która nie wyłączyła 30 % dzierżawionych gruntów, a niektóre umowy kończą się już w 2024 roku. Na tym etapie nie ma jeszcze decyzji, rozważane są różne opcje i warianty najważniejsze to ustalenie, że na tworzenie OPR planowane jest przeznaczenie 48 % gruntów a dla rolnika 52 %.
Piotr Mańko w KOWR trwa inwentaryzacja i przygotowanie do wyceny majątku firmy, która działa już na rynku od 30 lat.
Powiatowy Lekarz Weterynarii wciąż borykamy się z wirusem ASF, ale obecnie większe zagrożenie to wirus ptasiej grypy, gdzie w powiecie człuchowskim, były 3 ogniska. Pamiętajmy o bioasekuracji, bo to na razie jedyna metoda, aby się ustrzec wirusa.
10 maja weszło rozporządzenie o chowie świń na własny użytek do 10 sztuk.
Mariusz Birosz przedstawił zasady dodatku pieniężnego dla sołtysów w kwocie 300 zł, które to przepisy wchodzą w życie od 1 lipca.


Na zakończenie były podziękowania za cztery lata wytężonej pracy w samorządzie rolniczym na terenie powiatu człuchowskiego i na tym Przewodniczący zakończył posiedzenie.

(G.Ł.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza