Wiadomości z Izby

Relacja z drugiego dnia wyjazdu studyjnego

Relacja z drugiego dnia wyjazdu studyjnego
Dodano: 27/06/2023

Relacja z drugiego dnia wyjazdu studyjnego realizowanego przez Pomorską Izbę Rolniczą w ramach operacji pn: „Małopolskim Szlakiem Winnym – przeniesienie doświadczeń w uprawie winorośli i produkcji wina szansą na rozwój pomorskich rolników. Międzyregionalny transfer wiedzy”


23 czerwca 2023 r. nasza grupa udała się do siedziby Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie, gdzie została serdecznie powitana przez przedstawicieli małopolskiego samorządu rolniczego: Pana Ryszarda Czaickiego – Prezesa Zarządu MIR, Panią Krystynę Janecką – Wiceprezes MIR, Pana Dariusza Włudykę – Członka Zarządu MIR oraz Pana Henryka Dankowiakowskiego – Dyrektora MIR. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z działalnością Małopolskiej Izby Rolniczej, a Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Pan Wiesław Burzyński, zapowiedział kontynuację bardzo dobrej współpracy pomiędzy pomorskim i małopolskim samorządem rolniczym.


Kolejnym punktem była wizyta w gospodarstwie Agroturystycznym We Młynie w Prądniku Korzkiewskim, którego właściciele zajmują się uprawą winorośli i produkcją wina. Gospodarze oprowadzili naszą grupę po plantacji i opowiedzieli o swoich doświadczeniach i początkach Winnicy Nad Prądnikiem. Warto podkreślić, że gospodarstwo zostało przyjęte przez Zarząd Województwa Małopolskiego w poczet członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska, należącej do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Ponadto właściciel, Pan Paweł Woźniczka prowadzi małą pasiekę. Wizytując gospodarstwo nie sposób nie zauważyć, iż sercem gospodarstwa jest jego gospodyni, Pani Elżbieta Woźniczka. Przetwory Pani Elżbiety powstają wg starych rodzinnych receptur i zachwycają różnorodnością i smakiem. Nasza grupa niechętnie opuściła położone w przepięknej Dolinie Prądnika gospodarstwo. Żal nie trwał jednak długo, gdyż w kolejnym miejscu odwiedzin zostaliśmy równie gościnnie przyjęci. Państwo Maja i Wiesława Gój, właściciele Winnicy u Goja, uprawiają kilka rodzajów winogron na wino czerwone i wino białe. Produkują także sadzonki winorośli we własnej szkółce. Wszystkie są przystosowane do polskich warunków klimatycznych ponieważ znoszą niskie temperatury zimowe. Gospodarze oprowadzili naszą grupę po winiarni i piwnicy, gdzie obejrzeliśmy sprzęt do produkcji wina. Owoce są zbierane i selekcjonowane ręcznie, a wino produkuje się z największą starannością w tradycyjny naturalny sposób bez zbędnych konserwantów. W obrębie siedziby gospodarstwa w Burowie znajduje się mała przydomowa winnica, natomiast główna plantacja jest zlokalizowana w Smardzowicach. Wizyta w Winnicy U Goja i rozmowa z winiarzami pasjonatami była cennym doświadczeniem i prawdziwą przyjemnością, czas upłynął nam niepostrzeżenie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

(A.Z.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza