Wiadomości z Izby

Pismo PIR do Wojewody Pomorskiego

Pismo PIR do Wojewody Pomorskiego
Dodano: 22/03/2024

Pomorska Izba Rolnicza, w związku z dotykającym rolników kryzysem na rynku produktów rolno-spożywczych, spowodowanym przez zalew tanich, uchybiających zakazowi przywożenia produktów przywożonych z Ukrainy na terytorium naszego kraju, działając w interesie pomorskich rolników, zwraca się w trybie uregulowanym ustawą o dostępie do informacji publicznej (Dz.U 2012 poz.902) z zapytaniem:


- Jakie działania zostały podjęte przez Wojewodę Pomorskiego i podległe mu organy rządowej administracji zesplonej, w tym: Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w celu wyegzekwowania zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy w okresie od dnia 15.04.2023 r. w trakcie obowiązywania aktów prawnych:  


Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U z 2023 r. poz.717)
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U z 2023 r. poz.751)
Rozporządzenie Wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2023/903 z dnia 2 maja 2023 r. wprowadzające środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy Rozporządzenie Wykonawcze Komisji Europejskiej (UE)2023/1100 z dnia 5 czerwca 2023 r. wprowadzające środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy

- Ile w/w organy i podległe im inspektoraty przeprowadziły kontroli w celu wykrycia naruszeń w/w zakazów oraz innych naruszeń prawa związanych z wprowadzaniem do obrotu na terenie naszego województwa produktów rolno-spożywczych pochodzących z Ukrainy, uchybiających zakazowi przywozu do Polski?

- Czy w związku z działaniami kontrolnymi lub innymi prowadzonymi przez wskazane wyżej organy wszczęto postępowania karne, karno-skarbowe, administracyjne albo wyjaśniające – ile ich było?
 
- Jaka ilość produktów rolno-spożywczych objętych zakazami lub naruszeniami europejskich  norm została w ten sposób ujawniona?

- Czy nadzorowane przez Wojewodę Pomorskiego organy przeprowadziły kontrole w wytwórniach pasz mających siedzibę na obszarze właściwości Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w toku  których weryfikowano pochodzenie produktów używanych do wytwarzania pasz? Z Raportu NIK z dnia 7 listopada 2023 r. nt. Działania organów państwa w zakresie importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy wynika, że 87,2% importowanych z Ukrainy do Polski zbóż w okresie 2022 r. -IV 2023 r. przeznaczono na pasze dla zwierząt.

- Czy kontrole takie przeprowadzono w podmiotach mających siedziby na obszarze właściwości PUW, znajdujących się na liście opublikowanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  jako te, które importowały w okresie od 24 lutego 2022 r. do 15 kwietnia 2023 r. zboże z Ukrainy?

W przypadku braku podjęcia czynności kontrolnych w podmiotach opisanych w pkt.6 i 7 przez właściwe organy, w tym Inspekcję Weterynaryjną lub Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, wnosimy o wszczęcie i przeprowadzenie szczegółowych postępowań kontrolnych ze skrupulatnym ustaleniem w ich trakcie „łańcucha dostaw” (wymóg określony w regulacjach unijnych) produktów rolnych wykorzystywanych do produkcji pasz.

                                   
Z poważaniem


Prezes PIR
Wiesław Burzyński

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza